«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Ս. Կարապետյանը Նաիրիի տարածաշրջանի Գետամեջ համայնք կատարած հերթական շրջայցի ժամանակ արձանագրել է, որ գրեթե ամբողջությամբ փլուզվել է 14-րդ դարի եկեղեցու ծածկը /պետ. ցուցիչ 6.25.3, վերականգնվել է 19-րդ դարում/: Հուշարձանը հանրապետական նշանակության է, ընդգրկված է պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:
Բարեբախտաբար փլուզման ժամանակ ներսում հավատացյալ չի եղել: Պատճառը` ծածկի մաշվածությունն է, փայտե տանիքի կոնստրուկցիաների ու հենասյուների խարխլվածությունը: Այս տարվա առատ ձյունը, ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացման պատճառով ձնհալից կլանված խոնավությունը ևս նպաստել են եկեղեցու ծածկի փլուզմանը:

THE 14TH CENTURY CHURCH ROOF COLLAPSED IN KOTAYQ REGION
S. Karapetyan (monument guard of the PHE regional service of Kotayq) reported that the roof of the church (14th century, state index 6.25.3, restored in the 19th century) was completely destroyed. The church is located in Getamej community, Nairi, Kotayq Region. The monument is included in the state list of immovable historical and cultural monuments.
Fortunately, during the collapse there were no believers inside. The reason was the depreciation of the roof as well as heavy snow of this year and dampness after it.