«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Ս. Կարապետյանը Նաիրիի տարածաշրջանի Գետամեջ համայնք կատարած հերթական շրջայցի ժամանակ արձանագրել է, որ գրեթե ամբողջությամբ փլուզվել է 14-րդ դարի եկեղեցու ծածկը /պետ. ցուցիչ 6.25.3, վերականգնվել է 19-րդ դարում/: Հուշարձանը հանրապետական նշանակության է, ընդգրկված է պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:
Բարեբախտաբար փլուզման ժամանակ ներսում հավատացյալ չի եղել: Պատճառը` ծածկի մաշվածությունն է, փայտե տանիքի կոնստրուկցիաների ու հենասյուների խարխլվածությունը: Այս տարվա առատ ձյունը, ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացման պատճառով ձնհալից կլանված խոնավությունը ևս նպաստել են եկեղեցու ծածկի փլուզմանը:

В МАРЗЕ КОТАЙК РУХНУЛА КРЫША ЦЕРКВИ 14-ГО ВЕКА
Хранитель памятников региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране» С. Карапетян, во время очередного визита в общину Гетамеч области Наири зафиксировал, что крыша церкви /гос. индекс 6.25.3, восстановлен в 19-ом веке/ почти полностью обвалилась. Церковь 14-ого века является памятником республиканского значения и входит в список государственных памятников, не подлежащих отчуждению.
К счастью, во время обвала крыши в церкви не было верующих. Причина обвала – износ покрытия, деревянных колонн и кровельных конструкций. Обвалу способствовало также отсыревание крыши, вследствие таяния большого количества снега, возникшее из-за резкого повышения температуры.