«Բերդ» պատմամշակութային արգելոց 2021-11-11T10:15:52+00:00
«Բերդ» պատմամշակութային արգելոցը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2017 թ. մայիսի 18-ի  N 541-Ն որոշմամբ` ներառվելով «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում:   Արգելոցը  ստեղծվել է  «Տավուշի պատմության  և  կենցաղի թանգարանի» հիմքի  վրա, որը հիմնադրվել է ՀԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի 1982 թ. հուլիսի 15-ի հրամանի համաձայն՝ որպես Հայաստանի ազգագրության պետական  թանգարանի (ՀԱՊԹ) Տավուշի (Շամշադինի) մասնաճյուղ:  1995թ. մայիսի 1-ից, համաձայն  ՀՀ մշակույթի նախարարության ապրիլի 17-ի N 55 հրամանի,  մասնաճյուղը  առանձնացվել է ՀԱՊԹ- ից և դարձել ինքնուրույն թանգարան՝ «Տավուշի պատմության և կենցաղի թանգարան» անվամբ և 1997 թ. հունվարից  դարձել  Բերդի  քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող կառույց: Նկատի ունենալով մշակութային այս օջախի կարևորությունը, ինչպես նաև պատմամշակութային  ու հնագիտական կարևոր  գոտում  գտնվելը,  2012 թ.- ին Բերդի  համայնքապետարանը առաջարկեց  այն հանձնել ՀՀ Մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների  և  պատմական   միջավայրի պահպանության  ծառայություն»  ՊՈԱԿ – ին :
«Բերդ»  պատմամշակութային արգելոցը (տարածքը 12.9909 հեկտար) գտնվում է ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի ծայրամասում, Տավուշ գետի աջ ափին՝ պատմամշակութային հարուստ շերտի վրա, ամրոցների ու հնավայրերի հարևանությամբ: Արգելոցի տարածքում  են  գտնվում Տավուշ և Բերդ ամրոցները, մի քանի մատուռ, եկեղեցիներ, դամբարանադաշտեր, գերեզմանոցներ, սրբատեղիներ և այլն:
Տավուշ բերդը, կամ ինչպես այլ կերպ անվանում են Ցլիկ Ամրամի բերդը, առաջին անգամ հիշատակվում է 10-րդ դարի սկզբից՝ որպես Աշոտ  Երկաթի փոխարքաների նստավայր (հիմնականում Ցլիկ Ամրամի)։ 10-11-դարերում ամրոցը անցել է լոռեցի Կյուրիկյաններին։ Ամրոցի տարածքում այսօր էլ գտնում են կավից սպասք և ուրիշ իրեղեն։ Ամրոցը եղել է այն յուրահատուկներից, որն ունեցել է իր ներդաշնակ ջրամատակարարումը։ Քանի որ 14-րդ դարից բերդը եղել է լքված, այժմ այն գտնվում է ոչ բարվոք վիճակում։ Հիմնադրման տարեթիվը հայտնի չէ։ Տավուշի բերդը IX-X դարերում հռչակված վայր էր։ Այստեղ նստող իշխանները մի քանի անգամ ապստամբություն են բարձրացրել Բագրատունի թագավորների դեմ։ Աշոտ Բ-ն (914-928) զենքի ուժով կոտրում է նրանց դիմադրությունը և գրավում Տավուշի բերդը։ Գրավոր աղբյուրներում առաջին անգամ հիշատակվում է X դ. սկգբին, որպես Հայոց թագավոր Աշոտ Բ Երկաթի կուսակալների նստավայր։ X-XI դդ. պատկանել է Բագրատունիների Կյուրիկյան ճյուղին, XII-XIII դդ.՝ Զաքարյաններին։ XIV դ. վերջից անտերունչ մնացած Տավուշն աստիճանաբար ավերվել ու քայքայվել է։
Տավուշի բերդը բաղկացած էր միջնաբերդից և ստորին բերդից։ Միջնաբերդը գրավում էր բարձրադիր, զառիթափ ժայռերով եզերված բլրի գագաթի նեղ (առավելագույն լայնությունը 25մ), լեզվականման տարածքը։ Կիսագլանաձև բուրգերով ամրացված պարսպի մնացորդները (մինչև 12մ բարձրությամբ, կառուցված ոչ խոշոր գետաքարերով և ճեղքված անդեզիտի քարերով) պահպանվել են արևելյան և հյուսիսարևմտյան մասերում։ Մուտքը եղել է հարավային կողմից։ Տարածքում շինությունների հետքեր չեն պահպանվել։ Միջնաբերդը հյուսիսային կողմում շարունակվել է ավելի ցածր դիրքով փոքր բլրի վրա, դեպի ուր ունեցել է ելք։ Ստորին բերդը գտնվել է միջնաբերդի արևելյան ստորոտին, ուր պահպանվել են ճեղքված խոշոր քարերով կիկլոպյան շարվածքով պարսպի մնացորդներ, միանավ դահլիճ տիպի եկեղեցու պատեր, կացարանների և տնտեսական շինությունների հետքեր։ Խմելու ջուրը մինչև ստորին բերդ բերվել է հարավային կողմի Գլգլան կոչվող աղբյուրներից՝ կավե փողրակներով (մնացորդները պահպանվել են)։
1966-1968 թթ. Բերդ ամրոցի դամբարանադաշտում պեղումներ է իրականացրել Ստեփան Եսայանը, իսկ 1980-ական թվակաների վերջերին Տավուշի ամրոցի տարածքում պեղումների փորձեր է կատարել հնագետ Հայկ Եսայանը, որը մնացել է անավարտ: 2014 թ. հոկտեմբերին ամրոցի ստորոտում գտնվող քարայրներում ուսումնասիրություներ է սկսել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը Բորիս Գասպարյանի գլխավորությամբ:                «Տավուշի պատմության  և  կենցաղի թանգարանն» իր մեջ ամփոփում  է  Տավուշի բնակչության անցյալին  ու ներկային վերաբերող պատմական, հնագիտական  ու ազգագրական նյութեր՝  մասնավորապես տարածաշրջանի հնագիտությունը, հոգևոր ու նյութական  մշակույթը, երկրագործությունը, անասնապահությունը, արհեստները և այլն: 2017 թ-ին  թանգարան  է տեղափոխվել «Դիլիջանի  ժողովրդական ճարտարապետություն» արգելոց-թանգարանի  հավաքածուի շուրջ 800 պատմահնագիտական առարկա, որոնք համալրել են հիմնական ցուցադրությունը: Թանգարանում առանձին տեղ են գրավում երկրորդ աշխարհամարտի և արցախյան ազատամարտին  վերաբերվող  նյութերը:

Решением Правительства РА за N 541-Ն от 18 мая 2017 г. в составе ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” был создан историко-культурный заповедник “Берд”, который был организован на основе “Музея истории и быта Тавуша”, созданного приказом Совета министров Арм. ССР от 15 июля 1982 г. в качестве Тавушского (Шамшадин) филиала Государственного этнографического музея Армении. Согласно приказу Министерства культуры РА за N 55 от 17 апреля, с 1 мая 1995 г. филиал отделился и стал самостоятельным музеем – “Музеем истории и быта Тавуша”, а с января 1997 г. стал подведомственной структурой муниципалитета города Берда. Принимая во внимание специфику данного культурного очага, а также его нахождение в важном историко-культурном и археологическом поясе, в 2012 г. муниципалитет города Берда предложил передать его ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства культуры РА.
Историко-культурный заповедник “Берд” (площадью около 13 га) расположен на окраине города Берд марза Тавуш РА, на правом берегу реки Тавуш, на богатом историко-культурном слое, по соседству с крепостями и древним поселением. На территории заповедника находятся крепости Тавуш и Берд, несколько часовен, церквей, некрополей, кладбищ, святилищ и т.д.
Крепость Тавуш или, как ее еще называют, крепость Цлик Амрама впервые упоминается в начале Х в. в качестве резиденции наместников (в основном, Цлика Амрама) армянского царя Ашота Ерката (Железного). В X-XI вв. крепость перешла в руки армянской царской династии Кюрикидов. И сегодня на территории крепости находят глиняную посуду и другие предметы быта. Крепость имела собственную систему водоснабжения. Поскольку с XIV в. крепость была покинута, то ныне она находится в плохом состоянии.
Время основания крепости неизвестно. В IX-X вв. это уже известная крепость. Владеющие ею князья неоднократно восставали против царей из рода Багратидов. Армянский царь Ашот II (914-928) силой подавляет их сопротивление и овладевает крепостью Тавуш.
В письменных источниках крепость впервые упоминается в начале Х в. в качестве резиденции наместников армянского царя Ашота II Железного. В X-XI вв. крепость принадлежала Кюрикидам, младшей ветви рода Багратидов, в XII-XIII вв. – Захаридам. С конца XIV в. оставшаяся без хозяев крепость постепенно пришла в упадок.
Крепость Тавуш состояла из цитадели и нижней крепости. Цитадель занимала доминирующее положение на узком язычке вершины холма (наибольшая ширина достигает 25-ти м), окруженного крутыми скалами. Сохранились остатки восточного и северо-западного участков крепостной стены, усиленной полукруглыми башнями высотой до 12 м. Кладка сложена булыжником и камнями колотого андезита. Вход находился с южной стороны. На территории крепости следы строений не сохранились. Цитадель на северной стороне продолжалась на более низком маленьком холме, к которому имелся проход. Нижняя крепость находилась у восточного подножия цитадели. Здесь сохранились остатки крепостной стены циклопической кладки, сложенной крупными колотыми камнями, стены однонефной церкви, следы жилищ и хозяйственных построек. Питьевая вода к нижней крепости доставлялась с южной стороны по глиняным трубам (сохранились фрагменты) из источника Глглан.
В 1966-1968 гг. на территории могильного поля крепости Берд раскопки вел Степан Есаян, а в конце 1980-х гг. на территории крепости Тавуш попытался осуществить раскопки археолог Айк Есаян; однако они остались незавершенными. В октябре 2014 г. исследования у подножия крепости начала экспедиция Института археологии и этнографии НАН РА под руководством Бориса Гаспаряна.
В Музее истории и быта Тавуша представлен исторический, археологический и этнографический материал иллюстрирующий прошлое и настоящее населения Тавуша, в частности, археологию региона, духовную и материальную культуру, земледелие, скотоводство, ремесла и т.д.
В 2017 г. музей пополнился коллекцией музея-заповедника “Народная архитектура Дилижана”, содержащей около 800 историко-археологических предметов постоянной экспозиции. Особое место в музее занимают материалы, относящиеся ко Второй мировой войне и арцахской освободительной борьбе.