«Ագարակ» պատմամշակութային արգելոց»-ը գտնվում է ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ագարակ և Ոսկեհատ գյուղական համայնքների վարչական տարածքներում, Երևան-Աշտարակ-Գյումրի մայրուղու երկու կողմերում, Ամբերդ գետի աջ ափին, հրաբխային տուֆե ելուստներից կազմված ժայռոտ հրվանդանի վրա: Հուշարձանի /պետ. ցուցիչ` 2.4.1/ հիմնական առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ բնակատեղիի ողջ տարածքը և շրջակայքն ամբողջությամբ պատված են ժայռափոր ու քարակոփ կառույցների հսկայածավալ համալիրներով, որոնց մեծ մասը շաղկապվում է Ագարակի վաղ բրոնզեդարյան բնակատեղիի հետ: Առկա են ժայռափոր խորշեր, դեպի այդ խորշերը տանող աստիճանահարթակներ և այլ նշանակության կերտվածքներ: Բոլոր այդ կերտվածքների, ինչպես նաև շրջանաձև, պայտաձև, մեանդրաձև փորվածքների, այդ փորվածքները միմյանց կապող առվակների կամ եռագագաթ, սեղանաձև զոհարանների շնորհիվ բնական լանդշաֆթը վերածվել է հսկա կոթողի:
118 հա տարածք զբաղեցնող ծիսական լանդշաֆտի նմանատիպ օրինակ, մինչև Ագարակի պեղումները հայկական լեռնաշխարհում փաստագրված չէր: Հիշյալ հուշարձաններն ուսումնասիրող հնագետների միահամուռ կարծիքով նման կերտվածքներով հագեցած ժայռահարթակները ծիսապաշտամունքային կառույցներ են: Ընդ որում դրանց մի մասը համարվում է խեթական, մի զգալի մասն էլ` փռյուգական` շաղկապվելով հատկապես աստվածների մեծ մայր, լեռների, անտառների և կենդանիների կառավարիչ և պտղաբերությունը հովանավորող Կիբելա աստվածուհու պաշտամունքի հետ:
Նկատի ունենալով «Ագարակ» բնակատեղի-հնավայրի հուշարձանի բացառիկ դերն ու նշանակությունը Հայաստանի վաղագույն շրջանի սոցիալ-մշակութային խնդիրների ուսումնասիրության գործում, ՀՀ կառավարության 2001 թ. դեկտեմբերի 29-ի N 1305 որոշմամբ «Ագարակ» հնավայրին տրվել է արգելոց-թանգարանի կարգավիճակ: 2016 թ. նոյեմբերի 24-ի № 1204-Ն որոշմամբ «Ագարակ» պատմամշակութային արգելոցի տարածքը սահմանվել է 118,2 հեկտար, փոխադրվել հատուկ պահպանվող հողերի կատեգորիա և անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով հանձնվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:
Պատմական ակնարկ
Պեղումներից հայտնաբերված մեծաքանակ խեցեղենը, թրծակավե արձանիկները, կլոր և պայտաձև օջախների, հենակ-պատվանդանների մնացորդները թույլ են տալիս հնավայրի բնակեցման այս շրջանը վերագրել շենգավիթյան կամ քուր-արաքսյան հնագիտական մշակույթի միջին փուլին, որը ժամանակագրվում է Ք.ա. 29-27-րդ դդ. սահմաններում: Հարթակի հարավային կողմում բացված ուրարտական ժայռափոր դամբարանի, ուրարտական կնիքով կարասային թաղման և խեցեղենի առկայությունը թույլ է տալիս ասել, որ Ագարակի հնավայրը բնակեցվել է նաև Ք.ա. 8-6-րդ դարերում: Վանի թագավորության կազմալուծումից հետո Ագարակը քաղաքային տիպի խոշոր բնակավայր էր:
Պեղված հրապարակներում բացված գինու մեծաքանակ ժայռափոր հնձանները վկայում են, որ խաղողագործությունն ու գինեգործությունն ագարակցիների կյանքում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցրել: Լինելով Այրարատից դեպի Շիրակ և Անի տանող առևտրական մայրուղու կարևորագույն հանգույցներից մեկը, այս բնակավայրի տնտեսական և առևտրական կյանքը ծաղկում է ապրել հատկապես Ք.ա. 4-3-րդ դարերից մինչև Ք.հ. 2-4-րդ դդ.: Այդ են վկայում հելլենիստական և ուշ անտիկ շրջանի քաղաքային մշակույթին բնորոշ գունազարդ խեցեղեն պարունակող շերտերից հայտնաբերված Ալեքսանդր Մակեդոնացու արծաթե դրախման և Օգոստոս Օկտավիանոսի արծաթե դենարը, ուշ հելլենիստական շրջանի ժայռափոր թաղումներից հայտնաբերված մի քանի կնքադրոշմ մատանիները:
Ագարակի հնավայրի բնակեցման վերջին փուլը ներկայացված է 17-18-րդ դդ. բնորոշ նյութերով (խեցեղեն, օջախների հիմքեր, Երևանի խանության կողմից թողարկված պղնձե դրամներ):

Историко-культурный заповедник “Агарак”
Историко-культурный заповедник “Агарак” находится в марзе Арагацотн РА, на административной территории общин Агарак и Воскеат. Он расположен по обе стороны магистрали Ереван-Аштарак-Гюмри, на правом берегу реки Амберд, на скалистом мысе, образованном из выходов вулканического туфа.
Одной из основных особенностей памятника (гос. индекс 2.4.1) является то, что вся территория поселения и его окрестности покрыты огромными по размеру комплексами пещерных и высеченных в скале сооружений, большая часть которых связана с поселением раннебронзового века Агарак. Здесь наличествуют высеченные в скале ниши, ведущие к ним ступенчатые площадки и другие по назначению сооружения. Благодаря всем этим сооружениям, а также круглым, подковообразным, в виде меандров выемок, соединяющих их канавок, трехглавых или трапециевидных жертвенников, природный ландшафт превратился в гигантский памятник.
На территории Армянского нагорья до раскопок Агарака  подобный образец культового ландшафта, занимающего территорию в 200 га, не был зафиксирован.  По единодушному мнению исследующих памятник археологов, насыщенные подобными сооружениями скальные площадки имели культовое предназначение. Причем, в основном, они (часть их приписывается хеттам, а значительная часть – фригийцам) связаны с культом почитания богини-матери Кибелы, богини гор, лесов, правительнице животных и покровительнице плодородия.
Имея в виду исключительные роль и значение древнего поселения Агарак в деле изучения социально-культурных вопросов Армении раннего периода, решением Правительство РА от 29 декабря 2001 г. древнему поселению Агарак придан статус историко-культурного заповедника “Агарак”, а его территория решением от 24 ноября 2016 г. была определена в 118,2 га и переведена в категорию особо охраняемых земель и передана безвозмездно, бессрочно и на правах использования ГНКО “Служба по охране историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” Министерства культуры РА.
Обнаруженные в процессе раскопок большое количество керамики, статуэтки из обожженной глины, остатки круглых и подковообразных очагов, опор-подставок  позволяют отнести этот период заселения  древнего поселения к среднему периоду шенгавитской или куро-араксской археологической культуры, которая хронологически определяется границами XXIX-XXVII вв. до Р.Х. Наличие на южной стороне площадки открытых раскопками урартских скальных усыпальниц, карасных захоронений с урартскими печатями и керамики позволяют утверждать, что древнее поселение Агарак было заселено и в VIII-VI вв. до Р.Х.
После распада Ванского царства Агарак был крупным поселением городского типа.
Открытые на раскопанных площадках многочисленные, высеченные в скале давильни вина свидетельствуют, что виноградарство и виноделие занимали в жизни агаракцев особое место.
Будучи одним из важнейших узлов на торговом пути, ведущем из Айрарата в Ширак и Ани, экономическая и торговая жизнь этого поселения переживала свой расцвет, начиная с IV-III вв. до Р.Х. до II-IV вв. Р.Х. Об этом свидетельствуют серебряная драхма Александра Македонского и серебряная динара Октавиана Августа, обнаруженные в слоях содержащих цветную керамику, характерную для городской культуры эллинистического и позднего античного периодов, а также несколько перстней-печаток, найденных в скальных захоронениях позднего эллинистического периода.
Последний этап заселения древнего поселения Агарак представлен характерным для XVII-XVIII вв. археологическим материалом (керамика, опоры, медные монеты периода Ереванского ханства).