«Ագարակ» պատմամշակութային արգելոց»-ը գտնվում է ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ագարակ և Ոսկեհատ գյուղական համայնքների վարչական տարածքներում, Երևան-Աշտարակ-Գյումրի մայրուղու երկու կողմերում, Ամբերդ գետի աջ ափին, հրաբխային տուֆե ելուստներից կազմված ժայռոտ հրվանդանի վրա: Հուշարձանի /պետ. ցուցիչ` 2.4.1/ հիմնական առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ բնակատեղիի ողջ տարածքը և շրջակայքն ամբողջությամբ պատված են ժայռափոր ու քարակոփ կառույցների հսկայածավալ համալիրներով, որոնց մեծ մասը շաղկապվում է Ագարակի վաղ բրոնզեդարյան բնակատեղիի հետ: Առկա են ժայռափոր խորշեր, դեպի այդ խորշերը տանող աստիճանահարթակներ և այլ նշանակության կերտվածքներ: Բոլոր այդ կերտվածքների, ինչպես նաև շրջանաձև, պայտաձև, մեանդրաձև փորվածքների, այդ փորվածքները միմյանց կապող առվակների կամ եռագագաթ, սեղանաձև զոհարանների շնորհիվ բնական լանդշաֆթը վերածվել է հսկա կոթողի:
118 հա տարածք զբաղեցնող ծիսական լանդշաֆտի նմանատիպ օրինակ, մինչև Ագարակի պեղումները հայկական լեռնաշխարհում փաստագրված չէր: Հիշյալ հուշարձաններն ուսումնասիրող հնագետների միահամուռ կարծիքով նման կերտվածքներով հագեցած ժայռահարթակները ծիսապաշտամունքային կառույցներ են: Ընդ որում դրանց մի մասը համարվում է խեթական, մի զգալի մասն էլ` փռյուգական` շաղկապվելով հատկապես աստվածների մեծ մայր, լեռների, անտառների և կենդանիների կառավարիչ և պտղաբերությունը հովանավորող Կիբելա աստվածուհու պաշտամունքի հետ:
Նկատի ունենալով «Ագարակ» բնակատեղի-հնավայրի հուշարձանի բացառիկ դերն ու նշանակությունը Հայաստանի վաղագույն շրջանի սոցիալ-մշակութային խնդիրների ուսումնասիրության գործում, ՀՀ կառավարության 2001 թ. դեկտեմբերի 29-ի N 1305 որոշմամբ «Ագարակ» հնավայրին տրվել է արգելոց-թանգարանի կարգավիճակ: 2016 թ. նոյեմբերի 24-ի № 1204-Ն որոշմամբ «Ագարակ» պատմամշակութային արգելոցի տարածքը սահմանվել է 118,2 հեկտար, փոխադրվել հատուկ պահպանվող հողերի կատեգորիա և անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով հանձնվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:
Պատմական ակնարկ
Պեղումներից հայտնաբերված մեծաքանակ խեցեղենը, թրծակավե արձանիկները, կլոր և պայտաձև օջախների, հենակ-պատվանդանների մնացորդները թույլ են տալիս հնավայրի բնակեցման այս շրջանը վերագրել շենգավիթյան կամ քուր-արաքսյան հնագիտական մշակույթի միջին փուլին, որը ժամանակագրվում է Ք.ա. 29-27-րդ դդ. սահմաններում: Հարթակի հարավային կողմում բացված ուրարտական ժայռափոր դամբարանի, ուրարտական կնիքով կարասային թաղման և խեցեղենի առկայությունը թույլ է տալիս ասել, որ Ագարակի հնավայրը բնակեցվել է նաև Ք.ա. 8-6-րդ դարերում: Վանի թագավորության կազմալուծումից հետո Ագարակը քաղաքային տիպի խոշոր բնակավայր էր:
Պեղված հրապարակներում բացված գինու մեծաքանակ ժայռափոր հնձանները վկայում են, որ խաղողագործությունն ու գինեգործությունն ագարակցիների կյանքում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցրել: Լինելով Այրարատից դեպի Շիրակ և Անի տանող առևտրական մայրուղու կարևորագույն հանգույցներից մեկը, այս բնակավայրի տնտեսական և առևտրական կյանքը ծաղկում է ապրել հատկապես Ք.ա. 4-3-րդ դարերից մինչև Ք.հ. 2-4-րդ դդ.: Այդ են վկայում հելլենիստական և ուշ անտիկ շրջանի քաղաքային մշակույթին բնորոշ գունազարդ խեցեղեն պարունակող շերտերից հայտնաբերված Ալեքսանդր Մակեդոնացու արծաթե դրախման և Օգոստոս Օկտավիանոսի արծաթե դենարը, ուշ հելլենիստական շրջանի ժայռափոր թաղումներից հայտնաբերված մի քանի կնքադրոշմ մատանիները:
Ագարակի հնավայրի բնակեցման վերջին փուլը ներկայացված է 17-18-րդ դդ. բնորոշ նյութերով (խեցեղեն, օջախների հիմքեր, Երևանի խանության կողմից թողարկված պղնձե դրամներ):

”Agarak” historical and cultural reserve
“Agarak” Historical and Cultural Reserve is located in the administrative districts of Agarak and Voskehat rural communities of Aragatsotn Marz, on both sides of the Yerevan-Ashtarak-Gyumri highway, on the rocky promontory (cape) of volcanic tufa on the right bank of the Amberd River. One of the main features of the Monument /state index 2.4.1/ is that the whole area and surroundings of the settlement are completely surrounded by huge complexes of rocky (with caverns cut inside) and stone structures, most of which are interconnected with the Early Bronze Age settlement of Agarak.
There are caverns cut in the rocks, stairs leading to those caverns, and other structures. Due to all these shapes, as well as circular, horseshoe, cellular cuts, streams interconnecting thоse cuts, three-top or table-like places for sacrifice, the natural landscape has become a giant monument.
A such an example of a ritual landscape having ​​200 hectares area was not documented in the Armenian Highlands until the excavations at Agarak. According to unanimous opinion of archaeologists studying these monuments, the rocks covered with such conformations are ritual-worshipping structures. Some of them are considered to be Hittite, and a considerable part looks like Phrygian for specialists, in particular being associated with the Great Mother of Gods, the Ruler of the Mountains, Forests and Animals, and the fertility sponsoring Goddess Kibela.
Taking into account the unique role and significance of the Agarak ancient settlement-monument in the study of socio-cultural issues of the earliest period of Armenia, the Government of Armenia, with its decision N 1305 of December 29, 2001, granted “Agarak” ancient settlement a status of a museum-reserve. And, according to decision 1204-N of November 24, 2016, the area of ​​the “Agarak” Historical and Cultural Reserve was designated 118.2 hectares, and was transferred to the category of specially protected land and given to the “Service of Protection of Historical-Cultural Museums and Historical Environment” SNCO of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia on the gratuitous and unlimited base.
Historical
Overview
The large number of excavated pottery, burned clay-made statuettes, remains of round and horseshoe hearths, pedestals allow to attribute these times of ​​habitation of Agarak to the Middle Ages of Shengavit or Qura-Arax archeological culture dating back to BC 29-27 centuries. The presence of an Urartian cave masoleum, an Urartian-stamped huge pots buried there and pottery on the southern side of the platform allows us to say that the Agarak archaeological site was inhabited in the BC 8-6th centuries as well. After the collapse of the Van Kingdom, Agarak was a large urban-type settlement.
Big number of winepresses found in the rocky caverns located at the excavation sites testifies that viticulture and winemaking played a special role in the life of the farmers of Agarak. Being one of the most important hubs of the trade route from Ayrarat to Shirak and Ani, the economic and commercial life of this settlement flourishes especially from the BC 4th-3rd centuries to AC 2nd-4th centuries.
This is evidenced by a silver drachma of Alexander the Great and а silver dinar of Augustus Octavianos found in layers of colored pottery typical of the urban culture of the Hellenistic and Late Antiquity, as well as by a few silver seal rings found in burials (cut in rock) of the late Hellenistic period.
The last stage of the settlement of the Agarak archaeological site is presented with materials typical for the 17-18th centuries (pottery, hearth basises, copper coins issued by the Khanate of Yerevan).