ԱՐՑԱԽԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՏՄԱԵՐԿՐԱԳԻՏԱԿԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
1938-39թթ. երբ գերմանացի հնագետ Հումելը Արցախի տարածքում պեղումներ է կատարում և գտնվում են մեծ քանակությամբ նյութեր, առաջանում է թանգարան ստեղծելու անհրաժեշտություն՝ դրանց պահպանման և ցուցադրության համար: Թեև թանգարան ստեղծելու մասին որոշումը կայացվել էր ավելի վաղ՝ 1934թ-ին, սակայն, Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանը հիմնվում է 1939 թ-ին: Թանգարանի ներկայիս շենքը կառուցվել է 1950-ականների կեսերին, տարիների ընթացքում այն հնարավորիս հարմարեցվել է թանգարանային գործունեությանը:
Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Մելանյա Բալայանը փաստում է, որ չնայած Արցախում իրականացվող պեղումների արդյունքներն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար եղած շենքային դժվարություններին, այնուամենայնիվ, թանգարանն այցելուների պակաս չունի:
«Տարվա ընթացքում թանգարանն ունենում է 13-18 հազար այցելու, աստիճանաբար ավելանում է՝ հատկապես օտարերկրացիների թիվը։ Եթե 90-ական թթ. վերջերին կամ 2000-ականների սկզբներին թանգարանի այցելուները հիմնականում սփյուռքահայեր էին, այժմ զբոսաշրջային խմբերում ընդգրկվում են բազմաթիվ երկրների տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ: Վերջին տարիներին ձևավորված ավանդույթի համաձայն մեր թանգարան են այցելում ՊԲ-ի նորակոչիկները: Հաճախակի են դարձել նաև հայաստանցի զբոսաշրջիկների այցելությունները: Հատկանշական է, որ եվրոպական երկրներից ժամանում են տուրօպերատորներ, ովքեր ծանոթանում են մեր թանգրանի ցուցադրությանը և այն ընդգրկում իրենց ծրագրերում»,-ասում է թանգարանի տնօրենը:
Պատմաերկրագիտական թանգարանում ներկայացվում է հայոց պատմությունը՝ հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը։ Առաջին հարկում ցուցադրությունների սրահն է, որտեղ տարվա ընթացքում կազմակերպվում է ավելի քան 6 ցուցահանդես։ Վերջին տարիներին թանգարանը ֆրանսահայ բարերար Հարություն Թորոսյանից՝ որպես նվիրատվություն, ստացել է հին դրամների բավականին հարուստ հավաքածու, (Հ. Թորոսյանը տարիների ընթացքում տարբեր աճուրդներում գնել ու հավաքագրել է դրանք): Հավաքածուն ներառում է շուրջ 159 մետաղադրամ և Հայաստանի առաջին հանրապետության 10 թղթադրամ։ Մետաղադրամները հիմնականում արծաթից ու պղնձից են և վերաբերում են Արտաշեսյան, Կիլիկյան, Բագրատունյաց հայկական թագավորությունների ժամանակաշրջաններին։ Դրանք հայկական պետականության մասին փաստող լավագույն վկայություններ են։ 2015թ. թանգարանը ձեռք է բերել 1890-ականներին Շուշիում գործված՝ 4 մ երկարությամբ և 2,5 մ լայնությամբ ասեղնագործ մի գորգ, որը բավականին հետաքրքիր և յուրօրինակ զարդանախշեր ունի։
Թանգարանի տարեցտարի ավելացող հավաքածուն ցուցադրվում է հնագիտության, ազգագրության և այլ բաժիններում որտեղ պահվում են քարի, բրոնզի դարերին ու հետագա ժամանակաշրջաններին վերաբերող նյութեր, արցախյան ձեռագործ գորգեր։ Վաղ միջնադարը ներկայացնող սրահում ցուցադրված են Արցախում և Ուտիքում քրիստոնեության տարածմանը վերաբերող նյութեր։ Թանգարանի երկրորդ հարկում ներկայացված է Արցախի պատմությունը՝ 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին: Ցուցադրությունը պատմում է ֆիդայական պայքարին արցախցիների մասնակցության, ապա՝ Հոկտեմբերյան հեղափոխության ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին: Ներկայացված են նաև 1920թ. Շուշիում տեղի ունեցած հայկական ջարդերը, Արցախի բռնակցումը Ադրբեջանին, այդ ժամանակաշրջանին վերաբերող համապատասխան քարտեզներ ու նյութեր։ Թանգարանում կա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի՝ խորհրդային ժամանակներին վերաբերող սրահ, որտեղ ցուցադրվում են Հայրենական մեծ պատերազմին արցախահայության մասնակցությունը փաստող նյութեր, ի դեպ. 2-րդ աշխարհամարտի հինգ հայ մարշալներից չորսը՝ ծագումով արցախցիներ են։ Սրահում անդրադարձ կա նաև Ղարաբաղյան շարժմանը, դրա դրդապատճառներին, ընթացքին, ԼՂՀ հռչակմանն ու հանրապետության արդի սոցիալ-տնտեսական, մշակութային կյանքին։
Ըստ Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրենի իրենք մշտապես ակտիվ ցուցադրություններ են կազմակերպում. «Ամեն տարի մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, փորձում ենք կազմակերպել յուրօրինակ ցուցահանդեսներ: Անցած տարվա «Եղեռն՝ եղեռնից հետո» ցուցահանդեսը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ու պատմում էր Արևմտյան Հայաստանի մշակութային եղեռնի մասին։ 2016թ. նախատեսում ենք ներկայացնել «Արցախյան ասեղնագործություն» խորագրով ցուցահանդես՝ նվիրված տարբեր ժամանակներում ստեղծված հայ կանանց ձեռքի աշխատանքներին»:
Թանգարանը մասնակցում է նաև միջազգային կոնֆերանսների, ցուցահանդեսների։ 1997թ. ԼՂՀ պատմաերկրագիտական թանգարանի գորգերը ցուցադրվել են Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում, 2014թ-ին՝ Վիեննայում և դարձել միջազգային գիտաժողովների քննարկման թեմա:
ԼՂՀ պատմաերկրագիտական թանգարանը համագործակցում է Հայաստանի պատմության, Երևանի պատմության թանգարանների, Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնի և Հայաստանի մշակութային այլ հաստատությունների հետ: Դրանց աջակցությամբ էլ կարողանում է մասնակցել նաև միջազգային միջոցառումներին:

КРАЕВЕДЧЕСКИЙ МУЗЕЙ АРЦАХА
В 1938-39 гг., когда немецкий археолог Гуммель проводил раскопки на территории Арцаха и было найдено большое количество материалов, возникла необходимость создания музея для их сохранения и показа. Хотя решение о создании музея было принято ранее, в 1934 году, однако, Арцахский государственный краеведческий музей был основан в 1939 г. Нынешнее здание музея было построено в середине 1950-х годов и оно на протяжении многих лет адаптировалось к музейной деятельности.
Директор Арцахского государственного краеведческого музея Мелания Балаян считает, что, несмотря на трудности в надлежащим размещении материалов раскопок в нынешних условиях здания, музей не испытывает недостатка в посетителях.
«В течение года музей имеет 13-18 тысяч посетителей, это число постепенно увеличивается, особенно, за счет посетителей-иностранцев. Если в конце 90-х или в начале 2000-х годов посетителями музея были, в основном, армяне диаспоры, то в настоящее время в туристические группы входят представители разных национальностей из разных стран. Согласно традиции, сложившейся в последние годы, наш музей посещают новобранцы НА. Стали более частыми визиты туристов из Армении. Стоит отметить, что из европейских стран приезжают тур. операторы, которые знакомятся с экспонатами нашего музея и включает его в свои программы», – говорит директор музея.
В краеведческом музее представлена история Армении с древних времен до наших дней. На первом этаже выставочный зал, где в течение года организуется более 6 выставок. В последние годы музей получил в подарок богатую коллекцию старинных монет от франко-армянского благотворителя Арутюна Торосяна (на протяжении многих лет А. Торосян коллекционировал их, покупая на различных аукционах). Коллекция включает в себя около 159 монет и 10 банкнот Первой Республики Армении. Монеты, в основном, из серебра и меди, относятся к периодам правления армянских царских династий Арташесидов, Багратуни и Киликии. Это лучшее доказательство, подтверждающее армянскую государственность. В 2015 году музей приобрел ковер, сотканный в Шуши в 1890-е годы, длиной в 4 метра и шириной в 2,5 метра, который имеет довольно интересный и оригинальный орнамент.
Растущая из года в год коллекция музея размещается в археологическом, этнографическом и других отделах, где хранятся предметы каменного, бронзового и последующих веков, а также арцахские ковры ручной работы. В зале раннего средневековья хранятся материалы по распространению христианства в Арцахе и Утике. На втором этаже музея представлена история Арцаха конца 19-го и начала 20-го вв. Экспозиция рассказывает историю участия арцахских фидаинов в освободительной борьбе, а затем, события, произошедшие во время Октябрьской революции. Представлены также армянские погромы в Шуши 1920 г., аннексия Арцаха Азербайджаном, карты и материалы этого периода времени. В музее есть зал, относящийся к Нагорно-Карабахской автономной области советской эпохи, где выставлены материалы участия армян Арцаха в Великой Отечественной войне, кстати, четверо из пяти армянских маршалов 2-й мировой войны, родом из Арцаха. В зале представлен период Карабахского движения, причины его начала, течение, провозглашение НКР, нынешняя социально-экономическая и культурная жизнь страны.
Со слов директора Арцахского государственного краеведческого музея они всегда активно организуют выставки: «Каждый год 18 мая, в Международный день музеев, мы стараемся организовать самобытные выставки. В прошлом году выставка «Геноцид после геноцида», посвященная 100-летию Геноцида армян, рассказала о культурном геноциде в Западной Армении. В 2016 г. планируем представить выставку «Арцахская вышивка», посвященную ручным работам армянских женщин, созданных в разные периоды времени».
Музей также участвует в международных конференциях и выставках. В 1997г. ковры Арцахского государственного краеведческого музея были показаны в разных городах Франции, в 2014 году – в Вене и стали темой обсуждения в международных конференциях.
Краеведческий музей НКР сотрудничает с музеем истории Армении и Ереванским историческим музеем, с центром народного творчества имени О. Шарамбеяна и другими учреждениями культуры Армении. Их поддержка дает возможность принимать участие в международных мероприятиях.