ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՊՐԱԿՏԻԿԱ ՊՈԱԿ-Ի ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԵՐՈՒՄ
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանության բաժնի 3-րդ կուրսի ուսանողներն իրենց ամառային ուսումնաճանաչողական պրակտիկայի շրջանակներում այցելել են «Մեծամոր» պատմահնագիտական, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններ, այնուհետև՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի մի շարք պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձաններ:
Ուսանողներն այցելել են նախ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, որտեղ վարիչի՝ Արտավազդ Զաքյանի անցկացրած դասախոսություն-էքսկուրսիայի միջոցով ծանոթացել են ցուցադրությանը, կատարել թանգարանին առնչվող մի շարք հարցադրումներ։ Նրանք այցելել են նաև «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան: Թանգարանի աշխատակիցները ճանանչողական էքսկուրսիա են անցկացրել ոլորտի ապագա մասնագետների համար: Պրակտիկանտները եղել են նաև Աշտարակ քաղաքի մի շարք հուշարձանների տարածքներում, Օշականում և իրենց հավաքած նյութերի հիման վրա փորձել են համակուրսեցիների համար տեղում էքսկուրսիա անցկացնել:
«Ամբերդ» հուշարձանախմբում ուսանողներին ընդունել է ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության պետ Մանուկ Մանուկյանը, ով ուսանողներին ներկայացրել է տարածքի հուշարձանները, տվել դրանց վերաբերյալ հետաքրքիր մանրամասներ։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը շահագրգիռ է մշտապես աջակցելու մշակութային ժառանգության ոլորտի մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման նախաձեռնություններին՝ ի նպաստ հուշարձանների հետագա պահպանության, հանրահռչակման և նպատակային օգտագործման:

УЧЕБНАЯ ПРАКТИКА В ФИЛИАЛАХ ГНО
В рамках летней учебной практики третьекурсники отделения Музейное дело и охрана историко-культурных сооружений Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна посетили историко-археологоческий музей-заповедник «Мецамор», историко-культурный музей-заповедник «Звартноц», а затем ряд памятников истории и культуры марза Арагацотн.
Вначале студенты посетили историко-археологоческий музей-заповедник «Мецамор», где во время лекции-экскурсии заведующего Артавазда Закяна ознакомились с экспозицией, а также с некоторыми задачами музея. Затем они посетили историко-культурный музей-заповедник «Звартноц». Сотрудники музея организовали ознакомительную экскурсию для будущих специалистов отрасли. Студенты посетили также ряд памятников в городе Аштарак, побывали в Ошакане и попытались на основе собранных материалов провести для однокурсников экскурсию на месте.
У памятника «Амберт» студентов встретил начальник региональной службы ОИС Арагацотна Манук Манукян. Он представил студентам памятники региона и поделился интересными деталями о них. ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» стремится всегда поддерживать инициативы по подготовке и переподготовке специалистов в области охраны культурного наследия в целях охраны, популяризации и целевого использования памятников в будущем.