ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է «ՊԱՏԱՆԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱԳԵՏԻ» ԵՐՐՈՐԴ ԴԱՍԸՆԹԱՑԸ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ անցկացվել է «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի հերթական դասընթացը։ «Թանգարանների ձևավորումը» (18-19-րդ դարեր) թեմայով դասընթացն անցկացվել է Վաղարշապատի 4-րդ դպրոցում։ Դասն անցկացրել են Խաչատուր Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ կուլտուրայի ֆակուլտետի թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանության բաժնի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Արեն Իշխանյանը և պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի պատմության բաժնի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Հարություն Ենոքյանը։ Դասընթացին նեկա են եղել նաև ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների բաժնի վարիչ Էլմիրա Եսայանը, գիտաշխատող Լիլիթ Գևորգյանը:
Մոտ երկու ժամ տևած դասընթացի ընթացքում երիտասարդները դպրոցականներին պատմել են աշխարհի հայտնի թանգարանների ձևավորման, ցուցադրությունների կազմակերպման մասին։ Դասընթացի ժամանակ կազմակերպվել է խաղ-վիկտորինա, որի նպատակը աշակերտների ստացած գիտելիքները ստուգելն էր։ Երկու թիմերի բաժանված պատանիները ցուցաբերել են ակտիվ մասնակցություն։
«Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացների նպատակը թանգարանագիտության ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելն է, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության հանրահռչակելը:

По инициативе ГНО «Служба по охране» и Армянского Государственного Педагогического Университета имени Хачатура Абовяна было проведено очередное занятие кружка «Юный музеевед». По теме «Формирование музеев» (18-19 вв.) было проведено занятие в 4-ой школе Вагаршапата. Урок провели: студент первого курса отделения музееведения и охраны памятников факультета культуры АГПУ им. Хачатура Абовяна Арен Ишханян и студент первого курса магистратуры отделения истории исторического и юридического факультета Арутюн Енокян. На уроке присутствовала также заведующая отделом научно-методических работ и выставок ГНО Эльмира Есаян и научный сотрудник Лилит Геворгян.
В течение почти двухчасового занятия студенты рассказали учащимся о формировании и организации выставок во всемирно известных музеях. В ходе урока состоялась викторина для проверки знаний учащихся. Школьники, организованные в две команды, показали активную игру.
Занятия кружка «Юный музеевед» направлены на повышение интереса к музейной отрасли и популяризацию культурного наследия.