ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԿԱՏԱՐԱԾ ԱՌԱՋԻՆ ԱՅՑԸ ՆՐԱ ՀԱՄԱՐ ԴԱՐՁԱՎ ՃԱԿԱՏԱԳՐԱԿԱՆ. ԱՆԱՏՈԼԻ ՅԱԿՈԲՍՈՆ
Ռուս հնագետ, արվեստաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր Անատոլի Յակոբսոնը ծնվել է 1906 թ-ին՝ Լենինգրադում։ Առաջին անգամ Հայաստան է եկել 1929թ.-ին՝ Հովսեփ Օրբելու գլխավորած արշավախմբի կազմում, իսկ 1936 թ.-ին վերջինս ղեկավարությամբ մասնակցել է Ամբերդի պեղումներին։ Հետագայում շրջել է Հայաստանի գրթե ողջ տարածքով, ծանոթացել մեծաթիվ արժեքավոր հուշարձանների, մանրակրկիտ ուսումնասիրել Միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետական արվեստը։
Իր բեղուն գիտական գործունեությանը և բազմակողմանի հետաքրքրություններին համընթաց` Անատոլի Յակոբսոնը լրջորեն զբաղվել է նաև հայ ժողովրդի բազմադարյան մշակույթով։ Նա մի շարք մենագրությունների հեղինակ է, անդրադարձել է նաև Ղրիմի և Անդրկովկասի հայկական ճարտարապետական հուշարձաններին։ Այդ հետաքրքրությունն սկիզբ է առել դեռևս ուսանողական տարիներին, իսկ Ամբերդի պեղումներին մասնակցելը նրա համար դարձավ գիտական հրաշալի փորձառություն, նաև որոշիչ դեր խաղաց նրա` որպես Նիկողայոս Մառի և Հովսեփ Օրբելու դպրոցի հետևորդի, հնագիտության և մշակույթի հանդեպ հետագա հետաքրքրությունների ձևավորման ճանապարհին։
1930-ականներին և 1940-ական թթ. երկրորդ կեսին Յակոբսոնն ուսումնասիրել է Հայաստանի մի շարք կարևոր վանական համալիրներ և հուշարձաններ, որոնց արդյունքում հետագայում հրատարակել է «Հայկական միջնադարյան ճարտարապետության պատմությունից» ընդհանուր վերնագրով հոդվածների հատորյակը։ Անատոլի Յակոբսոնն առանձնակի հետաքրքրություն է ունեցել հայկական միջնադարյան վանական համալիրների նկատմամբ։ Նա առաջին օտարերկրացին էր, ով հրատարակեց Տեղեր (Դըղըր), Տաթևի և Խորակերտի վանական համալիրների, Մշկավանքի և Գանձասարի եզակի համալիրի (հեղինակն այն իրավացիորեն համարում է XIII դարի հայկական ճարտարապետության հանրագիտարան) վերաբերյալ ուսումնասիրությունները։ Այդ շարքում են նաև Բյուրականի և Ոսկեպարի եկեղեցիները։ Նրա այդ ուսումնասիրությունների մասին է պատմում 1950թ.-ին հրատարակված «Պատմական անկնարկ Հայաստանի V-XVII դարերի ճարտարապետության մասին» աշխատությունը։ Այն միչև այսօր էլ չի կորցրել իր կարևորությունն ու արդիականությունը։
Առանձնահատուկ արժեք ունեն Յակոբսոնի այն աշխատությունները, որոնք պատմում են հայերի և այլ ժողովուրդների ճարտարապետական նվաճումների մասին։ Այդ ոլորտում Յակոբսոնը նոր էջ բացեց խորհրդային արվեստաբանության մեջ։ Յակոբսոնը գիտական լուրջ ուսումնասիրությամբ է ներկայացնում Հայաստանի միջնադարյան ճարտարապետության և համաշխարհային ճարտարապետության փոխներգործություններն ու ընդհանրությունները։ Նա առաջիններից մեկն էր, ով համարձակություն ունեցավ մշակել միջնադարյան արվեստի ու ճարտարապետության ընդհանուր օրինաչափությունները։ Յակոբսոնի «Միջնադարյան ճարտարապետության զարգացման օրինաչափությունները» ուսումնասիրությունը IV-ից մինչև XIV-XV դդ. ընդգրկող մենագրություն է, որը պատմում է մի ընդարձակ տարածաշրջանի ճարտարապետական զարգացումների մասին։
Յակոբսոնը մշտապես ուշադիր հետևել է հայկական ճարտարապետությանը նվիրված ուսումնասիրություններին, հաճախ է ելույթ ունեցել և խիստ քննադատել որոշ «ուսումնասիրողների» աշխատություններում տեղ գտած հայկական արվեստի և ճարտարապետության պատմության միտումնավոր խեղաթյուրումները։
Առողջական ծանր վիճակը, ցավոք, կյանքի վերջին տարիներին նրան թույլ չի տալիս նորից այցելել Հայաստան և անմիջական մասնակցություն ունենալ հայկական արվեստին ու ճարտարապետությանը նվիրված միջազգային գիտաժողովներին ու խորհրդակցություններին։ Բայց և այնպես` մինչև կյանքի վերջին օրը նա շարունակել է զբաղվել հայկական ճարտարապետության մեկնաբանությամբ, միաժամանակ ելույթներ ունեցել միջազգային գիտաժողովներին ու ներկայացրել հայկական արվեստի վերաբերյալ զեկուցումներ, դրանք տպագրել գիտական հանդեսներում։
Անգնահատելի է նրա ավանդը հատկապես խաչքարերի ուսումնասիրության գործում։ Յակոբսոնը կարծում էր, որ խաչքարի արվեստը հսկայական երևույթ է միջնադարյան գեղարվեստական մշակույթի մեջ։ Այն հատում է ազգայինի սահմանները և կանգնում համաշխարհային արվեստի նվաճումների կողքին։
Յակոբսոնը հայկական խաչքարային արվեստը համարում էր միջնադարի գեղարվեստական արվեստի մի ինքնատիպ ու զարմանահրաշ դրսևորում։

FIRST VITIT TO ARMENIA BECAME FATAL FOR ANATOLY YAKOBSON
Russian archaeologist, art historian, Doctor of Historical Sciences Anatoly Jacobson was born in 1906 in Leningrad. First time he came to Armenia in 1929, as part of an expedition led by Joseph Orbeli, and in 1936 he participated in the leadership during the excavations. Then toured the whole territory of Armenia, learned many valuable monuments of medieval architectural thoroughly studied the art of Armenia.
His prolific scientific activity and interests along with the versatile, Anatoly Jacobson also seriously deal of cultural nation. He is the author of several monographs, also touched upon the Armenian architectural monuments of the Crimea and the Caucasus. This interest goes back to his student years, and for his participation in excavations of Amberd was wonderful scientific experience, he also played a decisive role as a follower of Nicholas Marr and Hovsep Orbeli school, the way of further interest in archeology and culture.
In second half of 1930s and 1940s Yakobsonn examined number of important monasteries and monuments in Armenia , the result of which was later published ” from history of Armenian medieval architecture” total articles published volumes. Anatoly Yakobsonn particular interest in the medieval monastic complexes. He was the first foreigner who published Seats (Degher), and studies on Khorakert Tatev monastic complex, Gandzasar and Mshkavank monasteries. (XIII century author is rightfully considered the encyclopedia of architecture). Among the churches to Byurakan and Voskepar. According to these studies, tells about the “Historical hink in V-XVII centuries of architectural work on Armenia, published in 1950. Until today it has not lost its importance and relevance.
Works of Jacobson have particular value , telling about the architectural achievements of Armenians and other people. Jacobson opened a new page in the field of art. Jacobson serious scientific study of medieval architecture generalities Armenia and world architecture. He was among the first who had the courage to develop a common architecture and medieval art. Jacobson study “Patterns of medieval architecture» IV- from XIV-XV centuries included monographs, which tells about the architectural development of a large region.
Jacobson has always been closely watching studies on Armenian architecture, and he has often criticized some of the “students” .The deliberate misrepresentation of the history of works of art and architecture.
Health condition, unfortunately, in the last years of his life does not allow him to visit Armenia again and direct participation in international conferences and meetings devoted to Armenian art and architecture. However, until the last day of his life he continued to deal with the interpretation of architecture, also appeared at international conferences and presented papers on the art, they are published in scientific journals.
His contribution in cross-examination is really fantastic. Jacobson believes that cross is huge phenomenon in medieval culture. It crosses national boundaries and stand by the achievements of world art.
Jacobson considered Armenian cross-stones unique and amazing manifestation of art of the Middle Ages.