ԲԱՑ ԴԱՍ, ՍԱՆՄԱՔՐՄԱՆ ԵՎ ԲԱՐԵԿԱՐԳՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ ապրիլի 18-ին՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան ընդառաջ, անցկացվել է բաց դաս, սանմաքրման, բարեկարգման աշխատանքներ և ծառատունկ Վեդի քաղաքի Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների /պետ ցուցիչ՝ 3.4.3/ հիշատակին կանգնեցված հուշարձանի, Արցախյան ազատամարտին, Երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողների տարածքներում:
Միջոցառումը մեկնարկել է Վեդի քաղաքի Մշակույթի տան մոտ տեղադրված ապրիլյան ռազմական գործողություների ընթացքում զոհված Վեդու բնակիչ «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի ասպետ Անդրանիկ Զոհրաբյանին նվիրված հուշակոթողի մոտ, որտեղ ծաղիկներ են խոնարհել թիվ 2 հիմնական դպրոցի աշակերտները: Ապա` ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը Վեդու համայնքապետարանի դահլիճում «Միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետությունը» թեմայով դասախոսություն է կարդացել, որն ուղեկցվել է ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի պատրաստած հուշարձանների լուսապատկերային ցուցադրությամբ։ Անահիտ Դալլաքյանը դասախոսության ավարտին աշակերտներին ներկայացրել է նաև օրվա խորհուրդը, հորդորել ավելի սրտացավ վերաբերվել մեր պատմամշակութային ժառանգությանը:
Այնուհետև` դպրոցականների և N զորամասի զինծառայողների օգնությամբ սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել Վեդի քաղաքի ԵԱԶ-ի հուշարձանի, Արցախյան պատերազմի նահատակների և Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված կոթողների տարածքներում, ինչն ավարտվել է 50 բարդիների ծառատունկով: Այս աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցել են Վեդու փոխքաղաքապետ Ալբերտ Սարոյանը, քաղաքապետարանի աշխատակիցներ, թիվ 2 հիմնական դպրոցի ուսուցիչներ: ՊՄՊ մարզային ծառայությանը ծաղիկներ, տնկիներ, սանմաքրման համար անհրաժեշտ պարագներ տրամադրել և համաքաղաքային միջոցառման անցկացմանը մեծապես աջակցել է Վեդու համայնքապետարանը։
Ընդհանուր առմամբ արդեն սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ իրականացվել են Արարատի մարզի 14 համայնքներում տեղակայված ԵԱԶ, հայրենիքի համար նահատակված հերոսների հիշատակը հավերժացնող 20 հուշարձանների ու կոթողների տարածքներում: Սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներն Արարատի մարզի մյուս համայնքներում կշարունակվեն նաև այսօր:

По инициативе службы ИКО марза Арарат в связи с отмечаемым 18 апреля Международным днем охраны памятников и достопримечательных мест в г. Веди проведены открытые уроки, работы по чистке и благоустройству, а также древонасаждения на территориях памятников, посвященных памяти павших во Второй мировой (гос. индекс 3.4.3) и Арцахской освободительной войнах, памяти жертв землетрясения.
Мероприятие стартовало около установленного у Дома культуры памятника жителю г. Веди Андранику Зограбяну, кавалеру ордена “Боевого креста” I степени, погибшему во время апрельских военных действий. Учащиеся базовой школы N 2 возложили к подножию памятника цветы. В зале мэрии общины г. Веди зам. директора службы ИКО марза Арарат Анаит Даллакян выступила с лекцией на тему “Архитектура средневековой Армении”. Лекция сопровождалась демонстрацией слайдов, подготовленных Отделом пропаганды, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО. По окончании лекции Анаит Даллакян познакомила школьников с целью и смыслом учреждения Международного дня охраны памятников и достопримечательных мест, призвала бережно относиться к историко-культурному наследию народа. Далее, школьники при содействии военнослужащих N-ской части осуществили работы по чистке и благоустройству территорий памятников г. Веди: памятников, посвященных воинам, павшим во Второй мировой войне, в Арцахской освободительной войне, жертвам Геноцида. По окончании работ на территориях памятников были посажены 50 тополей. В работе приняли активное участие вице-мэр г. Веди Альберт Сароян, сотрудники мэрии, педагоги базовой школы N 2. Служба ИКО предоставила необходимый для работы инвентарь, цветы, саженцы. В проведении мероприятия им весьма содействовала мэрия общины г. Веди.
Вообще, работы по санитарной чистке и благоустройству территорий 20-ти памятников, увековечивающих память героев павших во Второй мировой войне, осуществлены в 14 общинах марза Арарат. Работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников продолжатся и сегодня.