«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը երեկ մարդաշատ էր. հյուրընկալվել էին Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի, Ջավախքի և Բուլղարիայի Սոֆիա քաղաքի «Զդրավեց» պարային խմբի սաները (6-12-րդ դասարանների աշակերտներ): Հնագիտության հանրահռչակմանն ու դպրոցականների մոտ վաղ հասակից թանգարան հաճախելու մշակույթ սերմանելուն միտված արգելոց-թանգարանի նախաձեռնած «Հետաքրքրաշարժ հնագիտություն» գիտակրթական ծրագրի մեկնարկն առիթ դարձավ այդ հետաքրքիր միջոցառման կազմակերպման համար:
«Ծրագրի միջոցով հետաքրքիր գիտելիքներ ենք փոխանցում աշակերտներին Հայաստանի բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանի մշակույթի, էթնո քաղաքական փոխհարաբերությունների, պեղումների ու հայտնաբերված գտածոների հետագա ճակատագրի մասին», -խոսելով գիտակրթական ծրագրի մասին` ասել է «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը:
Որպեսզի դպրոցականներն ավելի դյուրին ընկալեն հնագիտության ոլորտի նրբությունները, արգելոց-թանգարանի վարիչը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը մանրամասն ներկայացրել են հնագետի աշխատանքը, ապա` լուսապատկերային ցուցադրությամբ բացատրել ինչ է պեղավայրը, ինչպես վարվել, եթե հնագիտական շերտ է բացվել, հասկանալ թաղման ծեսը և արդյոք գտնված կմախքը կին է, թե տղամարդ:
«Մեծամոր» արգելոց-թանգարանի աշխատակիցները թանգարանի հարակից տարածքում նախապես դամբարանի վերակազմություն էին արել` ստեղծելով արհեստական պեղավայր: Գիտաօժանդակ ֆոնդի որոշ նյութեր թաղվել էին «պեղավայրում» փոքրիկ «հնագետների» մասնագիտական աշխատանքն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար:
Զրույց-դասից հետո դպրոցականներն արդեն հատուկ գործիքների միջոցով լծվեցին հնագիտական աշխատանքների իրականացմանը: Հետաքրքիր ու աշխույժ մթնոլորտում, զգուշությամբ բացելով հողի շերտը, նրանք տղամարդու կմախք, գոտի, ապրանջան, սափորներ, կենդանու ատամներ գտան: Հայտնաբերված իրերն ու առարկաները դպրոցականները հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանի ու վերականգնող Տիգրան Զաքյանի օգնությամբ տեղավորեցին հատուկ տուփերի մեջ:
«Առաջին անգամն ենք հնագիտական աշխատանքների մասնակցում: Սկզբում թևը գտանք, ապարանջանը, հետո գանգի մասը բացվեց, ատամներն ու ողնաշարը: Փորձում էինք ճշտությամբ կիրառել ստացած գիտելիքները», – ոգևորությունը չթաքցնելով ասաց ապագա արևելագետ Գոհար Սմբատյանը:
Նրա դասընկերը` Ֆելիքս Եղիազարյանը, պեղումների մասին հեռուստատեսությունից էր լսել: Ապագա ճարտարապետին հնարավորություն էր ընձեռվել մի քանի ժամով «պեղումներ» իրականացնել: Գտածն էլ տպավորիչ էր`ապարանջան, մարդու մարմնի որոշ մասեր և այլն: Ջավաքխից այս օրերին Հայաստանում գտնվող 12-րդ դասարանցի Արմինե Ուրանյանն առաջին անգամ էր Մեծամորում ու տպավորված էր: Մինչ այս` պեղումների մասին Արմինեն այլ պատկերացում է ունեցել: «Ինձ թվում էր գտնում ես ու վերջ: Բայց գտնելը հնագիտական աշխատանքի ընդամենը մի մասն է, դրանից հետո դեռ հսկայական աշխատանք է կատարվում: Ես կենդանու ոսկոր եմ գտել, մարդու գանգի մոտ էր»,- ասաց Ա. Ուրանյանը:
Կրթահամալիրի սաներից Արեգ Սայադյանն էլ փորձում էր մեր նախնիների կրած զարդերից գտնել: Նրա համոզմամբ հայտնաբերված տղամարդու կմախքի կողքին նիզակ կար, գավազանի մաս և իրեն հետաքրքրում էր,թե արդյոք նաև զարդ էր կրել տղամարդը: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնամարդաբանին ու վերականգնողին ուղղված բազմաթիվ հարցերի միջոցով նա նաև փորձում էր հասկանալ, թե ինչ խավի մարդիկ են եղել մեր նախնիները, ինչ են թաղել կարասների մեջ հին ժամանակներում և այլն: Թատրոնով, հայոց ու համաշխարհային պատմությամբ հետաքրքված երիտասարդին հայտնաբերված գտածոներից ամենից շատ դուր էր եկել գեղեցիկ նախշազարդերով փոքրիկ կարասը:
Կրթական ծրագիրը շարունակական կլինի, առաջիկայում արգելոց-թանգարանը կհյուրընկալի նաև հանրակրթական այլ դպրոցների աշակերտների:

ШКОЛЬНИКИ ОСУЩЕСТВИЛИ “РАСКОПКИ” В МЕЦАМОРЕ
В музее-заповеднике “Мецамор” вчера было многолюдно. Музей гостеприимно принял 6-12-классников образовательного комплекса Мхитар Себастаци, Джавахка и воспитанников танцевальной группы “Здравец” из  столицы Болгарии София. Поводом для организации этого интересного мероприятия явилась проводившаяся по инициативе музея-заповедника научно-образовательная программа  “Занимательная археология”, популяризующая археологию и воспитывающая с раннего возраста среди школьников тягу к культуре посещения музея.
“Посредством этой программы школьникам передаются знания о культуре Армении периода бронзы, политике взаимоотношений в сфере этно,  программа знакомят  с дальнейшей судьбой артефактов, обнаруженных в процессе раскопок, – сказал, говоря о научно-образовательная программе, заведующий историко-археологическим музеем-заповедником “Мецамор”  Артавазд Закян.
Для того чтобы школьники лучше постигли тонкости сферы археологии, заведующий музеем-заповедником и сотрудница ГНО “Служба охраны памятников” антрополог Асмик Симонян познакомили ребят с работой археолога, а также посредством слайд-шоу объяснили им, что представляет собой место раскопок, как действовать в случае открытия археологического слоя, понять обряд захоронения и определить чей скелет обнаружен: мужской или женский.
Сотрудники музея-заповедника “Мецамор” на прилежащей к музею территории заранее создали искусственное место раскопа, где реконструировали усыпальницу. Для того чтобы сделать работу маленьких “археологов” интереснее, некоторые материалы из вспомогательного фонда  были закопаны в т.н. месте раскопа. После беседы-урока школьники приступили к археологической работе с помощью специальных инструментов. В интересной и живой атмосфере, осторожно открывая слой земли, они  обнаружили мужской скелет, пояс, браслет, сосуды, зубы животных. Найденные предметы  они с помощью антрополога Асмик Симонян и реставратора Тиграна Закяна поместили в специальные коробки.
“Мы впервые участвуем в археологической работе. Вначале мы нашли кость руки, браслет, потом открылись фрагмент черепа, зубы и позвоночник. Пытаемся на практике правильно использовать полученные знания”, – не скрывая  воодушевления, сказала будущий востоковед Гоар Смбатян. Ее одноклассник Феликс Егиазарян слышал о раскопках по телевизору. Будущему архитектору представилась возможность в течение нескольких часов вести раскопки. Находки впечатляли: браслет, некоторые фрагменты человеческого скелета и т.д.
Находящаяся в эти дни в Армении 12-классница из Джавахка Армине Уранян впервые в Мецаморе и впечатлена увиденным. До этого у нее было другое представление о раскопках. “Мне казалось, нашел и все. Однако находка всего лишь часть археологической работы, после чего предстоит огромная работа. Я нашла возле человеческого черепа кость животного”, – сказала А. Уранян.
А один из воспитанников образовательного комплекса Мхитара Себастаци Арег Саядян пытался найти какое-либо украшение наших предков. По его убеждению возле обнаруженного мужского скелета находились копье и фрагмент посоха, и интересовался:  носили ли украшения мужчины.
Школьники засыпали антрополога и реставратора ГНО “Служба охраны памятников” множеством вопросов, они пытались понять какими были наши предки, что закапывали в карасах в древние времена и т.д.
Юношу, интересующемуся театром, армянской и всемирной историей, среди находок заинтересовал и больше всего понравился маленький орнаментированный карас.
Научно-образовательная программа будет продолжена и в ближайшем будущем музей-заповедник гостеприимно раскроет свои двери и перед учащимися  других общеобразовательных школ.