Կառուցվել է IV դարում և գտնվում է Արագածոտնի մարզի Աղձք գյուղում: Իր մեջ ներառում է Արշակունյաց թագավորների դամբարանը, եկեղեցի, կոթողներ, հուշասյուներին ու խաչքարերին պատկանող բեկորներ, օժանդակ և այլ կառույցների մնացորդներ:
Համաձայն V դարի հայ պատմիչ Փավստոս Բյուզանդի վկայության` 364 թ. հայ-պարսկական պատերազմի ժամանակ պարսից զորքերը պետականության գաղափարը ազգային գիտակցությունից արմատախիլ անելու նպատակով քանդում են Արշակունի թագավորների գերեզմանները և որոշում նրանց ոսկորները տեղափոխել Պարսկաստան: Սակայն հայոց զորքերը, սպարապետ Վասակ Մամիկոնյանի գլխավորությամբ, Արարատյան դաշտում խայտառակ պարտության են մատնում պարսկական զորքերին և հայ թագավորների ոսկորները վերաթաղում Աղձք բնակավայրում:
Արշակունյաց թագավորների դամբարան: Այն համարվում է համալիրի գլխավոր հուշարձանը: Կառուցվել է 364 թ. սև և կարմիր սրբատաշ տուֆից: Դամբարանը եղել է երկհարկանի, որից պահպանվել է գետնափոր հարկը: Ծածկը` թաղակապ, կամարները` խիստ պայտաձև: Դամբարանի հատակագծի հորինվածքը խաչաձև է: Արևելյան կողմում առկա է կորագիծ հատակագծով աբսիդ: Հյուսիսային և հարավային կողմերում բացված են մեկական ուղղանկյուն խորշեր, ուր և ամփոփվել են թագավորների ոսկորները:
Մուտքը գտնվում է արևմտյան մասում, որի երկու կողմերի, ինչպես նաև ուղղանկյուն խորշերի ճակատների քարերը ծածկված են կրոնական և աշխարհիկ թեմաներով ստեղծված բազմաթիվ հարթաքանդակներով: Առավել արժանահիշատակ են շրջանակի մեջ ներգծված հավասարաթև խաչը, Դանիելը առյուծների գբում, գազանների դեմ մղվող մարտի տեսարանները, թռչունների և զանազան այլ կենդանիների պատկերաքանդակները: Քանդակներն ունեն քրիստոնեական վաղ շրջանի արվեստին ներհատուկ ընդհանուր գծերով արտահայտված պարզ մշակումներ:
Բազիլիկ եկեղեցի: Արշակունիների դամբարանին հյուսիսային կողմից կից տեղադրված է եռանավ հորինվածքով բազիլիկ եկեղեցին: Թվագրվում է IV դարով և համարվում է անդրանիկ եռանավ բազիլիկ եկեղեցիներից մեկը: Առայժմ հայտնի չէ, թե Արշակունիների դամբարանից առաջ է կառուցվել, թե հետո: Պահպանվել է պատերի և մույթերի 1.5–2 մ. բարձրությամբ հատվածներ: Եկեղեցու առանձնահատկությունը այն է, որ հիմքում եկեղեցին գրեթե քառակուսի է: Սրահը չորս մույթերով /հարավային մույթերը հիմքում T- աձև են, հյուսիսայինները` խաչաձև/ բաժանվում է կենտրոնական լայն և եզրային նեղ նավերի: Միակ մուտքը արևմուտքից է: Կենտրոնական նավի արևելյան մասում տեղադրված է պայտաձև հատակագծով խորանը, որի հարավային կողմում կառուցվել է միակ ավանդատունը:
Համաձայն մույթերի կառուցման, ինչպես նաև խորանի արևմտյան ճակատին ավելացված որմնամույթերի` հիմք է տալիս կարծելու, որ եկեղեցին նախկինում եղել է փայտածածկ, որը հետագայում վերափոխվել է քարե թաղածածկի:
Հուշահամալիրի տարածքը մինչև XX դարի առաջին կեսը հնագիտական պեղումների չի ենթարկվել, սակայն, մասնագետները հակված են կարծելու, որ հանգամանորեն ուսումնասիրված շինությունը եղել է դամբարանը և թվացյալ միանավ եկեղեցին: 1973-1975 թթ. ընթացքում հուշահամալիրի տարածքում կազմակերպվեցին մասնակի պեղման, ամրակայման, վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքներ, իսկ 2001-2002 թթ.` բարեկարգման և չափագրման աշխատանքներ: 2015 թ. համալիրում վերսկսվեցին պեղման աշխատանքներ:

ARAGATSOTN REGION, MONUMENTS OF ARAGATSOTN
Historical-architectural complex Aghdzk was built in the 4th century and is locatd in the  village  Aghdzk of Aragatsotn region. The complex includes the tomb of the Arshakid kings, church, monuments, fragments belonging to memorials and khachkars, the remains of auxiliary and other structures.
According to the testimony of the 5th century Armenian historian P՛avstos Buzand, during the Armenian-Persian war of 364, Persian troops demolished the tombs of the Arshakid kings in order to eradicate the idea of statehood from the national consciousness and decided to move their bones to Persia. However, the Armenian troops led by Sparapet Vasak Mamikonyan, disgracefully defeated the Persian troops in the Ararat Valley and reburied the bones of the Armenian kings in Aghdzk settlement.
The tomb of Arshakid kings- It is considered to be the main monument of the complex. It was built in 364 from black and red polished tufa stone.The tomb had two floors, from which the underground floor was preserved. The roof is vaulted, the arches are horse-shoe shaped. The plan of the tomb is cross-shaped. There is an apse with a curved plan on the east side. One rectangular niche is opened not only on the north but also on the south sides, where the bones of the kings are buried.
The entrance is located in the western part, on both sides of which, as well as the stones of facades of the rectangular niches, are covered with numerous sculptures created with religious and secular themes. The most memorable are the cross in the frame, Daniel in the lions’ den, the scenes of the battle against the beasts, the sculptures of birds and various other animals. The sculptures have simple elaborations with common features inherent in early Christian art.
Basilica Church. A three-nave basilica church is located next to the north of Arshakid tomb. It dates back to the 4th century and is considered to be one of the first three-nave basilica churches. It is not yet known whether it was built before or after the Arshakid tomb. 1․5-2 m high sections of the walls and pylons have been preserved. The peculiarity of the church is that the base of the church is almost square. The hall with four  pylons is divided into /the southern pylons are T-shaped, the northern ones are cross-shaped/ wide central and narrow nave. The only entrance is from the west. The alter with a horse-shoe shaped plan, is in the eastern part of the central nave, on the southern side of which the only depository was built.
According to the construction of the pylons, as well as the pylons added to the western façade of the tabernacle, it is reasonable to believe that the church was formerly covered with wood, which was later transformed into a stone vault.
The area of the memorial was not excavated until the first half of the 20th century, however, experts tend to believe that the thoroughly studied building was the tomb and the seemingly single-nave church. During 1973-1975, partial excavation, strengthening, restoration and improvement works were organized in the territory of the memorial, and in 2001-2002 improvement and measurement works. The excavations  were resumed at the complex in 2015.
1. An overview of the history of Armenian architecture, National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, 1964 (in Armenian)
2. Harutyunyan V., History of Armenian architecture, Yerevan 1992 (in Armenian)
3.Scientific Research Center of the Historical and Cultural Heritage, Hushardzan (Monument) Annual 7, Yerevan 2011 (in Armenian)