«ԳԱՌՆԻ» ԵՎ «ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ» ԱՐԳԵԼՈՑՆԵՐՈՒՄ ԿՆՇՎԻ ՏՅԱՌՆԸՆԴԱՌԱՋԸ
Փետրվարի 13-ին,  ժամը  17:00-ին,  «Գառնի»  պատմամշակութային  արգելոց-թանգարանում  և  «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցում  կնշվի  Հայ Առաքելական  եկեղեցու  տերունական  տոներից   մեկը` Տյառնընդառաջը:
«Գառնի» արգելոց-թանգարանում նախանշված միջոցառումը կմեկնարկի Գառնի համայնքի Սուրբ Խաչ  եկեղեցուց: Մասնակիցները եկեղեցու կանթեղներից  վերցված  կրակով ու  ազգային երգ-երաժշտության ուղեկցությամբ կշարժվեն արգելոց-թանգարան, որտեղ միջոցառման համար առանձնացված հատուկ  վայրում  կվառվի  Տյառընդառաջի խարույկը:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության  ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցում ևս միջոցառումը կսկսվի ժամը 17։00-ին։ Խարույկը կվառվի  արգելոցի տարածքում՝ հատուկ առաձնացված վայրում։
Կատարումներով  հանդես կգան ավանդական երգի-պարի ճանաչված համույթները։
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում և «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցում նախանշված միջոցառման նպատակը՝ ազգային, ավանդական տոները պահպանելով, հուշարձանը ժողովրդին ավելի մոտեցնելն ու մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք ձևավորելն է։

ТHEY WILL CELEBRATE TYARNENDARACH HOLIDAY AT THE “GARNI” AND “LORI BERD” RESERVATIONS
On February 13, at 17:00, one of the important holidays of the Armenian Apostolic Church, Tyarnendarach (coming yet from the times of the Pagan Armenia and was called Trndez in those times) will be celebrated in the historical and cultural “Garni” Museum-Reservation and in the “Lori Berd (Fortress) ”Settlement” historical and cultural Reservation.
The event at the “Garni” Museum-Reservation will begin at the Surb Khach (the Holy Cross) Church of the Garni Community.
With fire taken from the Church lampadas, participants of the Event accompanied with the national songs and music will move to the Museum-Reservation where a bonfire will be lit at a specially designated place for the event. (In accordance with an ancient tradition, the newly wed should jump over that bonfire.)
The event will begin at 17: 00.
At the Historical and Cultural Reservation “Lori Berd” Settlement”, a branch of the State Non-Commercial Organization “Service for the Protection of the Historical Environment and Historical and Cultural Museum-Reservations”, the same event will start at 17.00 as well, at the planned place.
Famous ensembles of traditional song and dance will perform at the site.
The purpose of the event planned at the “Garni” historical and cultural Museum-Reservation and the “Lori Berd” Settlement” historical and cultural Reservation is to bring a Monument even closer to the people and to shape a caring attitude to the cultural heritage, when preserving national, traditional holidays.
Entrance: with tickets for visiting the historical and cultural Reservation and the Museum-Reservation.