«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի նոր ցուցադրությունում ներկայացված է Մեծամորի հնավայրում 1960- 2014 թթ իրականացված պեղումների արդյունքում հայտնաբերված գտածոների մի մասը: Արգելոց-թանգարանի ֆոնդերում 28000 թանգարանային առարկա կա, որից ցուցադրվում է շուրջ 10000-ը: Դրանց զգալի մասը հայտնաբերվել է Մեծամորի նվիրյալների՝ հնագետներ Էմմա Խանզադյանի և Կորյուն Մկրտչյանի իրականացրած պեղումների ընթացքում:
Հնագիտական աշխատանքները շարունակվել են նաև 2010-2015թթ: Հայ-լեհական արշավախմբի համաղեկավար, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը փաստում է, որ Մեծամորն այսօր Մերձավոր Արևելքի ամենաբարձր չափանիշներն ունեցող հուշարձաններից է: Նրա վկայությամբ առաջին և երկրորդ հարկերում ցուցադրվում են ամրոցում և դամբարանադաշտում հայտնաբերված նյութերը, որոնք վերաբերում են վաղ բրոնզից մինչև ուշ միջնադարին: Նկուղային հարկում է գտնվում հատուկ զետեղարանը, որտեղ ներկայացված են մ.թ.ա. III-I հազարամյակների ոսկե, արծաթե, սաթե, կիսաթանկարժեք քարերից, մածուկից պատրաստված եզակի մշակութային արժեքները: Հատուկ զետեղարանում է պահվում նաև պեղավայրի դամբարանախցերից մեկում հայտնաբերված մեծարժեք եզակի գտածոն՝ մուգ շագանակավուն հիմնագույն և կաթնավուն երակներ ունեցող սարդոնիքսի բնակտորից պատրաստված գորտի արձանիկը: Այն իրանի ողջ երկայնքով միջանցիկ հորիզոնական գայլիկոնում ունի` ուլունքաշարի մեջ կամ վզնոցին հագցնելու համար: Արձանիկը կարևոր տեղեկություն է պարունակում Մերձավոր Արևելքում XVI-XV դդ.՝ մասնավորապես ոսկու, տարանցիկ առևտրի որոշ մանրամասներ վերականգնելու համար: Գորտի մեջքին, թաթերին և որովայնի շրջանում բաբելոնյան գրելաձևով արված աքքադերեն սեպագիր արձանագրությունը հաղորդում է. «Սա 1 սիկղն է Ուլամ-Բուարիաշի, Բուրնա-Բուարիաշ թագավորի որդու»: Խոսքը մ.թ.ա. XVI դարի վերջից մինչև մ.թ.ա. XV դարի առաջին կեսին Կասսիտական Բաբելոնում իրար հաջորդած տիրակալների մասին է:
«Կշռի միավորը (1սիկղ ) վերծանողները (Ի.Դյակոնով, Գ.Սարգսյան, Է.Խանզադյան) ենթադրել են, որ գորտի արձանիկ կախիկը կշռաքար է, այն կշռում է 8.64 գ, ինչն էլ, ըստ էության, համապատասխանում է միջագետքյան 1 սիկղին (սիկլ)», – եզրափակում է հնագետը:

СТАТУЭТКА ЛЯГУШКИ В «МЕЦАМОРЕ»
В новой экспозиции историко-археологического музея-заповедника «Мецамор» представлена некоторая часть археологических находок, обнаруженных во время раскопок 1960- 2014 гг. В фондах музея-заповедника хранятся 280002 музейных предмета, из которых выставляются около 10000. Значительная их часть была обнаружена при раскопках Мецамора археологами Эммой Ханзадян и Корюном Мкртчяном.
Раскопки продолжались также в 2010-2015 гг. Соруководитель армяно-польской экспедиции, заместитель директора по научной части ГНО «Служба по охране» Ашот Пилипосян подтвердил, что на сегодняшний день Мецамор является одним из наиболее значимых памятников на Ближнем Востоке. Он отметил, что на первом и втором этажах представлены материалы, которые найдены в замке и на территории кладбищ и относятся к периоду от раннего бронзового века до позднего средневековья. В подвале есть специальное хранилище, где находятся уникальные культурные ценности III-I тысячелетий до н.э. из золота, серебра, янтаря, полудрагоценных камней, пасты. В специальном хранилище хранится, обнаруженный на территории одной из кладбищ, ценный уникальный артефакт – статуэтка лягушки, темно-коричневого цвета с молочными венами, изготовленная из самородка сардоникса. По всей длине она имеет горизонтальное сквозное отверстие для нанизывания на бусы или ожерелье. Статуэтка содержит важную информацию, по которой можно восстановить некоторые детали транзитной торговли, в частности золотом, на Ближнем Востоке в XVI-XV вв. На спине, лапках и животе аккадская клинопись, сделанная вавилонской манерой письма, гласит: «Это 1 сикх Улан-Буариаша, сына царя Бурна-Буариаша». Здесь говорится о касситских правителях Вавилона конца XVI века до н.э. и первой половины XV века до н.э., сменивших друг друга.
«Единица веса (1 сикх) – расшифровщики (И.Дьяконов, Г. Саргсян, Е. Ханзадян) предположили, что статуэтка лягушки – гиря, которая весит 8,64 г, что по существу соответствует месопотамскому 1 сикху (сикл)»,- заключил археолог.