«ՊԱՏԱՆԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱԳԵՏ» ԽՄԲԱԿԸ ՎԵՐՍԿՍԵԼ Է ՊԱՐԱՊՄՈՒՆՔՆԵՐԸ
«Պատանի թանգարանագետ» խմբակը գործում է 2016 թ. հոկտեմբերից` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ: Խմբակի ստեղծման նպատակն է ակտիվացնել մարզերի մշակութային կյանքը, պատանիներին ծանոթացնել Հայաստանի ու արտասահմանյան երկրների թանգարանների գործունեությանը և ակտիվացնել թանգարաններ այցելությունները:
Դասընթացները հիմնականում անցկացրել են ՀՊՄՀ թանգարանագիտության բաժնի ուսանողները:
Պատանի թանգարանագետների այս տարվա անդրանիկ պարապմունքը մարտի 6-ին էր` Էջմիածնի թիվ 4 դպրոցում: «Աշխարհի արտասովոր թանգարանները» թեմայով դասընթացին ներկա են գտնվել ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ Էլմիրա Եսայանը և գիտաշխատող Լուսինե Կիրակոսյանը: Դասընթացն անցկացրել են մանկավարժական համալսարանի ուսանողներ Հարություն Ենոքյանը և Անահիտ Սարգսյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին` Էլմիրա Եսայանը նշեց, որ առավել ակտիվ աշակերտները կմասնակցեն Հայաստանի արգելոց-թանգարանների տարածքներ կազմակերպվող էքսկուրսիաներին:
Դպրոցականները բազմաբովանդակ հարցեր են հղել ավագ ընկերներին և ստացել սպառիչ պատասխաններ: Նրանք հետաքրքրությամբ լսել են նոր` «Դժբախտ սիրո», «Ծխախոտի», «Լեյլայի մազերի», «Պայուսակների», «Կոշիկների», «Փաթիլի», «Թիթեռի», «Շոկոլադի» «Մաֆիայի», «Սննդի», «Մարդու մարմնի», «Ստորջրյա» թանգարանների անուններ: Աշակերտները ներկայացրել են նաև իրենց մտքերը` ստեղծել քայլող և խոսող «Մոմե կաթողիկոսների», «Տիեզերքի» և «Քնկոտների» թանգարաններ:

On the initiative of “Protection service ”and the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan “Young museum worker” group was opened. Group`s aim was to boost regional cultural life, introduce young people to the activities of museums in Armenia and foreign countries and intensify visits to museums.
The courses are conducted by students of the Department of Museology.
“Young museum worker” first class was on March 6 this year at No. 4 schoop in Echmiadzin. “The unusual museums” course attended by head of department of methodological work and organations of exhibitions Elmira Yesayan and researcher Lusine Kirakosyan. The course was conducted by students of the Pedagogical University of Armenia, Harutyun Yenokyan and Anahit Sargsyan.
Welcoming the participants Elmira Yesayan said that the most active pupils will take part in the excursion organized in Armenia in the territories.Pupils asked various issues to senior friends and received exhaustive answers. They were interested to hear about new “Unhappy love”, “Cigarette”, “Leila hair”, “Bags”, “Shoes”, “Flake”, “Butterfly”, “Chocolate”, “Mafia”, “Food”, “The Human Body “,” Underwater “museum names. The students presented their ideas to create a walking and talking “Wax Patriarchs”, “Universe” and “Sleepers” museums.