«Պատանի թանգարանագետ» խմբակը գործում է 2016 թ. հոկտեմբերից` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ: Խմբակի ստեղծման նպատակն է ակտիվացնել մարզերի մշակութային կյանքը, պատանիներին ծանոթացնել Հայաստանի ու արտասահմանյան երկրների թանգարանների գործունեությանը և ակտիվացնել թանգարաններ այցելությունները:
Դասընթացները հիմնականում անցկացրել են ՀՊՄՀ թանգարանագիտության բաժնի ուսանողները:
Պատանի թանգարանագետների այս տարվա անդրանիկ պարապմունքը մարտի 6-ին էր` Էջմիածնի թիվ 4 դպրոցում: «Աշխարհի արտասովոր թանգարանները» թեմայով դասընթացին ներկա են գտնվել ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ Էլմիրա Եսայանը և գիտաշխատող Լուսինե Կիրակոսյանը: Դասընթացն անցկացրել են մանկավարժական համալսարանի ուսանողներ Հարություն Ենոքյանը և Անահիտ Սարգսյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին` Էլմիրա Եսայանը նշեց, որ առավել ակտիվ աշակերտները կմասնակցեն Հայաստանի արգելոց-թանգարանների տարածքներ կազմակերպվող էքսկուրսիաներին:
Դպրոցականները բազմաբովանդակ հարցեր են հղել ավագ ընկերներին և ստացել սպառիչ պատասխաններ: Նրանք հետաքրքրությամբ լսել են նոր` «Դժբախտ սիրո», «Ծխախոտի», «Լեյլայի մազերի», «Պայուսակների», «Կոշիկների», «Փաթիլի», «Թիթեռի», «Շոկոլադի» «Մաֆիայի», «Սննդի», «Մարդու մարմնի», «Ստորջրյա» թանգարանների անուններ: Աշակերտները ներկայացրել են նաև իրենց մտքերը` ստեղծել քայլող և խոսող «Մոմե կաթողիկոսների», «Տիեզերքի» և «Քնկոտների» թանգարաններ:

ВОЗОБНОВИЛИСЬ ЗАНЯТИЯ КРУЖКА “ЮНЫЙ МУЗЕЕВЕД”
По инициативе “Службы охраны” ГНО и Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна кружок “Юного музееведа” действует с октября 2016 г. Целью создания кружка являлись активизация культурной жизни в областях, ознакомление юношества с деятельностью музеев Армении и зарубежных стран, увеличение посещаемости музеев молодежью.
Занятия, в основном, проводили студенты музееведческого отделения АГПУ.
Первое занятие юных музееведов в нынешнем году состоялось 6 марта в школе N4 в Эчмиадзине. На занятии на тему “Необычные музеи мира” присутствовали зав. Отделом организации научно-методических работ и экспозиций ГНО Эльмира Есаян и научный сотрудник Лусине Киракосян. Занятие провели учащиеся педагогического университета Арутюн Енокян и Анаит Саргсян.
Приветствую участников, Эльмира Есаян отметила. Что наиболее активным ученикам будет предоставлена возможность участия в экскурсиях, организуемых на историко-культурные памятники. Школьники получили исчерпывающие ответы на множество заданных ими вопросов. Они с интересом услышали названия новых музеев: “Несчастная любовь”, “Табак”, “Волосы Лейлы”, “Сумки”, “Обувь”, “Снежинка”, “Бабочка”, “Шоколад”, “Мафия”, “Питание”, “Человеческого тела”, “Подводный”. Ученики поделились своими мыслями о создании музея говорящих и ходячих “Восковых католикосов”, музеев “Космоса” и “Сонливых”. Они почти без ошибок ответили на вопросы заранее составленных тестов.