Լոռու մարզում շարունակվում են հուշարձանների տարածքների սանիտարական մաքրման աշխատանքները։ ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարների միջև կնքված եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում Լոռու մարզում իրականացված հուշարձանների տարածքների սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին մասնակցել են նաև N զորամասերի զինծառայողներ։ Մարզային ծառայության աշխատակիցների նախաձեռնած մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներն իրականացվել են Վանաձոր քաղաքի Քիմիագործների այգում տեղադրված Հայրենական պատերազմում զոհված քիմիագործների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի տարածքում, որտեղ զինծառայողներին միացել են նաև Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոցի սաները՝ զինղեկի գլխավորությամբ։
Ձորագյուղ համայնքում N զորամասի անձնակազմի և Ձորագյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների համատեղ ջանքերով բարեկարգվել է գյուղի Հայրենական պատերազմում զոհվածների հուշարձանը:
Լեռնապատ գյուղում N զորամասի անձնակազմի ուժերով Հայրենական պատերազմում զոհված համագյուղացիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տարածքում ևս կատարվել են բարեկարգման աշխատանքներ:
Մի շարք համայնքների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են կատարվել տվյալ գյուղերի պատմամշակութային հուշարձանների ու դրանց հարակից տարածքներում: Ալավերդիում՝ Սանահինի կամուրջ և Մեծ եղեռնի հուշակոթողի շրջակայքում, Վանաձորում՝ Հայքի և Արցախի հրապարակներում, Ստեփան Շահումյանի հուշակոթողի մոտ, Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում և այլ վայրերում:

The sanitary cleaning of the territories of monuments continue in Lori region. Within the agreement between the Ministers of Culture, Defence, Education and Science, in the work of protection, sanitation and improvement of the areas of monuments of Lori province participated Military unit N. The cleaning and beautification of the city of Vanadzor was conducted by regional staff near the chemistry memorial park, near monuments territory who were killed in the Great Patriotic War, where soldiers have joined, high school students of Vanadzor.
In Dzoragyugh village with the joint efforts of the staff and pupils of secondary school renovated the monument to victims of the Great Patriotic War.
Mayor of the village was also killed during the World War II memorial village N military forces were conducted sanitary improvement.
A number of communities in sanitation works were completed in the villages of historical and cultural monuments and their surrounding areas. In Alaverdi, near Sanahin monastery bridge and the Armenian Genocide Memorial, Vanadzor, Armenia and Artsakh streets, near the monuments of Stepan Shahumyan, Aznavour Palace of Culture and elsewhere.