Լոռու մարզում շարունակվում են հուշարձանների տարածքների սանիտարական մաքրման աշխատանքները։ ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարների միջև կնքված եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում Լոռու մարզում իրականացված հուշարձանների տարածքների սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին մասնակցել են նաև N զորամասերի զինծառայողներ։ Մարզային ծառայության աշխատակիցների նախաձեռնած մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներն իրականացվել են Վանաձոր քաղաքի Քիմիագործների այգում տեղադրված Հայրենական պատերազմում զոհված քիմիագործների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի տարածքում, որտեղ զինծառայողներին միացել են նաև Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոցի սաները՝ զինղեկի գլխավորությամբ։
Ձորագյուղ համայնքում N զորամասի անձնակազմի և Ձորագյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների համատեղ ջանքերով բարեկարգվել է գյուղի Հայրենական պատերազմում զոհվածների հուշարձանը:
Լեռնապատ գյուղում N զորամասի անձնակազմի ուժերով Հայրենական պատերազմում զոհված համագյուղացիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տարածքում ևս կատարվել են բարեկարգման աշխատանքներ:
Մի շարք համայնքների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են կատարվել տվյալ գյուղերի պատմամշակութային հուշարձանների ու դրանց հարակից տարածքներում: Ալավերդիում՝ Սանահինի կամուրջ և Մեծ եղեռնի հուշակոթողի շրջակայքում, Վանաձորում՝ Հայքի և Արցախի հրապարակներում, Ստեփան Շահումյանի հուշակոթողի մոտ, Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում և այլ վայրերում:

ВОЕННОСЛУЖАЩИЕ СРОЧНОЙ СЛУЖБЫ И ШКОЛЬНИКИ БЛАГОУСТРОИЛИ ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКОВ
В марзе Лори продолжаются работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников. В рамках трехстороннего соглашения заключенного между министрами обороны, культуры, образования и науки РА в марзе Лори в работах по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников участвовали и военнослужащие N-ской войсковой части. По инициативе областной службы охраны памятников в г. Ванадзоре была приведена в порядок территория установленного в Парке работников химической промышленности памятника увековечивающего память павших на полях войны химиков. Здесь к ним под руководством военрука присоединились учащиеся ванадзорской старшей школы N 5.
В общине Дзорагюх усилиями личного состава N-ской войсковой части и учащихся средней школы Дзорагюха была благоустроена территория памятника павшим в Великой отечественной войне односельчанам.
В селе Лернапат силами личного состава N-ской войсковой части были осуществлены работы по благоустройству территории памятника увековечивающего память односельчан, погибших в Великой отечественной войне.
При участии нескольких общин работы по санитарной чистке и благоустройству были осуществлены на территориях ряда историко-культурных памятников и в их окрестностях: в Алаверди приведены в порядок окрестности Санаинского моста и памятника Геноциду армян, в Ванадзоре – площади Айка и Арцаха, территории памятника Степану Шаумяну, Дома культуры имени Шарля Азнавура и т.д.