Հունիսի 1-ը ՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը համախմբել էր փոքրիկներին, նաև` կարճ ժամանակով մանուկների մոլորակում հայտնվելու ցանկություն ունեցող մեծերին: 7-րդ դարի տաճարի հարակից տարածքում, տանտիրոջ իրավունքով, հաստատվել էին փոքրիկ ու չարաճճի էակները` իրենց խինդ ու ծիծաղով համակելով ամենքին։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն արել էր հնարավորը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանի տարածքում հեքիաթային մթնոլոտ ստեղծելու համար։ Դեպի տաճար տանող ճեմուղին վերածվել էր մեծ ցուցասրահի: Նկարակալների վրա ներկայացվել էին Էջմիածնի Եղիշե Թադևոսյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի սաների աշխատանքները։
Փոքրիկ հրաշամանուկները նաև տոնական համերգային միջոցառման «տերերն» էին: «Զվարթնոց» տաճարի հարթակում տոնական բարձր տրամադրությունն ապահովում էին հենց երեխաները: Ելույթներով հանդես են եկել Էջմիածին քաղաքի Հայորդաց տան, «Սոֆի Դևոյան» մշակույթի կենտրոնի Էջմիածնի մասնաճյուղի, Էջմիածնի քաղաքապետարանի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատի, Մակար Եկմալյանի անվան թիվ 1 և Սպիրիդոն Մելիքյանի անվան թիվ 2 երաժշտական դպրոցների սաները։
Մինչ տաճարի հարթակում երաժշտական կատարումներ էին հնչում, արգելոց-թանգարանի տարածքում հավաքված բազմաթիվ փոքրիկներին հրաշքներ գործող ուրախ ծաղրածուն ու հեքիաթների հերոսները անակնկալներ էին մատուցում. զվարճալի խաղեր, պաղպաղակի հյուրասիրություն և այլն։

THE TERRITORY OF ZVARTNOC TEMPLE HAD TURNED INTO CHILDREN’S PLANET
On the International Children’s Defense Day “Zvartnots” Historical-Cultural Museum-Reservation had gathered children as well as the elder who wanted to appear in children’s planet for a while. In the area of the 7th century temple gathered little, naughty children, attracting everyone with their laughters and smiles.
The NCSO did its best for creating fairy atmosphere in the area of “Zvartnots” Historical-Cultural Museum-Reservation. The road to the temple had turned into a big exhibition. On the easels the works of the pupils of Edjmiatsin’s art school after Eghishe Tadevosyan were presented.
The little infants were also the “owners” of the festive event. On the stage of Zvartnoc temple the festive mood was guaranteed by children. The pupils of Edjmiatsin’s Hayordac Tun, “Sovi Devoyan” culture center, cultural palace after Komitas, N 1 School after Makar Ekmalyan and N 2 musical school after Spiridon Meliqyan, performed during the concert-event.
While musical performances sounded on the stage of the temple, the clown and the heroes of fairy tales entertained the children gathered round the area of the temple, treating them with ice cream and playing amusing games.
The event had transformed even the adults to the fairy world. In the end the participants were given certificates of appreciation from the NCSO’s Directorate.