ԶՎԱՐԹՆՈՑ ՏԱՃԱՐԻ ՏԱՐԱԾՔԸ ՎԵՐԱԾՎԵԼ ԷՐ ՄԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄՈԼՈՐԱԿԻ
Հունիսի 1-ը ՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը համախմբել էր փոքրիկներին, նաև` կարճ ժամանակով մանուկների մոլորակում հայտնվելու ցանկություն ունեցող մեծերին: 7-րդ դարի տաճարի հարակից տարածքում, տանտիրոջ իրավունքով, հաստատվել էին փոքրիկ ու չարաճճի էակները` իրենց խինդ ու ծիծաղով համակելով ամենքին։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն արել էր հնարավորը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանի տարածքում հեքիաթային մթնոլոտ ստեղծելու համար։ Դեպի տաճար տանող ճեմուղին վերածվել էր մեծ ցուցասրահի: Նկարակալների վրա ներկայացվել էին Էջմիածնի Եղիշե Թադևոսյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի սաների աշխատանքները։
Փոքրիկ հրաշամանուկները նաև տոնական համերգային միջոցառման «տերերն» էին: «Զվարթնոց» տաճարի հարթակում տոնական բարձր տրամադրությունն ապահովում էին հենց երեխաները: Ելույթներով հանդես են եկել Էջմիածին քաղաքի Հայորդաց տան, «Սոֆի Դևոյան» մշակույթի կենտրոնի Էջմիածնի մասնաճյուղի, Էջմիածնի քաղաքապետարանի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատի, Մակար Եկմալյանի անվան թիվ 1 և Սպիրիդոն Մելիքյանի անվան թիվ 2 երաժշտական դպրոցների սաները։
Մինչ տաճարի հարթակում երաժշտական կատարումներ էին հնչում, արգելոց-թանգարանի տարածքում հավաքված բազմաթիվ փոքրիկներին հրաշքներ գործող ուրախ ծաղրածուն ու հեքիաթների հերոսները անակնկալներ էին մատուցում. զվարճալի խաղեր, պաղպաղակի հյուրասիրություն և այլն։

1 июня в Международный день защиты детей историко-культурный музей-заповедник “Звартноц” объединил на планете детства малышей и взрослых. Малыши на правах хозяев заполнили своим смехом и радостью окрестности храмаVII в.
ГНО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” сделала все возможное для создания на территории историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” сказочной атмосферы. Ведущая к храму аллея преобразилась в большой просмотровый зал. На мольбертах были представлены работы воспитанников школы искусств им. Егише Тадевосяна в Эчмиадзине. Чудесные малыши стали “хозяевами” праздничного мероприятия. Именно они обеспечили на площадке храма Звартноц высокое праздничное настроение. праздник украсили выступления воспитанников детско-юношеского центра “Айордац тун”, филиала культурного центра Софи Девоян, Дворца культуры им. Комитаса эчмиадзинского муниципалитета, музыкальных школ им. Макара Екмаляна (N 1) и им. Спиридона Меликяна (N 2) города Эчмиадзина.
До того как на площадке зазвучала музыка, на территории музея-заповедника детей развлекали чудесами, забавными играми, угощали мороженым веселые клоуны и герои сказок.