ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի նախաձեռնությամբ Մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու դերասանները երեկ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում էին: 21 տարվա ընդմիջումից հետո արգելոց-թանգարանի այցելուների դատին էր հանձնվել հեռուստաթատրոնի առաջին ներկայացումը` «Խաղ»-ը:
Սյուժեն` թագուհու, արքայի, սիրամարգի ու այլ կերպարների մասնակցությամբ գեղեցիկ լեգենդն է, որի դրամատիկ իրադարձությունները զարգանում են արքայական պալատում: Մնջախաղի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանի համոզմամբ Գառնի տաճարի ճարտարապետական շունչը համահունչ է պալատական միջավայրին ու տեղին է հենց այդ միջավայրում «Խաղ»-ը բեմականացնելը:
Նրա խոսքով հուշարձանների տարածքներում նմանօրինակ նախաձեռնությունների փորձ ունեն. «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Շուշի:
«Այս նախաձեռնությունը հուշարձանները հանրահռչակելու և օտարեկրացիներին մեր մշակույթը ճանաչելի դարձնելու հրաշալի առիթ է: Համոզված եմ, որ հուշարձանների տարածքներում նման միջոցառումները շարունակական կլինեն», – նշել է Ժ. Դադասյանը:
Հեռուստաթատրոնի ներկայացումը` «Խաղը», շրջագայել է տարբեր երկրներով և քաղաքներով` Պեկին, Բեռլին, իսկ արդեն նոյեմբերին` հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում, մնջախաղի թատրոնը կլինի ՌԴ տարբեր քաղաքներում:

По инициативе Министра культуры РА Армена Амиряна руководитель и артисты государственного Театра пантомимы вчера были в музее-заповеднике “Гарни”. С перерывом в 21 год на суд посетителей музея-заповедника было вынесено первое представление телетеатра “Игра”.
Сюжет спектакля пересказывает легенду, драматическое развитие действия которой происходит в царском дворце. Руководитель Театра пантомимы Жирайр Дадасян уверен, что архитектура храма Гарни, его дух созвучны дворцовой среде и представлению легенды “Игра” именно здесь. По его словам, у них есть подобный пример выступления на территории музея-заповедника “Звартноц” и в г. Шуши.
“Эта инициатива – прекрасный повод популяризации памятника и представления иностранцам нашей культуры. Уверен, что проведение подобного мероприятия на территориях памятников будет не последним”, – отметил Ж. Дадасян.
Спектакль телетеатра “Игра” был показан в разных странах, городах Пекин и Берлин, а в ноябре в рамках Дней армянской культуры Театр пантомимы совершит турне по разным городам РФ.