Քաշաթաղի երկրագիտական թանգարանը հիմնադրվել է 1996 թ. մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը։ Թանգարանի հավաքածուում ընդգրկված են տարածաշրջանի պեղումների արդյունքում հայտնաբերված առարկաներ ու հավաքչական աշխատանքների շնորհիվ ձեռք բերված հնագիտական նյութեր։
Այս թանգարանը համալրված է Կուր-արաքսյան մշակույթի եզակի ցուցանմուշներով:
Ուշագրավ են Կերենի դամբարանադաշտի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված մշակութային արժեքները, որոնք, ընդհանուր առմամբ, վերաբերում են մ.թ.ա. 9-5-րդ դարերին: Ղարաբաղյան յուրահատուկ խեցեղենին զուգահեռ` թանգարանում ցուցադրվում են այստեղ հայտնաբերված նրբագեղ մարդակերպ անոթներ, որոնք վկայում են տեղի բնակչության արհեստագործության բարձր մակարդակի մասին։ Թանգարանի ամենգրավիչ հավաքածուներից են նույն ժամանակաշրջանի գերեզմանաթմբերում գտնված կիսաթանկարժեք քարից կանացի յուրահատուկ զարդերը:
Ընդհանուր առմամբ թանգարանն ունի շուրջ 5600 ցուցանմուշ: Ներկայացված է հարուստ հնագիտական, պատմագրական և ազգագրական նյութ, հին հայկական գորգեր, դրամներ: Թանգարանի կերպարվեստի բաժնում այցելուներին գրավում է Հայրենական մեծ պատերազմին և Արցախյան ազատամարտին նվիրված սրահը։ Առաձին ներկայացված է նաև Քաշաթաղի վերաբնակեցման գործընթացը։
Թանգարանը ցուցասրահ ունի նաև Ծիծեռնավանք համայնքում:
Թանգարանի գործունեության նպատակը հնագիտական, պատմական, ազգագրական հավաքածուի միջոցով աշխարհին հայկական բնակավայրը և հին հայկական մշակույթը ներկայացնելն է:
Քաշաթաղի երկրագիտական թանգարանն արդեն կայացած գիտամշակութային հաստատություն է, որը յուրաքանչյուր այցելուի հնարավորություն է տալիս որոշակի պատկերացում կազմել Քաշաթաղի պատմական անցյալի և ներկայի մասին։
Թանգարանում պարբերաբար անցկացվում են հետաքրքիր հանդիպումներ, քննարկումներ ու կլոր սեղաններ՝ ազգագրական, հնագիտական և այլ թեմաներով: 2018 թ․ ընթացքում իրականացվելու են մի շարք հետաքրքիր մշակութային ու գիտական ծրագրեր:

Кашатагский геологический музей был основан 18 мая 1996 г., в Международный день музеев. В коллекцию музея были включены объекты, найденные в результате раскопок, и археологические материалы, полученные благодаря коллективным работам.
Этот музей пополнен редкими артефактами Куро-араксской культуры.
Особенно примечательны культурные ценности, обнаруженные во время раскопок захоронения Керена, которые, в целом, датируются IX-V вв. до н.э. Наряду с уникальными карабахскими керамическими изделиями в музее представлены найденые здесь изящные человекообразные сосуды, свидетельствующие о высоком уровне ремесленнического мастерства местного населения. Одним из самых привлекательных коллекций музея являются уникальные женские украшения из полудрагоценных камней, найденные на могилах того же периода.
Всего в музее насчитывается около 5 600 экспонатов. В ней представлены богатые археологические, историографические и этнографические материалы, древние армянские ковры и монеты. В отделе изобразительного искусства музея внимание привлекает зал, посвященный Великой Отечественной войне и Арцахской oсвободительной войнe. Отдельно также представлен процесс перенаселения Кашатага.
Музей также имеет выставочный зал в поселении Цицернаванк.
Цель деятельности музея состоит в том, чтобы посредством археологических, исторических и этнографических коллекций представить миру армянское поселение и древнюю армянскую культуру.
Кашатагский геологический музей – уже состоявшееся научно-культурное учреждение, которое дает каждому посетителю возможность составить некоторое представление об историческом прошлом и настоящем Кашатагского района.
В музее периодически проводятся интересные встречи, обсуждения и круглые столы на этнографические, археологические и другие темы. В течение 2018 г. будет реализован ряд интересных культурных и научных программ.