ԼԻԼԻԹ ՄԱԿՈՒՆՑ. «ՄԵԾԱՄՈՐ»-Ը ՀԻԱՆԱԼԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆ Է, ՊԵՏՔ Է ԶԱՐԳԱՑՆԵԼ ՆԵՐՔԻՆ ՈՒ ԱՐՏԱՔԻՆ ՏՈՒՐԻԶՄԸ»
ՀՀ  մշակույթի  նախարար  Լիլիթ Մակունցը, տեղակալներ` Նազենի Ղարիբյանի, Տիգրան Գալստյանի և  Վահե  Բուդումյանի ուղեկցությամբ  «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում էր: Մշակույթի  նախարարին  ներկայացվել  է  արգելոց-թանգարանի  գործունեությունը, նախանշվող  ծրագրերը:
Մեծամոր հնավայրի տարածքում  տևական  ժամանակ  պեղումներ  է իրականացնում  հայ-լեհական  արշավախումբը:  Շուտով  լեհերը  կժամանեն  Հայաստան  ու  կվերսկսվեն  այս  տարվա  աշխատանքները:  Մասնագիտական  փորձ  ձեռք  բերելու նպատակով  աշխարհի  տարբեր  երկրներից  ամեն  տարի  Հայաստան  են  գալիս  նաև  արտասահմանցի  ուսանողներ:  Այս  տարի էլ  նախատեսվում  է  նրանց  մասնակցությունը հնագիտական աշխատանքներին: «Մեծամոր» պատմահնագիտական  արգելոց-թանգարանի  վարիչը  ներկայացրել է  հնագիտական արշավախմբի աշխատանքները,  հայ և լեհ ուսանողների պատրաստած «Մեծամորի աստղադիտարան  ֆիլմի  ցուցադրությանը զուգահեռ  պատմել  արշավախմբի վերջին տարիների  ձեռքբերումների մասին:
Արգելոց-թանգարանի վարիչը  անդրադարձել է նաև «Հետաքրքրաշարժ  հնագիտություն» գիտակրթական  ծրագրին, ասելով, որ նպատակը` հնագիտության  ոլորտի նկատմամբ  դպրոցականների շրջանում սեր  ու  հետաքրքրութուն  առաջացնելն է:  Ժամանակավոր  ցուցադրությունների  սրահում  Լիլիթ Մակունցին  ներկայացվել  է  այս  ծրագրի  մանրամասները:
Ա. Զաքյանը տեղեկացրել է, որ հնագիտության  բնագավառում գիտական  նվաճումները հանրահռչակելու, հայ  հնագետների գիտական  ձեռքբերումները ներկայացնելու  նպատակով  արգելոց-թանգարանում նաև  «Մեծամորյան ընթերցումներ»  խորագրով  գիտաժողով  է  անցկացվել:  Նախատեսվում  է  Մեծամորի  հնավայրին  վերաբերող   գիտական  ու  գիտահանրամատչելի աշխատություններն  ամփոփող  ժողովածու  և  ծալաթերթիկներ  հրատարակել:  Անգլերեն  հրատարակությունը  կվաճառվի  նաև   Լեհաստանում, ստացված  հասույթն  էլ` կուղղվի  արգելոց-թանգարանի խնդիրների  լուծմանը:
Առաջիկայում կհրատարակվի նաև 2017 թ. Մեծամորի  հնավայրի պեղումների արդյունքներն ամփոփող հանրամատչելի ձեռնարկը: Տեխնիկական հրատարակությունը կտրամադրվի հստակ ուղղվածություն  ունեցող հաստատությունների գրադարաններին: Իսկ գիտահանրամատչելի  տարբերակը  /լեհերն ու անգլերեն լեզուներով/ կուղղվի սպառման ավելի լայն շուկա:
Լիլիթ  Մակունցը  և  նրան  ուղեկցող  անձինք, որոնց  թվում էին  նաև Արմավիրի մարզպետ  Գագիկ Միրիջանյանը,  Տարոնիկ համայնքի  ղեկավար  Արմեն Խլղաթյանը, շրջել են արգելոց-թանգարանի տարածքում` ծանոթացել  ցուցադրությանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը և արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ  Զաքյանը  նախարար Մակունցին  ներկայացրել են  ամենակարևոր  խնդիրը` ճանապարհի բարեկարգումը: Ա. Թարվերդյանը  նշել է, որ այս տարվա  վեց ամիսների ընթացքում  արգելոց-թանգարանի  բացառիկ  ցուցանմուշները  դիտելու է  եկել  ընդամենը  700  այցելու:  ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համոզմամբ ճանապարհի  բարեկարգման  ու  որոշ  ենթակառուցվածքների  զարգացման դեպքում  պատկերն  էապես  կփոխվի: Մեծամորը տոմսային տնտեսության է անցել  վերջերս, արժեքն էլ` սիմվոլիկ է: Արա Թարվերդյանի համոզմամբ  տեղական  ինքնակառավարման  մարմինների  հետ  համատեղ  ու արդյունավետ աշխատանքի  արդյունքում  հնարավոր  կլինի  խնդիրը  լուծել:
Ամփոփելով  այցը  ՀՀ  մշակույթի  նարարար  Լիլիթ Մակունցը  նշել է, որ «Մեծամոր»-ը  հիանալի  թանգարան  է  և  պետք  է զարգացնել   ներքին  ու արտաքին  տուրիզմը:  Նախարարը նաև անդրադարձել  է  աշխատանքային  պայմանների  բարելավմանը: Լիլիթ  Մակունցի  խոսքով այցելուն պետք է կարողանա  արգելոց-թանգարանից  իր  հետ որևէ  հուշանվեր տանել: Հետևաբար` անհրաժեշտ  է  զարգացնել  այդ ուղղությունը:
Արգելոց-թանգարանում  ներկայացված  ցուցանմուշների  պատկերներով հուշանվերներ պատրաստելու  էսքիզները  ՊՈԱԿ-ում մշակվում են: Պատրաստ  լինելուն  պես  ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը փաթեթը  կներկայացնի  ՀՀ  մշակույթի  նախարարին:

Мinister of Culture of the Republic of Armenia Lilit Makunts accompanied by Deputy Ministers Vahe Budumyan, Tigran Galstyan and Nazeni Gharibyan was in “Metsamor” historical-cultural museum-reserve.
The activity and planned programs were introduced to the Мinister of Culture.
Armenian-Polish expedition group held excavations at the territory of Metsamor site for a long period of time. Soon the Polish will arrive to Armenia and this year works will be restarted. Foreign students also come to Armenia every year for gaining professional knowledge. This year their participation in archaeological works is planned as well. Director of “Metsamor” historical-cultural museum-reserve Artavazd Zakyan presented the works of the expedition group, and, in parallel with the screening of “Metsamor’s Observatory” film, told about the achievements of the expedition within last years.
Director of the museum-reserve also touched upon “Curious Archaeology” scientific-educational program, mentioning that the aim of it is to raise interest towards archaeology among schoolchildren. In the temporary exhibitions hall Lilit Makunts was introduced the details of this program.
- Zakyan informed that, for popularizing the scientific achievements in the sphere of archaeology, a seminar entitled “Metsamorian Readings” was held in the museum-reserve. It is also planned to publish scientific volume and flyers concerning Metsamor’s site. English publication will be sold in Poland as well, the proceeds will be used for solving the problems of the museum-reserve.
In the nearest future a manual summarizing the results of Metsamor site’s excavations will be published. The popular scientific version of the publication will be directed to a wider market /in English and Russian languages/.
Lilit Makunts and the people accompanying her, among whom were also Armavir’s Governor Gagik Mirijanyan, Taronik Community Head Armen Khlghatyan made a tour in the territory of the museum-reserve, got acquainted with the exhibition.
“Protection Service” NCSO’s Director Ara Tarverdyan and museum-reserve’s Director Artavazd Zakyan introduced the Minister the most important problem that is the path’s improvement.
A.Tarverdyan mentioned that during the six months of this year only 700 visitors came to see the exclusive samples of the museum. NCSO’s Director assured that in case of the path’s improvement and development of infrastructure the situation will change essentially.
Summarizing the visit, RA Minister of Culture Lilit Makunts mentioned that “Metsamor” is a wonderful museum and so ingoing and outgoing tourism must be developed here.
In her words, the visitors should take any souvenir from the museum-reserve with them. So that direction should also be developed.
The sketches of making souvenirs with the images of exhibits presented in the museum-reserve are processed in NCSO.