ՕՁԱԲԵՐԴ ՀՆԱՎԱՅՐԸ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԿԱՐՈՂ Է ԴԱՌՆԱԼ ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ԿԱՐԵՎՈՐ ԿԵՆՏՐՈՆ
ՀՀ  մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆինանսական աջակցությամբ հնագիտական պեղումներ են իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար և Արծվանիստ գյուղերի միջև գտնվող Օձաբերդ հնավայրում: Այս տարի պեղումները կենտրոնացվել  են  երկու  հատվածում` ամրոցում և արտաքին բնակատեղիում:
Ամրոցում պեղումներն իրականացվել են միջնաբերդից հյուսիս-արևելք գտնվող հարթ հատվածում, որտեղ բացվել են կանոնավոր ճարտարապետությամբ, շարերով և մուտքերով կառույցների հատվածներ: Գլխավոր պատի հաստությունը 3 մ է, իսկ մյուս պատերինը` 1.5 մ: Վերջիններիս բարձրությունը հասնում է մոտ 2 մետրի:
Հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Միքայել Բադալյանի փոխանցմամբ, արձանագրվել է շինարարական մի քանի փուլ, որոնք կարելի է թվագրել Ք. ա. 8-րդ դարի կեսից մինչև 6-րդ դարի ավարտն ընկած ժամանակահատվածով: Գտնվել  են կավածեփ հատակներ, այրված շերտեր, ինչպես նաև` ամբողջական սափորիկ, որը կարելի է թվագրել Ք. ա. 7-5-րդ դարերով: Միքայել Բադալյանի խոսքով հայտնաբերվել են կարասների, տարատեսակ խեցեղենի  բեկորներ, իլիկի գլուխներ, կենդանական ոսկորներ:
«Ակնհայտ է, որ ուշ փուլում սենյակների հատակի մակարդակը բարձրացվել է: Նման պատերով և ճարտարապետությամբ կառույցներ կարծես թե չեն ֆիքսվել Սևանի հարավային ավազանի երկաթեդարյան որևէ ամրոցում»,-ասել է Մ. Բադալյանը:
Պեղումներ են իրականացվել նաև ամրոցից հարավ գտնվող արտաքին բնակատեղիի հարավ-արևմտյան հատվածում: Բացվել է 2 մ լայնությամբ կիսակոպտատաշ քարերով հզոր պատի մի հատված` մոտ 16 մետր: Ֆիքսվել են կավածեփ հատակներ, տնտեսական հոր, ինչպես նաև կցապատեր: Հնագիտական արշավախմբի ղեկավարի խոսքով  իրենք  գործ ունեն բնակատեղիի արտաքին պարսպաշարի մի հատվածի հետ:
Համաձայն նախնական շերտագրական դիտարկումների` այս կառույցը կարելի է թվագրել հետուրարտական ժամանակաշրջանով Ք. ա. 7-րդ դարի վերջ-6-րդ դար: Հավանաբար այն բարձրացվել է Ք. ա. 8-7-րդ դարի շերտերի վրա: Այս տեղամասից գտնվել են տարատեսակ խեցեղենի և շարժական կրակարանների հատվածներ, մետաղե բեկորներ, կենդանական ոսկորներ և այլն: Պատի հարավ-արևմտյան արտաքին անկյան քիչ հյուսիս ձգվող երկայնքով ուշ փուլում (հավանաբար հելլենիստական) արվել են թաղումներ: Այստեղ բացվել է խմբային և քիչ հյուսիս` մեկ կարասային թաղում: Հնամարդաբանական նյութը ներկայում ուսումնասիրում է ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը։
Վերջին  հինգ  տարիներին  Օձաբերդում իրականացված  պեղումների  արդյունքները  ցույց են տալիս, որ հուշարձանը  մեծ պոտոնցիալ ունի: Այն կարող է դառնալ կարևոր պատմամշակութային և զբոսաշրջային կենտրոն տարածաշրջանում:

With the financial support of RA’s Ministry of culture’s “Service for the protection of historical-cultural museum-reserves and historical environment” NCSO, archaeological excavations were implemented in Odzaberd ancient site situated between Gegharkunik region’s Tsovinar and Artsvanist villages. This year the excavations were implemented in the fortress and outer settlement.
In the fortress the excavations were implemented on the flat surface north-east to the citadel, where parts of buildings with regular architecture and entrances were opened. The thickness of the main wall is 3 meters, and the walls are 1.5 meters high. The thickness of the latter is about 2 meters.
In the words of the head of archaeological expedition group Mikayel Badalyan a number of construction stages, that probably date back to 8-6th BC have been recorded. Clay floor, burnt layers, as well as an amphora which dates back to the 7th BC were also excavated. Mikayel Badalyan mentioned that pitchers, heads of spindles, bones of animals were found.
“It’s obvious that in the late period the level of the rooms’ floor has raised. Structures with that kind of walls and architecture not seem to have been noticed in any iron age fortress of Sevan’s southern basin”, said M. Badalyan.
Excavations were implemented in the north-western part of the settlement. A part of a strong wall of 16 meters was opened. In the words of the head of expedition group they work on one part of the settlement’s outer wall.
According to primary stratigraphic datum, this structure can date back to post- Urartu period- 7-6th BC.
Parts of movable fireplaces and various crockery, metal fragments, animal bones, and so on were excavated from this site. Funerals took place alongside the wall’s north-western outer corner during the Hellenic period. Anthropological materials are now investigated by NCSO’s scientific worker Hasmik Simonyan.
The results of the excavations implemented in Odzaberd in the last 5 years show that the monument has a great potential. It can become a significant historical-cultural and tourism center in the region.