ՕՁԱԲԵՐԴ ՀՆԱՎԱՅՐԸ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԿԱՐՈՂ Է ԴԱՌՆԱԼ ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ԿԱՐԵՎՈՐ ԿԵՆՏՐՈՆ
ՀՀ  մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆինանսական աջակցությամբ հնագիտական պեղումներ են իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար և Արծվանիստ գյուղերի միջև գտնվող Օձաբերդ հնավայրում: Այս տարի պեղումները կենտրոնացվել  են  երկու  հատվածում` ամրոցում և արտաքին բնակատեղիում:
Ամրոցում պեղումներն իրականացվել են միջնաբերդից հյուսիս-արևելք գտնվող հարթ հատվածում, որտեղ բացվել են կանոնավոր ճարտարապետությամբ, շարերով և մուտքերով կառույցների հատվածներ: Գլխավոր պատի հաստությունը 3 մ է, իսկ մյուս պատերինը` 1.5 մ: Վերջիններիս բարձրությունը հասնում է մոտ 2 մետրի:
Հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Միքայել Բադալյանի փոխանցմամբ, արձանագրվել է շինարարական մի քանի փուլ, որոնք կարելի է թվագրել Ք. ա. 8-րդ դարի կեսից մինչև 6-րդ դարի ավարտն ընկած ժամանակահատվածով: Գտնվել  են կավածեփ հատակներ, այրված շերտեր, ինչպես նաև` ամբողջական սափորիկ, որը կարելի է թվագրել Ք. ա. 7-5-րդ դարերով: Միքայել Բադալյանի խոսքով հայտնաբերվել են կարասների, տարատեսակ խեցեղենի  բեկորներ, իլիկի գլուխներ, կենդանական ոսկորներ:
«Ակնհայտ է, որ ուշ փուլում սենյակների հատակի մակարդակը բարձրացվել է: Նման պատերով և ճարտարապետությամբ կառույցներ կարծես թե չեն ֆիքսվել Սևանի հարավային ավազանի երկաթեդարյան որևէ ամրոցում»,-ասել է Մ. Բադալյանը:
Պեղումներ են իրականացվել նաև ամրոցից հարավ գտնվող արտաքին բնակատեղիի հարավ-արևմտյան հատվածում: Բացվել է 2 մ լայնությամբ կիսակոպտատաշ քարերով հզոր պատի մի հատված` մոտ 16 մետր: Ֆիքսվել են կավածեփ հատակներ, տնտեսական հոր, ինչպես նաև կցապատեր: Հնագիտական արշավախմբի ղեկավարի խոսքով  իրենք  գործ ունեն բնակատեղիի արտաքին պարսպաշարի մի հատվածի հետ:
Համաձայն նախնական շերտագրական դիտարկումների` այս կառույցը կարելի է թվագրել հետուրարտական ժամանակաշրջանով Ք. ա. 7-րդ դարի վերջ-6-րդ դար: Հավանաբար այն բարձրացվել է Ք. ա. 8-7-րդ դարի շերտերի վրա: Այս տեղամասից գտնվել են տարատեսակ խեցեղենի և շարժական կրակարանների հատվածներ, մետաղե բեկորներ, կենդանական ոսկորներ և այլն: Պատի հարավ-արևմտյան արտաքին անկյան քիչ հյուսիս ձգվող երկայնքով ուշ փուլում (հավանաբար հելլենիստական) արվել են թաղումներ: Այստեղ բացվել է խմբային և քիչ հյուսիս` մեկ կարասային թաղում: Հնամարդաբանական նյութը ներկայում ուսումնասիրում է ՊՈԱԿ-ի գիտաշխատող, հնամարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը։
Վերջին  հինգ  տարիներին  Օձաբերդում իրականացված  պեղումների  արդյունքները  ցույց են տալիս, որ հուշարձանը  մեծ պոտոնցիալ ունի: Այն կարող է դառնալ կարևոր պատմամշակութային և զբոսաշրջային կենտրոն տարածաշրջանում:

При финансовой поддержке ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» при Министерстве культуры РА, в древнем поселении Одзаберд, расположенном между селами Цовинар и Арцванист Гегаркуникской области, были проведены археологические раскопки. В этом году раскопки были сосредоточены на двух участках – в крепости и внешнем поселении.
Раскопки в крепости были проведены на ровном участке, расположенном к северо-востоку от цитадели, где были выявлены части построек с каноничной архитектурой, кладкой и входами. Основная стена имеет толщину 3 м, а остальные стены – 1.5 м. Высота последних достигает около 2 м.
По словам руководителя археологической экспедиции Микаеля Бадаляна, было зафиксировано несколько этапов строительства, которые можно датировать периодом между серединой 8 в. – концом 6 в. до н.э. В ходе раскопок были найдены глиняные полы, обожженные слои, а также целый кувшин, который можно датировать 7-5 вв. до н.э. По словам Микаеля Бадаляна, были также выявлены фрагменты карасов, различных глиняных изделий, головки веретён, остатки костей животных.
«Очевидно, что на поздней этапе уровень полов комнат был поднят. Похоже, здания с подобной архитектурой и стенами не были зафиксированы ни в одной из крепостей эпохи железного века в южном бассейне озера Севан», – отметил М. Бадалян.
В юго-западной части внешнего поселения, расположенного к югу от крепости также были проведены раскопки. Здесь был обнаружен фрагмент стены шириной 2м и полу-груботёсанными камнями (около 16 м). Были также зафиксированы фрагменты глиняных полов, хозяйственная яма, смежных стен. По словам руководителя археологической экспедиции они имеют дело с частью внешней стены поселения.
Согласно результатам предварительных стратиграфических наблюдений, эту постройку можно отнести к постурартской эпохе (конец 7 в. – 6в. до н.э.). Вероятно, она была возведена на слоях 8-7 вв. до н.э. На этом участке были обнаружены фрагменты различных глиняных изделий и части передвижных печей, металлическиe обломки, остатки костей животных и т.д. В более поздний период (вероятно, эллинистический), по чуть растягивающейся на север длине внешнего юго-западного угла стены, были проведены захоронения. Здесь были открыты групповые, а немного к северу – одно карасное захоронение. Палеоантропологический материал в настоящее время изучается научным сотрудником ГНО, антропологом Асмиком Симоняном.
Результаты проведенных в течение последних пяти лет в Одзаберде раскопок показывают, что у памятника есть большой потенциал. Он может стать важным историко-культурным и туристическим центром в регионе.