ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները 2022 թ-ի հունվարից հունիս Հանրապետության տարածքում հուշարձանների, դրանց պահպանման գոտիներում արձանագրել են ընդհանուր 34 իրավախախտման և չհամաձայնեցված այլ բնույթի աշխատանքներ: Դրանք հիմնականում հուշարձանների տարածքում հուշաքարերի, խաչքարերի տեղադրման դեպքեր են, առանց լիազոր մարմնի հետ համաձայնության` հուշարձանի տարածքում բարեկարգման, շինարարական աշխատանքներ, հուշարձանի տարածքում հուղարկավորություններ: Արձանագրված իրավախախտումների բոլոր դեպքերով ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցառումներ:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը հորդորում է՝ պատմական հուշարձանների նկատմամբ հոգատարություն դրսևորել, ինքնագործունեությամբ չվնասել հուշարձանները:

Сотрудники ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Министерства ОНКС РА с января по июнь 2022 года зафиксировали на территории памятников, на их зонах охранения Республики 34 случая правонарушений и несогласованные работы иного характера.Это в основном случаи установки на территории памятников памятных камней, хачкаров, благоустройства, строительных работ, похорон на территории памятника без согласия ГНКО.
По всем случаям зафиксированных правонарушений были проведены соответствующие мероприятия.
ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» призывает проявлять заботу об исторических памятниках, не вредить памятникам самодеятельностью․