«Մեծամոր» հնավայրի տարածքում սեպտեմբերի 1-ին մեկնարկել են հնագիտական պեղումները: Արշավախումբը հույս ունի գտնել՝ հնագույն քաղաքի անունը բացահայտող ուրարտական սեպագիր արձանագրություն: Պեղումներն իրականացնում է հայ-լեհական արշավախումբը: Հայաստանից՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն » ՊՈԱԿ-ից մասնակցում է 6 հնագետ՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի գլխավորությամբ:
Աշոտ Փիլիպոսյան Արշավախմբի համաղեկավար,«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եվ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն » ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, դոկտոր, պրոֆեսոր:
Մեծ ակնկալիքներով ենք սկսել այս տարվա պեղումները, մեծ հույս ունենք, որ վերջապես կգտնենք այն սեպագիր արձանագրությունը, որը կօգնի մեզ իմանալ հնագույն այս քաղաքի անունը: Տարածքից սեպագիր արձանագրություն գտնվել է, բայց ոչ ուրատական: Ուզում ենք պարզել՝ ինչպես են մարդիկ ապրել 3000 տարի առաջ: Այստեղ մի քանի հնագիտական շերտ ունենք, ինչը վառ վկայություն է, որ քաղաքը հազարամյակներ շարունակ անընդհատ բնակեցված է եղել:
Լեհական արշավախմբի համաղեկավարը Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակն է, պեղումներին մասնակցում են նաև Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ֆակուլտետի ուսանողները:
Քշիշտոֆ Յակուբյակ– Արշավախմբի համաղեկավար,Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր:
«Մեծամոր» հնավայրում մեր հայ գործընկերների հետ աշխատում ենք 2014 թ-ից, թեև համագործակցության պայմանագիրը լրանում է 2023-ին, բայց շատ անելիքներ դեռ ունենք: Այստեղ հայտնաբերված հնագիտական նյութերը ուղարկում ենք Վարշավայի համալսարան հետազոտությունների նպատակով, ինչպես օրինակ ածուխի անալիզ՝ որոշելու անասունների ոսկորների տարիքը, գեոմորֆոլոգիական հետազոտություններ:
Մեծամոր հնավայրի տարածքում հնագիտական պեղումները սկսվել են 1960-ականների սկզբից և ընդհատումներով շարունակվել մինչև օրս: Այստեղից հայտնաբերված հնագիտական նյութերի մի մասը՝ փայտե իրերի հազվագյուտ մնացորդներ, կավամաններ, ոսկյա, արծաթյա և կիսաթանկարժեք քարերից պատրաստված զարդեր, ագաթից պատրաստված բաբելոնյան Ուլամ Բուրարիաշ թագավորի գորտ-կշռաքարը՝սեպագիր արձանագրությամբ, բաբելոնյան մեկ այլ թագավոր Կուրիգալզուին պատկանող եգիպտական արձանագրություններով սարդիոնե կնիքը և այլ բազմաթիվ արժեքավոր գտածոներ մոտ 1000 օրինակ, ցուցադրվում է «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում
«Մեծամոր» հնավայրի տարածքում պեղումները կշարունակվեն մոտ մեկ ամիս: Հայ-լեհական արշավախումբը պատրաստվում է նաև քաղաքային բնակատեղիից մոտ մեկ կմ հեռավորությամբ ևս մեկ դամբարան պեղել:

On September 1st, 2022 archaeological excavations started in the territory of “Metsamor” historical and archeological museum-reserve. The expedition hopes to find an old Urartian cuneiform inscription revealing the name of the ancient city. The excavations are being carried out by the Armenian-Polish expedition. 6 archaeologists from the “Service for the protection of historical environment and cultural museum-reservations” SNCO led by Professor, Doctor of Historical Sciences Ashot Piliposyan are participating from Armenia.
Ashot Piliposyan – co-leader of the expedition, secretary scientist of the “Service for the protection of historical environment and cultural museum-reservations” SNCO, Doctor, Professor.
“This year we have started the excavations with great expectations and we truly hope to find the cuneiform inscription which will help us to learn the name of this ancient city. A cuneiform inscription, not Urartian, has been found in this area. We would like to find out how people lived 3000 years ago. We have several archaeological
layers here which are the clear evidence that the city was continuously inhabited for millennia”.
Co-leader of the Polish expedition is Director of the Institute of Archaeology of the University of Warsaw, Dr. Krzysztof Jakubiak. Several students from the faculty of Archaeology of the University of Warsaw are also taking part in the excavations.
Krzysztof Jakubiak – Co-leader of the Polish expedition, Director of the Institute of Archaeology of the University of Warsaw, Doctor, Professor.
“Together with our Armenian partners we have been working in the territory of “Metsamor” historical and archeological museum-reserve since 2014, and despite the fact that cooperation agreement expires in 2023 we still have a lot to do here. The archaeological materials found here are sent to the University of Warsaw to be researched, such as charcoal analysis so that to determine the age of cattle bones, as well as geomorphological studies”.
Archaeological excavations in the territory of “Metsamor” started in the early 1960s and have continued intermittently up to now. Some of the archaeological materials found here, such as rare remains of wooden objects, pottery, jewelry made of gold, silver and semi-precious stones, an agate frog-shaped scale of Ulam Buriariash (King of Babylon) with a cuneiform inscription, as well as carnelian seal with Egyptian inscriptions belonging to King Kurigazlu and about 1000 other valuable finds are displayed in “Metsamor” historical and archeological museum-reserve.
The excavations in the territory of “Metsamor” will be carried out about a month. The Armenian-Polish expedition is planning to excavate another tomb nearly 1 km away from the urban settlement.