«Մեծամոր» հնավայրի տարածքում սեպտեմբերի 1-ին մեկնարկել են հնագիտական պեղումները: Արշավախումբը հույս ունի գտնել՝ հնագույն քաղաքի անունը բացահայտող ուրարտական սեպագիր արձանագրություն: Պեղումներն իրականացնում է հայ-լեհական արշավախումբը: Հայաստանից՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն » ՊՈԱԿ-ից մասնակցում է 6 հնագետ՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի գլխավորությամբ:
Աշոտ Փիլիպոսյան Արշավախմբի համաղեկավար,«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եվ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն » ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, դոկտոր, պրոֆեսոր:
Մեծ ակնկալիքներով ենք սկսել այս տարվա պեղումները, մեծ հույս ունենք, որ վերջապես կգտնենք այն սեպագիր արձանագրությունը, որը կօգնի մեզ իմանալ հնագույն այս քաղաքի անունը: Տարածքից սեպագիր արձանագրություն գտնվել է, բայց ոչ ուրատական: Ուզում ենք պարզել՝ ինչպես են մարդիկ ապրել 3000 տարի առաջ: Այստեղ մի քանի հնագիտական շերտ ունենք, ինչը վառ վկայություն է, որ քաղաքը հազարամյակներ շարունակ անընդհատ բնակեցված է եղել:
Լեհական արշավախմբի համաղեկավարը Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակն է, պեղումներին մասնակցում են նաև Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ֆակուլտետի ուսանողները:
Քշիշտոֆ Յակուբյակ– Արշավախմբի համաղեկավար,Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր:
«Մեծամոր» հնավայրում մեր հայ գործընկերների հետ աշխատում ենք 2014 թ-ից, թեև համագործակցության պայմանագիրը լրանում է 2023-ին, բայց շատ անելիքներ դեռ ունենք: Այստեղ հայտնաբերված հնագիտական նյութերը ուղարկում ենք Վարշավայի համալսարան հետազոտությունների նպատակով, ինչպես օրինակ ածուխի անալիզ՝ որոշելու անասունների ոսկորների տարիքը, գեոմորֆոլոգիական հետազոտություններ:
Մեծամոր հնավայրի տարածքում հնագիտական պեղումները սկսվել են 1960-ականների սկզբից և ընդհատումներով շարունակվել մինչև օրս: Այստեղից հայտնաբերված հնագիտական նյութերի մի մասը՝ փայտե իրերի հազվագյուտ մնացորդներ, կավամաններ, ոսկյա, արծաթյա և կիսաթանկարժեք քարերից պատրաստված զարդեր, ագաթից պատրաստված բաբելոնյան Ուլամ Բուրարիաշ թագավորի գորտ-կշռաքարը՝սեպագիր արձանագրությամբ, բաբելոնյան մեկ այլ թագավոր Կուրիգալզուին պատկանող եգիպտական արձանագրություններով սարդիոնե կնիքը և այլ բազմաթիվ արժեքավոր գտածոներ մոտ 1000 օրինակ, ցուցադրվում է «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում
«Մեծամոր» հնավայրի տարածքում պեղումները կշարունակվեն մոտ մեկ ամիս: Հայ-լեհական արշավախումբը պատրաստվում է նաև քաղաքային բնակատեղիից մոտ մեկ կմ հեռավորությամբ ևս մեկ դամբարան պեղել:

На территории древнего поселения «Мецамор» 1 сентября стартовали археологические раскопки. Экспедиция надеется найти урартскую клинопись, раскрывающую название древнего города. Раскопки проводит армяно-польская экспедиция.
С армянской стороны из ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Министерства ОНКС РА принимают участие 6 археологов во главе с известным ученым, иностранным членом РАЕН РФ, а также Берлинской академии ЭВАН, доктором исторических наук, профессором, ученым секретарем ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ашотом Суреновичем Пилипосяном.
Ашот С. Пилипосян, со-руководитель экспедиции:
«Мы с большими ожиданиями начали раскопки в этом году, очень надеемся, что наконец найдем ту клинопись, которая поможет нам узнать название этого древнейшего города. На территории была найдена клинописная надпись, но это не Урартская.
Здесь есть несколько археологических пластов, что является ярким свидетельством того, что город на протяжении тысячелетий был постоянно заселен.»
С польской стороны со-руководителем экспедиции является директор Института археологии Варшавского университета, доктор наук, профессор Кшиштоф Якубяк; в раскопках участвуют также студенты факультета археологии Варшавского университета.
Кшиштоф Якубяк, со-руководитель экспедиции:
«В древнейшем поселении «Мецамор» мы работаем с нашими армянскими коллегами с 2014 года, и хотя
Договор о сотрудничестве истекает в 2023 году, нам еще многое предстоит сделать.
Археологические материалы, найденные здесь, мы отправляем в Варшавский университет для исследований, таких как, например, анализ угля – для определения возраста костей скота, и для геоморфологических исследований.»
Археологические раскопки на территории древнейшего поселения Мецамор начались в начале 1960-х годов и с перерывами продолжались до наших дней.
Часть найденных здесь археологических материалов – редкие остатки деревянных изделий, глиняные изделия, украшения из золотых, серебряных и полудрагоценных камней, гиря в форме лягушки вавилонского царя Улама Бурариаша из агата с клинописной надписью, печать из агата с египетскими иероглифами другого вавилонского царя – Куригальзу, и многие другие ценные находки – около 1000 экземпляров выставлены в историко-археологическом заповеднике «Мецамор».
Армяно-польская экспедиция также собирается раскопать еще один мавзолей примерно в километре от городского поселения.