Գեղարքունիքի մարզի Գեղարքունիք համայնքի միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս` «Մշակույթի նվաճումները» թեմայով: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գեղարքունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Շուշանիկ Հակոբյանը 11-րդ դասարանի աշակերտներին ծանոթացրել է մարզի պատմամշակութային ժառանգությանը` շեշտը դնելով բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտերի, խաչքարերի և այլ հուշարձանների վրա:Նշելով, որ Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված է Գեղարքունիքի մարզի 5400 հուշարձան, ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալն առանձնացրել է մի քանի հուշարձան: Շուշանիկ Հակոբյանը մասնավորապես խոսել է Լանջաղբյուր գյուղում գտնվող Պառավի վանքի կամ Իլիկավանքի /պետ. ցուցիչ` 4.38.1.2./ մասին: Դպրոցականները կիսվել են կրոնի ու պատմության դասաժամերից ստացած գիտելիքներով, նաև իրենք ներկայացրել Պառավի վանքի մասին պատմող լեգենդը, որի համաձայն, տարեց կինը ցանկացել է մոմ վառել մի հարուստի եկեղեցում, սակայն, թույլ չեն տվել: Վերջինս վիրավորվել է, իլիկ մանելով գումար հավաքել ու եկեղեցի կառուցել: Այդ պատճառով էլ հուշարձանը Պառավի վանք է կոչվում:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալը պատմել է նաև Գավառ-Մարտունի ճանապարհին գտնվող և 15-րդ դարում կառուցված սուրբ Գևորգ մատուռի մասին /պետ.ցուցիչ` 7.4.1.38/:
Դպրոցականները խոսել են նաև 9-13 դարերում կառուցված Հայրավանք /պետ.ցուցիչ` 4.59.1.1/ և 9-րդ դարով թվագրված Սևանի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցիների /պետ.ցուցիչ` 4.4.18.2/ մասին, կիսվել` ավելի վաղ կատարած էքսկուրսիայի ընթացքում ստացած տպավորություններով:

В средней школе общины Гегаркуник марза Гегаркуник состоялся открытый урок на тему «Культурные достижения».
Заместитель начальника региональной службы ОИС Гегаркуника ГНО «Служба по охране» Шушаник Акопян ознакомила учащихся 11 класса с историко-культурным наследием марза и отдельно остановилась на мавзолеях, хачкарах и других памятниках бронзового века. Отметив, что в Государственный список недвижимых памятников истории и культуры включены 5400 памятника марза Гегаркуник, заместитель начальника региональной службы ОИС выделила некоторые из них. Шушаник Акопян, в частности, говорила о Парави ванк или Иликаванк /гос. индекс 4.38.1.2./, расположенный в деревне Ланджахпюр. Учащиеся поделились знаниями, полученными из уроков истории и религии и представили легенду о Парави ванк. В легенде рассказывается о старой женщине, пожелавшей зажечь свечу в церкви одного богача, но ей не разрешили. Тогда она, собрав нужную сумму от проданной пряжи, построила церковь. Поэтому памятник носит название Парави ванк.
Заместитель начальника региональной службы ОИС рассказала также о часовне Святого Геворка, построенной в 15-ом веке /гос. индекс 7.4.1.38/ и расположенной на дороге Гавар-Мартуни.
Школьники говорили о Айраванке, построенном в 9-13 веках /гос. индекс 4.59.1.1/ и о Севанских церквях Святой Девы Марии, датированных 9-м веком / гос. индекс 4.4.18.2/. Они поделились также впечатлениями об проведенной раннее экскурсии.