Գեղարքունիքի մարզի Գեղարքունիք համայնքի միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս` «Մշակույթի նվաճումները» թեմայով: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գեղարքունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Շուշանիկ Հակոբյանը 11-րդ դասարանի աշակերտներին ծանոթացրել է մարզի պատմամշակութային ժառանգությանը` շեշտը դնելով բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտերի, խաչքարերի և այլ հուշարձանների վրա:Նշելով, որ Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված է Գեղարքունիքի մարզի 5400 հուշարձան, ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալն առանձնացրել է մի քանի հուշարձան: Շուշանիկ Հակոբյանը մասնավորապես խոսել է Լանջաղբյուր գյուղում գտնվող Պառավի վանքի կամ Իլիկավանքի /պետ. ցուցիչ` 4.38.1.2./ մասին: Դպրոցականները կիսվել են կրոնի ու պատմության դասաժամերից ստացած գիտելիքներով, նաև իրենք ներկայացրել Պառավի վանքի մասին պատմող լեգենդը, որի համաձայն, տարեց կինը ցանկացել է մոմ վառել մի հարուստի եկեղեցում, սակայն, թույլ չեն տվել: Վերջինս վիրավորվել է, իլիկ մանելով գումար հավաքել ու եկեղեցի կառուցել: Այդ պատճառով էլ հուշարձանը Պառավի վանք է կոչվում:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալը պատմել է նաև Գավառ-Մարտունի ճանապարհին գտնվող և 15-րդ դարում կառուցված սուրբ Գևորգ մատուռի մասին /պետ.ցուցիչ` 7.4.1.38/:
Դպրոցականները խոսել են նաև 9-13 դարերում կառուցված Հայրավանք /պետ.ցուցիչ` 4.59.1.1/ և 9-րդ դարով թվագրված Սևանի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցիների /պետ.ցուցիչ` 4.4.18.2/ մասին, կիսվել` ավելի վաղ կատարած էքսկուրսիայի ընթացքում ստացած տպավորություններով:

SCHOOL CHILDREN ALSO SPOKE ABOUT THE MONUMENTS OF THE REGION
Secondary school (Gegharquniq region) held an open class entitled «Cultural Achievement». Shushan Hakobyan (deputy director of the regional service of Gegharquniq PHE) introduced the 11th grade students the cultural and historical heritage of the region. She made a greater emphasis on Bronze Age burials, graves and other monuments. The deputy director noted that the state list of historical and cultural monuments included 5400 monument of Gegharquniq region. Shushan Hakobyan particularly talked about Ilikavanq (Paravivanq) in Lanjaxbyur (state index 4.38.1.2). The students presented an old legend about the monastery according to which an old woman wanted to light candles in the church of a rich man and was not allowed. She wounded and decided to gather money and build a church. That`s why the monument was called Paravi vanq. The deputy director also told about Saint Gevorg Chapel (15th century) near the road Gavar-Martuni state index 7.4.1.38.
The students also spoke about Hayravanq (9-13th century) state index 4.59.1.1 and St. Mariam Astvatsatsin church (9th century) state index 4.4.18.2 and shared their expressions.