«Երբեք չեմ մտածել, որ Զվարթնոցն ինձ համար միայն աշխատավայր է, դա իմ կյանքն է: Ուզում եմ ձեզ մի բան խոստովանել, որ ինքս ինձ ամեն օր խոստովանում եմ. իմ ապրած լավագույն պահերը, իմ կյանքի լավագույն տարիները այստեղ եմ անցկացրել: Եթե մի օր այլևս այստեղ չլինեմ, ինձ համար ամեն ինչ կավարտվի»,- արդեն 32 տարի այս համոզմամբ է ապրում ու աշխատում «Զվարթնոց պատմամշակութային-արգելոց թանգարանի» հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը:
Էջմիածնի միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո Լարիսա Հարությունյանն ընդունվել է Վ.Բրյուսովի անվան ռուսաց և օտար լեզուների մանկավարժական ինստիտուտի ագլերենի բաժինը: Ավարտելուց անմիջապես հետո, որպես անգլերենի ուսուցչուհի, սկսել է աշխատել Գրիբոյեդով գյուղի միջնակարգ դպրոցում՝ ավելի քան 21 տարի: Ասում է, որ մոտակայքում էր ապրում և Զվարթնոց հաճախ էր գալիս, բայց երբեք չէր մտածել, որ այն մի օր իր «տունը կդառնա»: Սկզբում`«Զվարթնոց» հուշարձան-թանգարանում որոշ ժամանակ փոխարինել է աշխատակիցներից մեկին, ապա ընդունվել է որպես հիմնական աշխատող:
Նրանք, ովքեր երևբէ լսել են Լարիսա Հարությունի վարած էքսկուրսիաները, կվկայեն, որ նա Զվարթնոցի մասին խոսելիս պարզապես թվեր ու պատմական տվյալներ չի ներկայացնում: Նյութին մոտենում է յուրօրինակ`խոսքի մեջ դնելով հոգի ու առանձնակի հպարտություն: Լ. Հարությունյանի խոսքերով ասած նրա էքսկուրսիայի նպատակն այն է, որ ավարտին ինչ որ անմոռաց բան մնա այցելուների հիշողության մեջ: Հաճախ է նկատում, թե էքսկուրսիայի ընթացքում ինչպես են այցելուները կենտրոնացնում ուշադրությունը` իրենք ևս ամջողջովին մտնելով էքսկուրսավարի ոգևորված աշխարհը: «Ես ապրում եմ դրանով,-ասում է արգոլեց-թանգարանի «հնաբնակը»:
«Ես ուզում եմ, որ երբ այցելուն հեռանա թանգարանից, անպայման վերադառնալու ցանկություն ունենա: Ամեն անգամ էքսկուրսիան սկսելիս ես փշաքաղվում եմ, շատ պարտավորված եմ զգում: Գուցե պատճառն այն է, որ ես զգում եմ ամեն մի բեկորի շունչը և փորձում եմ դա փոխանցել այցելուին, ինչն ինձ համար շատ կարևոր է, չէ որ այդ բեկորներում ամփոփված է մեր ժողովրդի պատմությունը, այդ բեկորներն են, որ ինձ օգնել են ոչ միայն ավելի լավ ճանաչել մեր պատմությունն, այլև արժևորել հայ մշակույթի հարստությունը»:
Լարիսա Հարությունյանը հաճախ իր էքսկուրսիոն տեքստերում ներառում է, ոչ միայն գիտական նյութ, այլև դիմում է մեր մեծերին՝ հիշեցնելով, թե այս կամ այն առիթով ինչ են ասել նրանք Զվարթնոցի մասին կամ ինչպես են մեր ժառանգությունը գնահատել օտարները:
«Հաճախ հետևյալ տողերն եմ հիշում. Զվարթնոցն այն վայրն է, որտեղ պետք է ծունկի գալ և այստեղ պետք է շշուկով խոսել…ես ամեն անգամ այդ զգացողությունն եմ ունենում: Հաճախ` երբ մենակ եմ լինում, շրջում եմ Զվարթնոցի ավերակներում և ինքս ինձ խոստովանում, որ այստեղ պիտի ծունկի գամ… սա մի զգացողություն է, որ դժվար է բառերով փոխանցել»:
Զրույցի ընթացքում նա հաճախ, կարծես, վերանում էր իրականությունից ու զրույցը վերածվում էր ինքնախոստովանության… «Եղել է այնպես, որ բոլորից թաքուն խաղաղության համար աղոթել եմ Զվարթնոցի ավերակների կամ ավելի ճիշտ՝ Սուրբ Գրիգոր եկեղեցու մի անկյունում: Աղոթում եմ, որ հուշարձանը թեկուզ այսպես, բայց մնա, այն պարզապես խարխլված գեղեցկություն չէ, ինչպես ասում են շատերը, Զվարթնոցը պայծառ լույս է …աշխատանքի ընթացքում արածս գործն ընդամենը էքսկուրսիա վարելը չէ, պարզապես զրույց չէ, սա իմ ապրելակերպն է»:
Լարիսա Հարությունյանի եռալեզու /հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն/ էքսկուրսիաների տեքստերը տարբեր են՝ այցելուների տարիքից կախված: Անհատական մոտեցում է ցուցաբերում հատկապես օտարերկրացիների համար էքսկուրսիա վարելիս. «մտքով թռչում եմ պատմության խորքերը և ընտրում ամենակարևոր դրվագները»,-ասում է նա:
Նրա համար ամենատպավորիչներից մեկը եղել է Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Չարլզի համար վարած էքսկուրսիան. «Մտածում էի ինչպես անցկացնեմ էքսկուրսիան, որ արաքայզնը տպավորվի: Երբ շրջում էինք ավերկներում, ես հիշեցի Ռաֆայել Իսրայելյանի խոսքերը՝ այն, որ Զվարթնոցը դարձել էր Արարատի երրորդ գագաթը՝ մոտ երեք դար զարդարելով Արարատյան դաշտավայրը: Ես շարունակեցի՝ ասելով, որ մենք`հանձինս Զվարթնոց տաճարի ականատես ենք բնության և ճարտարապետության ներդաշնակությանը, ինչը հատուկ է դասական ճարտարապետությանը: Արքայազնի հիացած հայացքը երբեք չեմ մոռանա»:
Երեք տասնյակից ավել տարներ Զվարթնոցի այցելուները՝ տարբեր երկրների ղեկավարներ, քաղաքական ու մշակութային գործիչներ, հայ և օտարազգի այցելուներ Զվարթնոցի տաճարին ու թանգարանին ծանոթանում են հենց Լարիսա Հարությունյանի հարուստ ու ոգևորող մեկնաբանությունների միջոցով: Նա խոստովանում է, որ երբեք չի մոռանա առաջին էքսկուրսիան. « ամբողջ ընթացքում սիրտս արագ բաբախում էր»: Հուզվել է, երբ էքսկուրսիայից հետո նրան առաջին անգամ հիացած ծափահարել են. «օտարերկրացիներ էին, հավանաբար, վերջին խոսքերն էին տպավորել. Զվարթնոցը ավերված վիճակում էլ մնում է որպես հրաշալիք , ամեն մի բեկորը մի երգ է՝ մեր ժողովրդի տաղանդի մասին և ներդաշնակ այս հրաշալի բնությանը: Կուզենայի որ ինչ որ բան մնար ձեր մեջ….ինձ համար շատ հուզիչ են եղել այդ պահերը»:
Զվարթնոցը լցնում է նրա առօրյան ու կյանքն՝ անգամ աշխատանքից դուրս: Հաճախ տուն է գնում տաճարի վերաբերյալ հսկայական նյութով ու շարունակում աշխատել տանը, որտեղ մի մեծ պահարան է հատկացված Զվարթնոց տաճարին վերաբերող տարբեր գիտական նյութերին ու լուսանկարներին: Ամիսներ առաջ է սկսում պատրաստվել նախապես պլանավորված միջոցառմանը: «Իսկական էքսկուրսավար լինելու համար նախ պետք է ամբողջովին զգալ այն հուշարձանը, որը պիտի ներկայացնես, չէ որ ամեն մի քարը դարերի խոսուն վկա է»,-ասում է Լարիսա Հարությունյանը:
Լ. Հարությունյանն այն երջանիկներից է, ով ականատես է եղել Զվարթնոց տաճարի վերականգնմանը: Զրույցը մոտենում էր ավարտին, երբ մեր քայլերը հասան տաճարի արծվաքանդակ խոյակներից մեկին և նրա աչքերը հուզմունքից փայլեցին. «Երբեք չեմ մոռանա այն օրը, երբ Զվարթնոցի արծվաքանդակ խոյակներից մեկը տեղափոխվում էր Ֆրանսիա՝ Լուվրի թանգարանում ցուցադրվելու: Ճանապարհում էինք, երբ հասել էին դարպասներին, խնդրեցի, որ կանգնեն, մոտեցա ու ձեռքով հրաժեշտ տվեցի, կարծես կենդանի մի արարած խոսում էր ինձ հետ, ասացի՝ բարով գնաս ու բարով գաս… Զվարթնոցի վեհաշուք տեսքը պահեք ձեր աչքերում…»,- մեր զրույցն այսպես ավարտեց Զվարթնոցի նվիրյալը:

«Я никогда не считала, что Звартноц для меня это только работа, храм – моя жизнь. Хочу признаться вам в том, в чем я признаюсь себе каждый день – лучшие годы и лучшие моменты своей жизни я провела здесь. И если, однажды, меня здесь больше не будет, для меня все будет закончено», – с этим убеждением уже 32 года живет и работает начальник отдела популяризации, научных исследований и фондовых работ историко-культурного музея-заповедника «Звартноц» Лариса Арутюнян.
После окончания Эчмиадзинской средней школы, Лариса Арутюнян поступила на отделение английского языка Педагогического института русского и иностранных языков имени В. Брюсова. После окончания, более 21 года работала учителем английского языка в средней школе села Грибоедов. Живя рядом с музеем, она часто бывала там, но никогда не думала, что однажды он станет ей «домом». Вначале, в музее «Звартноц» она заменяла одного сотрудника, затем была принята на постоянную работу.
Те, кто когда-либо участвовал в экскурсиях Ларисы Арутюнян могут подтвердить, что она не просто представляет исторические данные о Звартноце, а подходит к материалу с особой гордостью и душой. Как она отмечает, цель ее экскурсий – оставить неизгладимый след в памяти посетителей. Часто отмечает, как посетители во время экскурсий проникают в атмосферу храма. «Я живу этим»,- говорит «старейшина» музея.
«Я хочу, чтобы посетители, однажды увидев музей, захотели вернуться снова. Каждый раз, перед экскурсией испытываю волнение и дрожь. Быть может, причина в том, что я чувствую дыхание каждого фрагмента и пытаюсь донести это до посетителя, что очень важно для меня, поскольку в этих фрагментах история нашей страны, и эти фрагменты помогли мне не только лучше узнать нашу историю, но и оценить богатство армянской культуры».
В течение экскурсии Лариса Арутюнян не только знакомит с научным материалом, но и ссылается на строки наших старейшин о Звартноце или на слова иностранцев о нашем наследии.
«Я часто привожу следующие строки: Звартноц это место, где нужно встать на колени и говорить шёпотом… подобные чувства я переживаю каждый раз. Часто, когда хожу вокруг руин Звартноца признаюсь себе, что должна встать на колени … это чувство трудно передать словами».
Во время разговора она часто, как-будто исчезала из реальности и разговор превращался в исповедь … «Бывало, что я тайком молилась за мир на руинах Звартноца, а точнее, в уголке церкви Святого Григория. Молюсь о том, чтобы памятник сохранился хотя бы в таком состоянии, и это не обветшавшая красота, как говорят многие. Звартноц – это яркий свет… это мой образ жизни».
Темы трехъязычных / армянский, русский, английский / экскурсий Ларисы Арутюнян отличаются, в зависимости от возраста посетителей. Индивидуальный подход важен особенно для иностранных посетителей: « В уме перелистываю страницы истории и выбираю самые важные эпизоды»,- говорит она.
Наиболее впечатляющей для нее была экскурсия, организованная для принца Великобритании Чарльза: «Думала, как провести экскурсию, чтобы впечатлить принца. Когда мы обходили руины, я вспомнила слова Рафаеля Исраеляна о том, что Звартноц стал третьей вершиной Арарата, около трех столетий украшая Араратскую долину. Я продолжила, сказав, что собор Звартноц олицетворяет гармонию природы и архитектуры, характерную для классической архитектуры. Никогда не забуду очарованный взгляд принца».
Более тридцати лет руководители разных стран, политические и культурные деятели, армянские и иностранные посетители знакомятся с храмом Звартноц через богатые и вдохновляющие экскурсии Ларисы Арутюнян. Она признается, что никогда не забудет свою первую экскурсию: «Мое сердце билось в течение всей экскурсии». Была взволнована, когда впервые после экскурсии ей зааплодировали: «Иностранцев, скорее всего, впечатлили мои последние слова – Звартноц и в руинах остается прекрасным, каждый фрагмент – это песня о таланте нашего народа в гармонии с этой чудесной природой. Хотелось бы, чтобы у вас осталась частичка нашего храма… для меня эти моменты были очень волнительны».
Звартноц заполняет ее повседневную жизнь даже после работы. Часто возвращается домой с огромным материалом о храме и продолжает работать дома, где хранятся различные научные статьи и фотоснимки Звартноца. За несколько месяцев начинает готовиться к планируемому мероприятию: «Чтобы стать настоящим экскурсоводом, надо прежде всего в полной мере прочувствовать памятник, так как каждый камень является молчаливым свидетелем столетий»,- говорит Лариса Арутюнян.
Л. Арутюнян относится к тем счастливцам, которые были свидетелями восстановления собора. Разговор подходил к концу, когда мы подошли к одной из капителей храма, со скульптурным изображением орла. Ее глаза загорелись от волнения: « Я никогда не забуду день, когда одна из капителей храма Звартноц была перевезена во Францию и выставлена в Лувре. Когда у ворот, провожая ее, попросила остановиться, чтобы попрощался, казалось, живое существо говорило со мной. Я сказала в добрый путь и доброго возвращения, храните величественный вид Звартноца в ваших глазах»,- так закончила наш разговор Лариса Арутюнян, посвятившая себя служению храма Звартноц.