«Բյուզանդիան ունի աշխարհահռչակ մի Սբ. Սոֆիա, իսկ Հայաստանը նորա դեմ կանգներ է մի Զվարթնոց, որը բարձր գլուխ կպարզի իբրև ճարտարապետական գոհար բոլոր բյուզանդական շինություններու մեջ»,- այսպես է Թորոս Թորամանյանը գնահատել Զվարթնոց տաճարը:
Հայ ճարտարապետության բազմավաստակ հետազոտող, ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանն իր կյանքի շուրջ 30 տարիները նվիրաբերել է հայրենի երկրի ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրությանը և մի շարք աչքի ընկնող հետազոտություններով դրել հայ ճարտարապետության պատմության գիտական մշակման հիմքը:
«Եթե ճարտարապետությունը քարացած երաժշտություն է,-իր հուշերում գրել է հայ մեծանուն բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանը,-ապա Թորոս ճարտարապետը այդ քարացածը վերածել է կենդանի երգի: Նա մեր հոյակապ ավերակների և հուշարձանների նույնքան հոյակապ երգիչն է»:
Թորոս Թորամանյանը ծնվել է 1864 թ-ին Շապին Գարահիսարում (Թուրքիա), հողագործի ընտանիքում: Ծնողներից զրկվում է մանկության տարիներին և 1884 թ-ին՝ բարեկամների օժանդակությամբ, մեկնում է Կոստանդնուպոլիս, որտեղ միայն չորս տարի անց է կարողանում ընդունվել Գեղարվեստի վարժարանի ճարտարապետության բաժինը:
Թորամանյանը խորապես հետաքրքրված էր արվեստի ու ճարտարապետության պատմության հարցերով, այդ է պատճառը, որ նա չէր կարող բավարարվել միայն պրակտիկ գործունեությամբ: Նպատակ ունենալով ավելի հմտանալ ճարտարապետական արվեստի մեջ, նա ձեռնարկում է մի շարք ճանապարհորդություններ Եգիպտոս, ապա՝ Փարիզ՝ արվեստի ու ճարտարապետության պատմության դասախոսություններ լսելու:
Թորոս Թորամանյանի գիտական գործունեությունը սկսվում է 1903 թ-ից, երբ Փարիզից գալիս է Հայաստան՝ նպատակ ունենալով զբաղվել հայրենի երկրի ճարտարապետության ուսումնասիրությամբ: «Ուխտեցի մնալ այնտեղ,-գրում է Թորամանյանը,-աշխատել, տքնել… մեր ժողովրդի հանճարի չնաշխարհիկ բեկորները փլատակներու և գերեզմանական տխուր հողակույտերուն տակեն ազատել և ցույց տալ ամբողջ գիտական աշխարհին»:
«Ապրելով ցուրտ, չտաքացվող և մինչև ծնկները անձրևաջրով լցված սենյակում,- մի առիթով պատմում է Նիկողայոս Մառը,-Թորոս Թորամանյանը հասավ ծայր աղքատության, նա օրերով քաղցի էր մատնված, ծածկված էր ցնցոտիներով»: Բայց Թ. Թորամանյանն այն գիտնականներից չէր, որ վախենար նման դժվարություններից: Բացառիկ նվիրվածությունը, աննկուն կամքը և հայրենի երկրի մշակութային ժառանգությունն ուսումնասիրելու անսահման ձգտումը նրան մղում էին հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները, երբեմն-երբեմն առաջացած վհատության տրամադրությունները:
Զվարթնոց տաճարում Թ. Թորամանյանը սկսել է աշխատել 1904 թ-ից, երբ այնտեղ արդեն պեղումներ էր սկսել Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: Թորամանյանը, մասնակցելով Զվարթնոցի պեղման աշխատանքներին, անգնահատելի ծառայություն է մատուցել գիտությանը, կորստից փրկելով նշանավոր հուշարձանի մնացորդները: Զվարթնոցը ավերակների միջից վերակենդանացավ ու վեր խոյացավ Թորամանյանի հմուտ և խորաթափանց հետազոտությունների շնորհիվ: Թորամանյանի անունն իսկապես կարելի է համարձակորեն դնել այն տաղանդավոր ճարտարապետների ու վարպետների, մեզ համար անհայտ այն պայծառ անունների շարքում, ովքեր VII դարում կերտել են հայ ճարտարապետության այդ բարձրարվեստ հուշարձանը:
«Զվարթնոցը ավերակ չէ, այլ մի շեն դպրոց, և անոր ամեն մի բեկորներն ու գեղաքանդակ քարերը՝ դարապատում ուսուցիչներ…»,-վստահ էր Թորոս Թորամանյանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի շինարարական ծրագրերի տնօրեն, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի դասախոս, ճարտարագիտության դոցենտ, 1987-2003 թվականներին Զվարթնոց տաճարի վերականգնող ճարտարապետ Գրիգոր Նալբանդյանի խոսքերով ասած վերականգնող ճարտարապետները, այսպես թե այնպես, շատ են առնչվում գիտական հետազոտություններին, իսկ հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման գիտական ուղղության հիմնադիր Թորոս Թորամանյանի աշխատություններն այդ առումով ուսանելի և անփոխարինելի են: «Ուսանելով Եվրոպայում՝ նա Հայաստան բերեց հիմնականում այնտեղ մշակված գիտական սկզբունքները, սակայն հուշարձանների տեսական վերակազմությունների վերաբերյալ նրա ոչ բոլոր արդյունքները միանշանակ ընդունվեցին. տարակարծությունները հատկապես Զվարթնոց տաճարի ուսումնասիրությունների շուրջ էին: Հետագայում կյանքը ցույց տվեց, հատկապես Անիում Ն. Մառի արշավախմբի պեղումներից հետո, թե որքան ճշգրիտ էին Թորամանյանի հայեցակարգային մոտեցումները. նկատի ունեմ այն, որ երբ Անիում հայտնաբերվեց Գագիկ թագավորի քարե արձանը՝ ձեռքին Սուրբ Գրիգոր տաճարի մանրակերտը, դրանից պարզ դարձավ, որ Գագիկ թագավորը X դարում Գագկաշենը կառուցելիս կրկնօրինակել է VII դարում կառուցված Զվորթնոցի Սուրբ Գարիգոր տաճարի հորինվածքը: Դա էլ հաստատեց Թորոս Թորամանյանի գաղափարների գիտականորեն, բայց ժամանակին երևակայական թվացող, հիմնավորվածությունը, այսինքն՝ Զվարթնոցի տճարի բոլորաձև, եռահարկ հորինվածքը, այստեղից էլ առաջացավ «զվարթնոցատիպ եկեղեցիներ» հորինվածքային տիպ հասկացությունը»,-ասում է Գրիգոր Նալբանդյանը:
Թորամանյանի գիտական մկրտությունը նշանավորող այս անդրանիկ աշխատանքը՝ Զվարթնոցի վերակազմության նախագիծը, թեև ոմանց կողմից տարակուսանքով ու թերահավատությամբ է ընդունվել, սակայն Թորամանյանին ընկճելը դժվար էր: 1906 թ-ին, երբ բացվում են Անիի Ս. Գրիգոր (Գագկաշեն) տաճարի մնացորդները, իսպառ փարատվում են տարակուսանքները և մեծապես բարձրանում է Թորամանյանի հեղինակությունը: Թորամանյանի համար մեծ նշանակություն է ունենում Նիկողայոս Մառի հետ ծանոթանալը, որը բարձր գնահատելով Թորամանյանի արժանիքները, աշխատանքային բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում նրա համար:
1905 թվականից սկսած Թորամանյանը մամուլում պարբերաբար հանդես է գալիս հայրենի երկրի հնությունների վերաբերյալ բազմաթիվ նամակներով ու հոդվածներով: Նրան հաջողվում է հրատարակել նաև առանձին աշխատություններ: Դրանցից հիշատակելի է հատկապես «Տեկտորի տաճարը» մենագրությունը: Նրա գիտական ուսումնասիրություններից են «Շինանյութերն ու նրանց գործածության կերպը հին Հայաստանում», «Գեղարդաձորում կատարածս պեղումների տեղեկագիրը», «Խորհրդային իշխանությունը և մեր պատմական հուշարձանները», «Ակնարկ հայ հին ճարտարապետության վրա» և այլն: Ցավոք նրան այդպես էլ չի հաջողվում ավարտել «Նյութեր հայ ճարտարապետության պատմության» մեծածավալ աշխատությունը:
Նախախորհրդային շրջանում նա ոչ միայն խոշոր աշխատանք է կատարել հայ ժողովրդի ճարտարապետական ժառանգության ուսումնասիրման և գիտական արժեվորման ուղղությամբ, այլև զբաղվել է առաջավոր հայ մտավորականության և գիտական լայն շրջաններում այդ ժառանգության քարոզչությամբ:
Ճարտարապետ Գրիգոր Նալբանդյանի համոզմամբ վերականգնող ճարտարապետների համար շատ արժեքավոր են Թ. Թորամանյանի գիտական հրատարակությունները. «Վերջին տարիներին այդ գիտական նյութին անդրադարձավ նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը՝ դրանք վերահրատարակելով հինգ պրակով: Այդ հատորները հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրության համար կարող են ծառայել որպես հայ մշակույթի դասագիրք»:
Ըստ Գրիգոր Նալբանդյանի՝ հայկական շատ հուշարձաններ, գտնվելով ներկայիս Թուրքիայի տարածքում, հայ մասնագետների ուսումնասիրության համար համարյա անհասանելի են, ուստի վերականգնող ճարտարապետների համար Թ. Թորամանյանի նյութը դառնում է այն գիտական հենքը, առանց որի անհնար է կողմնորոշվել, անգամ հուշարձանը տեղում տեսնելուց հետո: «Թորամանյանը մանրազնին անդրադառնում է արձանագրություններին, չափագրական ու ոճական, պատմական ու մշակութային հարցերին, անգամ քարի շարվածքին ու շինարարական տեխնոլոգիաներին: Նրա վերլուծությունները նորություն էին հայկական ճարտարագիտության մեջ, նրա կատարած գործը մինչև այժմ գնահատվում է որպես այդ ծավալի գիտական նյութի անգերազանցելի աշխատանք: Թորամանյանի Զվարթնոցում կատարած աշխատանքը ոչ միայն գիտական, այլև ճանաչողական, պատմական նշանակություն ունի, դա մշակութային խոշոր երևույթ է: Իսկ թանգարանի ստեղծման գործում, որտեղ այսօր բավականին հաջող ներկայացված է Թորամանյանի նորացված ցուցադրությունը, իրենց լուման ունեն հուշարձանի բոլոր հետազոտողները՝ վերականգնողից մինչև շինարար: Թանգարանը լավագույն հնարավորությունններից մեկն է ծանոթանալու Թորամանյանի ժառանգությանը»,-ավելացնում է Գ. Նալբանդյանը:
Թորամանյանը վճռականորեն հանդես է եկել օտարազգի այն գիտնականների դեմ, ովքեր փորձում էին հայ ճարտարապետության առաջացման նախադրյալները կտրել հայրենի հողից ու ժողովրդից և այն դիտել, որպես բյուզանդական կամ այլ երկրների ճարտարապետության անքակտելի մաս: Հատկանշական է, որ այս հարցում Թորամանյանի գիտական հայացքները ոչ միայն հեղաշրջող նշանակություն են ունեցել հայկական ճարտարագիտության մեջ, այլև փոխել են եվրոպացի մի շարք արվեստագետների և գիտանկանների ունեցած սխալ կարծիքները:
Թորամանյանի ամբողջ գիտական ժառանգության մեջ գերակշիռ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի V-VII դարերի ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրությունը: Առաջավոր գիտնական լինելուց բացի Թորամանյանը նաև հասարակության ակտիվ անդամ էր, մեծ հայրենասեր և առաջադեմ մտավորական:
Թորոս Թորամանյանի մահից մեկ ամիս առաջ՝ 1934 թ-ի փետրվարին, նշվել է նրա գիտական գործունեության 30 ամյակը և շնորհվել գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչումը:
«Մեր ճարտարապետները բանաստեղծներ են, որոնք իրենց կառուցածները միշտ կապում են հին, գեղեցիկ տեսարանների հետ» – Թորոս Թորամանյան:

«В Византии есть церковь Св. Софии, а в Армении – Звартноц, который, как жемчужина архитектуры возвышается среди всех византийских сооружений»,- так оценивал храм Звартноц Торос Тораманян.
Выдающийся исследователь армянской архитектуры, архитектор Торос Тораманян почти 30 лет своей жизни посвятил изучению архитектурных памятников своей родной страны и, своими выдающимися исследованиями, заложил основы научного изучения истории армянской архитектуры.
«Если архитектура – окаменевшая музыка,- писал в своих воспоминаниях великий армянский поэт Аветик Исаакян,- то архитектор Торос превратил ее в живую мелодию». Он настолько же великий певец, насколько великолепны наши руины и памятники.
Торос Тораманян родился в 1864 году в Шапин Гараисар (Турция), в семье земледельца. В детстве потерял родителей. В 1884 году, при поддержке родственников, отправился в Константинополь, где только спустя четыре года поступил на архитектурный факультет школы Изобразительных искусств.
Тораманян интересовался вопросами истории искусства и архитектуры, поэтому не был удовлетворен только практической деятельностью. Стремясь получить больше профессиональных навыков в этой области, он прослушал лекции по истории искусств и архитектуры в Египете, а затем в Париже.
Свою научную деятельность Торос Тораманян начал в 1903 году, когда для изучения архитектуры родной страны вернулся из Парижа в Армению. «Дал обет остаться там, – пишет Тораманян, – работать, корпеть …, чтобы освободить из под руин, из под печальных могильных холмов и показать всему научному миру бесподобные фрагменты гения нашего народа».
«Жил в холодной, неотапливаемой комнате, по колено залитой водой, – по случаю рассказывал Никогайос Мар, – жил за гранью нищеты, днями голодал, укрывался ветошью». Но Торос Тораманян был ученым, которого невозможно было запугать подобными трудностями. Исключительная преданность, решимость и безграничное стремление исследовать культурное наследие родной страны помогали преодолеть любые трудности и отчаяния.
В 1904 году Т. Тораманян приступил к работе в храме Звартноц. В этот период времени в храме проводил раскопки вартапет Хачик Дадян. Приняв участие в раскопках Звартноца, Тораманян спас от исчезновения остатки знаменитого памятника и этим оказал неоценимую услугу науке. Звартноц был возрожден из руин и вознесся благодаря квалифицированным и глубоким исследованиям Тораманяна. Его имя, действительно, можно вписать в ряд тех неизвестных нам талантливых и ярких архитекторов и мастеров, которые в VII веке создали этот высокохудожественный памятник архитектуры.
«Звартноц не руины, а сохранная школа, где каждый фрагмент и резной камень – наши многовековые учителя…», – уверял Торос Тораманян.
Со слов директора строительных программ Первопрестольного Святого Эчмиадзина, доцента кафедры архитектуры и строительства Национального университета Армении, архитектора-реставратора храма Звартноц 1987-2003 гг. Григора Налбандяна, архитекторы-реставраторы, так или иначе, сталкиваются с научными исследованиями и, в этом аспекте, труды основателя научных исследований армянской архитектуры Тороса Тораманяна незаменимы. «Получив обучение в Европе, он привез в Армению научные принципы, разработанные, в основном, там. Но не все результаты его теоретических перекомпиляций памятников были приняты единогласно. Разногласия возникли, особенно, вокруг исследований храма Звартноц. Последующие события, в частности, раскопки, проведенные экспедицией Н. Мара в Ани показали, насколько точны были концептуальные подходы Тораманяна. Я имею в виду, когда в Ани была обнаружена каменная статуя царя Гагика с макетом собора Святого Григора в руке, стало ясно, в X веке во время строительства Гагкашена, царь Гагик воспроизвел построенный в VII веке в Звартноце храм Св. Григора. Это стало научным доказательством основных идей Тороса Тораманяна, казавшихся в свое время нереальными, имеется в виду циркулярное, трехэтажное строение Звартноца, откуда и возникло композиционное понятие «церкви по типу Звартноца»», – говорит Григор Налбандян.
Первая научная работа Тораманяна, его научное крещение – это проект реконструкции Звартноца, который был принят с некоторым сомнением и скептицизмом. В 1906 году, после открытия остатков храма Св. Григора (Гагкашен) в Ани сомнения полностью исчезли и репутация Тораманяна значительно возросла. Большое значение для него имело знакомство с Н. Маром, который, высоко оценив деятельность Тораманяна, создал благоприятных условий для его работы.
С 1905 года Тораманян регулярно выступал в прессе с многочисленными письмами и статьями о древних памятниках родной страны. Ему удалось опубликовать также отдельные труды. Наиболее важная публикация – монография «храм Тектора». Его научными исследованиями являются «Строительные материалы и их использование в древней Армении», «Отчет о раскопках в Гегардадзоре», «Советская власть и наши исторические памятники», «Обзор армянской древней архитектуры» и т.д. К сожалению, ему так и не удолось завершить широкомасштабный труд «Материалы истории армянской архитектуры».
В досоветском периоде он не только проделал огромную работу по исследованию и научному пониманию архитектурного наследия армянского народа, но и занимался пропагандой этого наследия в широких кругах армянской научной интеллигенции.
Архитектор Григор Налбандян убежден, что для архитекторов-реставраторов научные публикации Т. Тораманяна бесценны: «За последние годы, ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» переиздала пять выпусков этих научных материалов. Эти тома могут служить учебным пособием для изучения армянской архитектуры».
По словам Григора Налбандяна, многие армянские памятники, находящиеся на территории нынешней Турции, практически недоступны для изучения армянскими специалистами, поэтому для архитекторов-реставраторов материалы Т. Тораманяна – это научная фундамент, без которой невозможно определиться, даже увидев памятник на месте: «Тораманян подробно изучал протоколы, тщательно подходил к вопросам измерения и стилистики, истории и культуры, к вопросам каменной кладки и строительных технологий. Его аналитические исследования были новым словом в армянской архитектуре, его работа до сих пор оценивается как научный труд непревзойденного масштаба. Работа Тораманяна в Звартноце имеет не только научное, но познавательное и историческое значение, это огромное культурное явление. А в создании музея, в котором сегодня, весьма успешно, представлена обновленная экспозиция Тораманяна, внесли свой вклад все исследователи памятника, от реставратора до строителя. Музей предоставляет одну из лучших возможностей познакомиться с наследием Тораманяна»,- добавил Г. Налбандян.
Тораманян решительно выступал против тех зарубежных ученых, которые пытались оборвать предпосылки возникновения армянской архитектуры из своей исконной земли и народа, и рассматривали ее как составную часть византийской архитектуры или архитектуры других стран. Следует отметить, что научная позиция Тораманяна по этому вопросу имела не только революционное значение для армянской архитектуры, но и изменила ошибочные представления у ряда европейских деятелей искусств и ученых.
Во всем научном наследии Тораманяна преобладают исследования архитектурных памятников Армении V-VII вв. Тораманян не только был передовым ученым, но и активным членом общества, великим патриотом и представителем прогрессивной интеллигенции.
В феврале 1934 года, за месяц до смерти Тороса Тораманяна, было отмечено 30-летие его научной деятельности и присвоено почетное звание заслуженного деятеля науки.
«Наши архитекторы – поэты, которые всегда свои постройки связывают с древними, прекрасными видами»,- Тороса Тораманяна.