ՊՄՊ Գեղրաքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ «Հուշարձաններ-պատմություններ» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Գավառ քաղաքի Հացառատ թաղամասի VIII դպրոցում: Նպատակը դամբարանադաշտերի, կիկլոպյան ամրոցների, ավերակ վանքերի, խաչքարերի վիմագրությունների վերծանման միջոցով մեր պատմամշակութային ժառանգության վերաբերյալ պատանիների գիտելիքները հարստացնելն է: Բաց դասի ընթացքում դպրոցականներին պատմել են նաև հնագիտական պեղումների ու դրանց նշանակության մասին: ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Շուշանիկ Հակոբյանի խոսքերով՝ հայտնաբերված հազարամյա պատմություն ունեցող գտածոները վկայում են, որ տարածքը, որտեղ ապրում են իրենք, մարդկության հնագույն բնակավայրերից մեկն է:
Խոսելով դարերի ընթացքում հայ ժողովրդի կերտած հարուստ և մնայուն մշակութային ժառանգության մասին՝ Շ. Հակոբյանը նշել է. «Հայկական մշակույթը իր պատմություն մեջ երբեք մեկուսացված չի եղել, միշտ զարգացել է համաշխարհային մշակույթին միահյուսված: Մեր պատմամշակութային հուշարձանները հայ ժողովրդի դարերով կուտակած ձեռքբերումն է, որը կարելի է բնութագրել, որպես մտքի, տաղանդի, հանճարի արգասիքի ու գեղեցկության նուրբ զգացողության արտացոլում: Խնամքով և հոգածությամբ պետք է պահպանենք մեր հուշարձանները և փոխանցենք հետագա սերունդներին, որպեսզի նրանք ևս հպարտությամբ կարողանան պատմել մեր ձեռակերտ մատյանների, մեր տաճարների, մեր ամրոցների ու դպրության կենտրոնների մասին»:
Հացառատ թաղամասի VIII դպրոցի աշակերտների և դասղեկ Ա. Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ բաց դասին հաջորդել է սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրվան նվիրված միջոցառում: Աշակերտներին հաջողվել է բավականին ներդաշնակ ներկայացնել մեր ռազմարվեստի հմտություններն ու մշակութային ժառանգությունը:

With the initiative of the Regional Service PHE of Geharkunik an open class entitled «Monuments-Histories» was held at Gavar Secondary School #8. The aim was to enrich knowledge of cultural heritage among younger generations. During the open class the students also learned about archaeological excavations and their significances. According to Deputy Head of Regional Service PHE Shushan Hakobyan a thousand-year old findings prove that the place where they live is one of the oldest settlements of mankind.
In her speech Shushan Hakobyan noted, «Armenian Culture has never been isolated in its history and has always been interknitted with world culture. Our historical and cultural monuments are the cumulative achievement of the Armenian people for centuries which can be characterized as reflection of mind, talent and exquisite sense of beauty. We should take care to preserve our cultural heritage and pass it on to future generations so that they can also proudly tell about our handmade books, our cathedrals, our castles and education centers».
With the initiative of Hatsarat Secondary School students and class teacher A. Khachatryan an open class was followed by an event dedicated to the birthday of Constable Vazgen Sargsyan. The students presented military art skills and cultural heritage.