Արցախը թանգարան է բաց երկնքի տակ՝ մի աշխարհ, որը հարուստ է հազարավոր հինավուրց հուշարձաններով, միջնադարյան ճարտարապետության այնպիսի գոհարներով, ինչպիսիք են Գանձասարը, Դադիվանքը, Ամարասը, Գտչավանքը և այլն: Դրանցից, սակայն, ուզում ենք առանձնացնել Գանձասարը, հայ գրչության հին և նշանավոր կենտրոններից մեկը, որտեղ շատ բարձրարժեք ձեռագրեր են ստեղծվել: Հասան-Ջալալյան տոհմի իշխանների հոգածության շնորհիվ Գանձասարը երկար ժամանակ պահպանել է նաև հոգևոր կենտրոնի իր դերը։ Վանքն ունեցել է հարուստ ձեռագրատուն, դպրանոց, այստեղ կրթվել են հոգևոր և աշխարհիկ շատ գործիչներ, որոնք իրենց նպաստն են բերել Խաչենի և հարակից շրջանների մտավոր և մշակութային կյանքի զարգացմանը։ Այդ մասին են վկայում ոչ միայն եկեղեցու որմերին ու խաչքարերի վրա պահպանված վիմագիր արձանագրությունները, այլև տեղում բացված մատենադարանը: Բավական է ներս մտնել և Գանձասարի ձեռագրատանը դարեր առաջ ստեղծված արժեքավոր ձեռագիր մատյաններն ու վավերագրերը ակամա «կստիպեն» թափանցել մեր պատմության ու մշակույթի խորքերը:
Հայ ճարտարապետության հանճարեղ մտքի ու վարպետության վառ օրինակներից է Գանձասարի վանական համալիրը, որը գտնվում է Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի մոտակայքում, նախկինում՝ Արցախ նահանգի Մեծ Առանք գավառում: XIII դարի առաջին կեսը, ըստ ամենայնի, եղել է Խաչենի անկախ իշխանության վերելքի շրջանը: Հենց այդ ժամանակ էլ Արցախում ստեղծվել են հայկական գեղարվեստական ժառանգության ոսկե ֆոնդ մտած արվեստի երևելի գործեր:
Գանձասարի վանքը հիմնականում բաղկացած է եկեղեցուց և գավթից, որոնք այնպիսի մի ամբողջություն են կազմում, որ ասես առանձին շինություններ չեն և կառուցվել են միաժամանակ: Վանքապատկան բնակելի և տնտեսական շենքերի, դարպասներով պարիսպների հետ միասին Գանձասարը հայ ճարտարապետության լավագույն համալիրներից մեկն է: Վանքի շուրջ երկու հարյուր արձանագրությունների մեծ մասը գրված է վարպետ գրիչների ձեռքով:
Ժամանակի պատմիչները` հատկապես Կիրակոս Գանձակեցին, հիացմունքով են պատմում վանքի շինարարության և նրա օծման արարողության մասին: Պատմական աղբյուրներից հայտնի է, որ Գանձասարի հինավուրց եկեղեցին քաղաքական ու կրոնական հավաքատեղի էր Արցախի և շրջակա հայկական գավառների համար: Հրաշակերտ Գանձասարը կարճ ժամանակահատվածում դառնում է երկրամասի մշակութային կյանքի կարևոր ու խոշոր օջախ, կաթողիկոսանիստ: XVII դարի վերջից Գանձասարը դառնում է նաև երկրամասի ազգային–ազատագրական շարժման կարևոր կենտրոններից մեկը: 1701 թվականին այստեղ է գրվել ռուսական կայսր Պետրոս Առաջինին ուղղված առաջին նամակը, որով Ղարաբաղի հայերը ռուսական պետությունից օգնություն են խնդրել արևելքի բարբարոսներից ազատագրվելու համար:
1923 թվականից՝ Արցախ աշխարհն Ադրբեջանին բռնակցվելուց հետո, Գանձասարը չի գործել և այն հնարավոր է եղել նորոգել միայն 1993-1997 թվականներին:
Գանձասարի ճարտարապետական համալիրը՝ շրջապատի չքնաղ բնության հետ, հայ ժողովրդի հազարամյա բազմահարուստ ճարտարապետական ժառանգության ամենահոյակապ գանձերից մեկն է: Իր անկրկնելի գեղեցկությամբ Գանձասարը, իրավամբ, Արցախում հայտնի է որպես ազգային ճարտարապետության գլուխգործոց: Նրա նշանակությունն ավելի է ընդգծվում շրջապատի հարյուրավոր այլ հուշարձանների շնորհիվ, որոնք ասես ժամապահների պես օղակել և պահում-պահպանում են Խաչենի «մարգարիտը»: Գանձասարի վանքը կերտողների ստեղծագործությունները լիիրավ կերպով կարող են համարվել XIII դարի հայկական ճարտարապետության հանրագիտարան:
Հայկական ճարտարապետության պատմության լավագույն գիտակ Ա. Լ. Յակոբսոնի կարծիքով Գանձասարի վանքը ոչ միայն «ինքնատիպ է ու իր կատարելության մեջ ինքնուրույն, այլև բացառիկ է, մենք չենք կարող ցույց տալ ուրիշ մի այդպիսի հուշարձան Հայաստանի հողի վրա»: Սորբոնի համալսարանի նշանավոր բյուզանդագետ պրոֆեսոր Շառլ Դիլը համաշխարհային մշակույթի գանձարան մտած հայկական հինգ հուշարձաններից երրորդը համարել է Գանձասարը:
Այնպես որ, երբ որոշեք լինել Արցախում, չմոռանաք այցելել Վանք գյուղ, իսկ գիշերը՝ նայել Գանձասարի բարձունքին. մթության մեջ լուսավորված վանքը կարծես երկնքից կախված պայծառ ջահ լինի:

Арцах – музей под открытым небом, богатый древними памятниками, среди которых, есть такие жемчужины средневековой архитектуры, как Гандзасар, Дадиванк, Амарас, Гтчаванк и т.д. Мы хотим особо выделить Гандзасар – древний и знаменитый армянский центр рукописей, где были созданы многие ценные рукописи. Благодаря заботам княжеского рода Гасан-Джалалянов Гандзасар долгое время был также духовным центром. Монастырь имел богатое хранилище рукописей, школу, где обучались многие религиозные и светские деятели, оказавшие огромное влияние на развитие интеллектуальной и культурной жизни Хачени и прилегающих районов. Об этом свидетельствуют не только сохранившиеся гранильные надписи на церковных стенах и хачкарах, но и открытое там книгохранилище. Достаточно войти в хранилище рукописей Гандзасара и, созданные там на протяжении веков ценные рукописи и книги, невольно «заставят» проникнуть вас в глубины нашей истории и культуры.
Выдающимся примером гениальной армянской архитектурной мысли и мастерства является монастырский комплекс Гандзасар, расположенный близ деревни Ванк, Мартакертского района /в прошлом, губерния Арцах, провинция Мец Аранк/. Первая половина XIII века, по-видимому, была периодом расцвета княжества Хачени. В это время в Арцахе были созданы значимые произведения искусств, вошедшие в золотой фонд армянского художественного наследия.
Монастырь Гандзасар, главным образом, состоит из церкви и притвора, которые хотя и были построены в разное время, но выглядят как одно целое. Монастырь Гандзасар, вместе с жилыми и хозяйственными зданиями, воротами и оградами, является одним из лучших армянских архитектурных комплексов. Вокруг монастыря есть около двухсот гранильных надписей, в основном, сделанные мастерами.
Историографы, в частности, Киракос Гандзакеци с восхищением рассказывают о строительстве монастыря и церемонии его освящения. Из исторических источников известно, что древняя церковь Гандзасар была местом политических и религиозных сборов для населения Арцаха и прилегающих к нему провинций. Великолепный Гандзасар за короткий период времени, стал важным и крупным центром, резиденцией католикоса. В конце XVII века Гандзасар становится наиболее важным центром национально-освободительного движения региона. В 1701 году здесь было написано первом письмо русскому императору Петру I, в котором карабахские армяне обращались за помощью к российскому правительству для освобождение от гнета восточных варваров.
С 1923 года, после вынужденного подчинения Арцаха Азербайджану, Гандзасар не действовал, и его стало возможным отреставрировать в 1993-1997 гг.
Архитектурный комплекс Гандзасар, окруженный прекрасной природой, является великолепным сокровищем богатейшего тысячелетнего архитектурного наследия армянского народа. Своей неповторимой красотой он, действительно, является шедевром национальной архитектуры Арцаха. Его значение особенно подчеркивается в окружении сотни других памятников, которые, как часовые, окружили и охраняют «жемчужину» Хачени. Монастырь Гандзасар по праву считается энциклопедией армянской архитектуры XIII века.
По мнению наилучшего знатока истории армянской архитектуры А. Л. Якобсона, монастырь Гандзасар не только «уникален и независим в своем совершенстве, но и исключителен, мы не можем показать другой такой памятник в Армении». Профессор университета Сорбонна, историк Византии Шарль Диль из пяти армянских памятников, вошедших в сокровищницу всемирного наследия, ставил Гандзасар на третье место.
Так что, если вы решите побывать в Арцахе, не забудьте посетить село Ванк. А в ночное время, освещенный Гандзасар кажется ярким факелом, висящим на темном небе.