«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Նորիկ Գրիգորյանը Հավուց Թառի վանական համալիրի տարածք /պետ. ցուցիչ` 3.99.3/ կատարած շրջայցի ընթացքում արձանագրել է, որ Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուց /պետ. ցուցիչ` 3.99.3.1/ հարավ` բլրի լանջին, 2015թ. աշնանը պեղված մատուռի կիսակլոր շարվածքը քանդված է և պատի մեջ անցք է բացված:
Բարեբախտաբար, շարվածքի արձանագրությունները, խաչաքանդակներով քարերը ջարդված չեն, թեպետ տեղափոխվել են մի փոքր հեռու: Ըստ ամենայնի, կատարվածը գանձախուզություն է: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը փաստի առիթով կդիմի ոստիկանություն:
Հ. Գ. Հավուց Թառի վանական համալիրը և Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին հանրապետական նշանակության հուշարձաններ են և ընդգրկված են պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:

Хранитель памятников региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Норик Григорян, во время обхода территории монастырского комплекса Авуц Тар /гос. индекс 3.99.3/, зафиксировал, что на склоне холма, к югу от церкви Св. Спасителя /гос. индекс 3.99.3.1/, разрушена полукруглая кладка часовни /часовня раскопана осенью 2015 года/ и в стене открыто отверстие.
К счастью, высеченные на кладке надписи и камни, с вырезанными крестами, не повредились, хотя незначительно сместились. Судя по всему, совершено хищение. По данному факту ГНО «Служба по охране» будет обращаться в правоохранительные органы.
P.S. Монастырский комплекс Авуц Тар и церковь Святого Спасителя – памятники республиканского значения, включенные в государственный реестр исторических и культурных недвижимых памятников, не подлежащих отчуждению.