Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական Պետական Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետների 1-ին կուրսի ուսանողներն ուսումնական պրակտիկայի շրջանակում ս.թ. մարտի 18-ին հյուրընկալվեցին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Համագործակցության հուշագիրը ՊՈԱԿ-ի և ՀՊՄՀ միջև կնքվել է 2014 թ.:
Ողջունելով երիտասարդներին, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Նորայր Հակոբյանը նշեց, որ ՊՈԱԿ-ն իրականացնում է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա շուրջ 19. 000 հուշարձանների պահպանություն, ուսումնասիրում և հանրահռչակում: Ն. Հակոբյանը հանգամանալից անդրադարձավ հուշարձանների նկատմամբ իրավախախտումների դեպքերին, դատական գործընթացներին: Անդրադառնալով 2014 թ. սեպտեմբերի 26-ին ՌԴ քաղաքացի Մաքսիմ Նիկիտենկոյի`«Գառնի» տաճարի հարավային պատին գրառում կատարելուն, նա ասաց, որ արդյունքում հանրապետական նշանակության հուշարձանին /պետ. ցուցիչ` 6.21.4. 2/ վնաս էր պատճառվել: Ավելի ուշ, Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը վանդալի նկատմամբ պատիժ է նշանակել` կալանք` 2 ամիս ժամկետով, իսկ հուշարձանին պատճառած վնասի համար վճռվել է բռնագանձել 839. 390 ՀՀ դրամ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդականը ներկայարցեց նաև իրավախախտման այլ դեպքեր: Նա ընդգծեց, որ իրավախախտմումների փաստերով «Պահպանության ծառայություն»-ը դիմում է ոստիկանություն, հետամուտ լինում խնդրի վերջնական լուծմանը:
ՊՈԱԿ-ն ունի մշակութային ժառանգության հարուստ ֆոնդ, որտեղ 305. 600 թանգարանային առարկա է պահվում, այդ թվում` անվանի գիտնականների, ճարտարապետների, ոլորտի նվիրյալների անձնական արխիվներ, ձեռագրեր, նյութեր: Մանկավարժական համալսարանի պատմության և իրավագիտության համալսարանի ուսանողներին ներկայացվեց «Պահպանության ծառայության» հնագիտական, ազգագրական, փաստավավերագրական /սևանկարների, լուսանկարների ֆոնդերում իրականացվող աշխատանքները: Ուսանողները եղան գրադարանում, վերականգնման լաբորատորիայում:

18 марта сего года, студенты 1-го курса исторического и юридического факультетов Армянского Государственного Педагогического университета им. Хачатура Абовяна, в рамках учебной практики посетили ГНО «Служба по охране». Меморандум о сотрудничестве между ГНО и АГПУ был подписан в 2014 году.
Приветствуя молодых коллег, помощник директора ГНО, кандидат юридических наук Норайр Акопян отметил, что ГНО осуществляет охрану, исследование и популяризацию около 19000 памятников, входящих в государственный реестр исторических и культурных недвижимых памятников, не подлежащих отчуждению. Н. Акопян детально остановился на случаях правонарушений на территории памятников и на судебных разбирательствах правонарушений. Было обсужден случай нанесения ущерба памятнику республиканского значения /гос. индекс 6.21.4. 2/ гражданином РФ Максимом Никитенко, который 26 сентября 2014 года сделал запись на южной стене храма «Гарни». Позже, суд общей юрисдикции марза Котайк вынес вандалу приговор: лишении свободы сроком на 2 месяца, и выплата ущерба, размером 839.390 AMD. Были представлены также и другие случаи правонарушений. Он подчеркнул, что по факту правонарушений ГНО «Служба по охране» обращается в правоохранительные органы органы и добивается окончательного решения.
ГНО имеет богатый фонд культурного наследия, где хранятся 305 600 музейных экспонатов, в том числе личные архивы, рукописи и материалы известных ученых, архитекторов и других преданных своему делу специалистов области. Были представлены археологические, этнографические, документальные /наброски, фотоснимки/ работы, осуществляемые ГНО. Студенты посетили также библиотеку и реставрационную лабораторию.