ԳԱՆՁԱԳՈՂՈՒԹՅՈՒՆ «ԳՅՈՒՂԱՏԵՂԻ ՇԻՆԱՏԵՂ» ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ
Գանձագողության դեպք է արձանագրվել Սյունիքի մարզի Կապանի տարածաշրջանի Եղվարդ գյուղում գտնվող հանրապետական նշանակության «Գյուղատեղի Շինատեղ» հուշարձանի /պետ. ցուցիչ՝ 8.34.2/ տարածքում: Կապանի բնակիչ Սևակ Սաֆարյանը երեք փոս է փորել հուշարձանի տարածքում, դրանցից մեկում /1 քմ մետր մակերեսով և 80 սմ խորությամբ/ հայտնաբերել 191 անուն գտածոներով կարաս: Մասնավորապես՝ ձիու արձանիկներ, երախակալ, կրծքազարդեր, բազկակալներ, եռոտանի կախազարդեր, աշխատանքային սեպեր, դաշույններ և այլն:
Այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները տեղազննություն են կատարել հուշարձանի տարածքում: Գանաձագողը՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուներին և իրավապահներին ցույց է տվել հուշարձանի այն տարածքը, որտեղից կատարել է գանձագողությունը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը հետամուտ է լինելու գանգաձողին օրենքով սահմանված կարգով պատժի ենթարկելու հարցին:
Հ.Գ. «Գյուղատեղի Շինատեղ» հուշարձանն ընդգրկված է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձաների ցանկում:

На территории памятника республиканского значения «Гюгатеги Шинатег» /гос. индекс 8.34.2/ села Егвард /Капанская область, марз Сюник/ был зафиксирован случай хищения. Житель Капана Севак Сафарян вырыл на территории памятника три ямы и, в одной из них /площадью 1 кв.м. и глубиной 80 см/, обнаружил карас с 191 наименованием артефактов. Среди артефактов, в частности, были конные статуэтки, рукоять меча, броши, нарукавные повязки, треногие украшения, рабочие клинья, кинжалы и т.д.
Сегодня утром сотрудники правоохранительных органов провели осмотр территории памятника. Сотрудникам правоохранительных органов и руководителям региональной службы ОИС ГНО «Служба по охране» виновный показал точное место преступления.
ГНО «Служба по охране» будет последовательна в решении вопроса о наказании виновного в соответствии с законом.
P.S. Памятник «Гюгатеги Шинатег» включен в государственный реестр исторических и культурных недвижимых памятников, не подлежащих отчуждению.