ԼՂՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Շահվերդյանը մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է ս.թ մարտին Բեռլինում և Մոսկվայում կայացած զբոսաշրջությանը նվիրված միջազգային ցուցահանդեսներին, որոնց ընթացքում Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձել է խոչընդոտել արցախյան պատվիրակության աշխատանքները: Բեռլինում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները դիմել էին սադրիչ գործողությունների՝ փորձելով վնասել հայկական տաղավարը, սակայն ապարդյուն. նրանց ոչ միայն չէր հաջողվել կանխել ցուցադրությունը, այլև ավելի մեծ հետաքրքրություն էր առաջացել և մեծ թվով այցելուներ էին հավաքvել Արցախի տաղավարի շուրջը:
Հիշեցնենք, որ միայն ՀՀ արտաքին գործերի և ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների համատեղ ջանքերի շնորհիվ էր, որ համաշխարհային զբոսաշրջային ընկերությունը մերժեց Ադրբեջանի նենգ նախաձեռնությունը, որը վերաբերում էր միջազգային ցուցահանդեսներին չճանաչված պետությունների մասնակցությունը արգելելուն:
Ս. Շահվերդյանի հավաստմամբ միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցելու նպատակը ԼՂՀ-ն՝ որպես զբոսաշրջային բարենպաստ երկիր ներկայացնելն է: Ի դեպ՝ այդ երկու ցուցահանդեսներն արդեն իսկ իրենց դրական ազդեցությունն են ունեցել Արցախում զբոսաշրջության աճի ուղղությամբ:
«Միջազգային ցուցահանդեսների ժամանակ Ադրբեջանի նմանօրինակ գործողությունները հակառակ ազդեցություն են ունենում: Իհարկե, դրանք ավելորդ դժվարացնում են մեր պատվիրակության աշխատանքը, բայց բողոքի այդպիսի դրսևորումները ավելի մեծ ուշադրություն են գրավում և մեծացնում մեր տաղավարի հանդեպ հետաքրքրությունը»,-ընդգծել է Ս. Շահվերդյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Մոսկվայում զբոսաշրջային ընկերությունների համար կազմակերպված Արցախի զբոսաշրջային ներուժի ցուցադրությունն, անշուշտ, կնպաստի ԼՂՀ-ում զբոսաշրջության զարգացմանը:

РАЗВИТИЕ ТУРИЗМА В АРЦАХЕ
На пресс-конференции заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян рассказал о попытках Азербайджана воспрепятствовать работе делегации Арцаха на международных выставках по туризму, состоявшихся в марте сего года в Берлине и Москве. В Берлине члены азербайджанской делегации пытались, но безрезультатно, помешать работе армянской делегации. Однако, они не только не смогли помешать показу, но своими провокационными действиями вызвали еще больший интерес и большее число посетителей собралось вокруг стенда Арцаха.
Напомним, что только благодаря совместным усилиям Министерства иностранных дел РА и Министерства экономики НКР, Всемирная туристическая организация отвергла коварную инициативу Азербайджана о запрещении участия непризнанных государств в международных выставках.
С. Шахвердян заверил, что целью участия в международных выставках, является презентация НКР как страны, благоприятной для туризма. Кстати, эти две выставки уже оказали положительное влияние на рост туризма в Арцахе. «Подобные действия Азербайджана во время международных выставок имеют противоположный эффект. Конечно, это усложняет работу нашей делегации, но такие проявления протеста привлекают большее внимание и интерес к нашему стенду»,- отметил С. Шахвердян.
Отвечая на вопросы журналистов, зам. министра экономики НКР подчеркнул, что организованная для туристических компаний в Москве выставка туристических возможностей Арцаха, безусловно, будет способствовать развитию туризма в НКР.