Պետ. ցուցիչ՝ 2.35.8.2.; 2.35.8.8.; 2.1.1.7.3.1.
Հայաստանի Հանրապետությունում պահպանվել են հարյուրավոր թվակիր (թվագրություն պարունակող) խաչքարեր: Մինչ օրս հայտնաբերվածներից հնագույնները IX դարի խաչքարերն են, որոնց թիվը ամբողջ հանրապետությունում ութն է: Թվակիր խաչքարեր հանդիպում են պաշտամունքային շինությունների պատերին, ճամփեզրերին ու ժայռաքարերին, կամուրջների վրա, կոթողներում ու գերեզմանոցներում: Խաչքարերը կանգնեցվել են տարբեր նպատակներով` որպես մահարձաններ, կամ հիշատակելու կրոնական ու աշխարհիկ կյանքի կարևոր իրադարձությունները: Բոլոր այդ խաչքարերն աչքի են ընկնում տվյալ դարաշրջաններին բնորոշ՝ շատ պարզունակ ոճավորումից մինչև բարդ հյուսվածքազարդ հորինվածք:
Արագածոտնի մարզում մեզ հասած ամենավաղ թվակիր խաչքարերը երեքն են՝ 882, 975 և 986 թթ.: Համաձայն ուսումնասիրողների՝ երեքի թվագրություներն էլ համապատասխանում են կանգնեցման թվականներին:
882 (ԵԼԱ) թվակիր խաչքար: Գտնվում է Դաշտադեմ գյուղում, «Քաղենի» գյուղատեղիի արևելյան մասում: Վերը նշված ութ խաչքարերից 3-րդն է: Պատրաստված է տեղական վարդագույն տուֆ քարից, բարձրությունը 1.75 մ է, լայնությունը` 1.05 մ: Պարզ հորինվածքով խաչքար է, խաչաքանդակի թևերի երկճյուղ ծայրերն ավարտվում են մեկական գնդիկներով, մեկ գնդիկ էլ նշմարվում է խաչի կենտրոնում: Ստորին խաչաթևի հիմքից՝ աջ ու ձախ կողմերով վեր են բարձրանում արմավենու չորս տերևներից բաղկացած մեկական ճյուղ: Խաչաքանդակը նստած է եռաստիճան պատվանդանի վրա: Խաչքարի թերի պահպանված արձանագրությունից ընթեռնելի է թվագրությունը և ընդամենը երկու բառ:
975 (ՆԴԻ) թվակիր խաչքար: Գտնվում է Դաշտադեմ գյուղում, «Քաղենի» գյուղատեղիի հարավարևելյան մասում: Պատրաստված է տեղական վարդագույն տուֆ քարից, բարձրությունը 1.60 մ է, լայնությունը` 0.70 մ: Խաչքարը առանձնահատուկ է այնքանով, որ խաչաքանդակը ընդհանուր սալաքարի համապատասխան երեսի, գրեթե, 1/10 մասն է կազմում, իսկ երեսի մնացած հատվածը ամբողջությամբ ծածկված է արձանագրությամբ: Խաչաքանդակը հավասարաթև խաչ է, բոլոր չորս թևերի միջնամասում առկա են մեկական գնդիկներ, իսկ ծայրերը ավարտվում են շրջագծով: Խաչը նստած է փոքր եռաստիճան պատվանդանի վրա:
Խաչաքանդակը փորագրված է մակերեսային խազվածքով, որի պատճառով էլ առաջին հայացքից աննկատ է դառնում արձանագրության կողքին: Խաչքարի վերևի երկու անկյուններում քանդակված են փոսիկավոր գնդիկներ: Արձանագրության համաձայն խաչքարը կանգնեցրել է ոմն Ալպիհինան իր որդիների բարեխոսության համար, ինչպես նաև Սահակ որդու կողմից ս. Գրիգոր և ս. Սարգիս եկեղեցիների վերականգնման կապակցությամբ:
986 (ՆԼԵ) թվակիր խաչքար: Գտնվում է Մուղնի գյուղում՝ հենած ս. Գևորգ վանական համալիրի սեղանատան արևելյան արտաքին պատին: Խաչքարը պատրաստված է բազալտ քարից, բարձրությունը 1.55 մ է, լայնությունը` 1.0 մ: Խաչը երիզվում է կրկնակի եզրագծով, խաչաթևերի մեջ ակոսաձև: Վերին խաչաթևի երկու կողմերից ցած են իջնում նռան մեկական քանդակներ: Հորիզոնական թևերից ներքև առկա են մեկական գնդիկներ: Խաչաքանդակը վեր է խոյանում եռաստիճան պատվանդանից: Խաչքարի եռակողմ շրջանակը լայն է` հարդարված նռնենու տերևներով: Համաձայն պահպանված արձանագրության` խաչքարը կանգնեցրել է ոմն Միհրանը, իր և որդիների հիշատակը պատվելոււ համար: Խաչքարը 2006–2007 թվականներին՝ «Հայաստան՝ իմ բարեկամ» Ֆրանսիայում Հայաստանի տարի ծրագրի շրջանակներում, տեղափոխվել է Փարիզ և ցուցադրվել Լուվրի թանգարանում՝ «Սուրբ Հայաստան» խորագրով մշակութային ժառանգության ցուցադրությունում:

марз Арагацотн, гос.индекс 2.35.8.2; 2.35.8.8; 2.1.17.3.1
На территории Армении сохранились сотни хачкаров с высеченной на них датировкой. Из обнаруженных на сей день насчитывается восемь самых древних датируемых IX в. хачкаров. Датированные хачкары встречаются в кладке стен культовых сооружений, на обочинах дорог, стелах, скальных обломках, на мостах и кладбищах. Хачкары устанавливались по различным поводам: в качестве надгробий или в память важных дат культовой и светской жизни. Все эти хачкары выделяются характерным для этого периода стилем от самой ясной до наисложнейшей композиции декора.
На территории Арагацотна сохранились три самых ранних хачкара, датируемых 882, 975 и 986 годами. По мнению исследователей, все три даты соответствуют времени их установки.
Хачкар, 882 г. Находится в селе Даштадем, в восточной части селища «Кагени. Хачкар изготовлен из местного розового туфа высотой в 1,75 м и шириной в 1,05 м. Его композиция ясна: раздвоенные окончания крыльев креста имеют шаровидное завершение, еще один шар расположен в центре перекрестья. По обе стороны креста из его основания берут начало и тянутся вверх по пальмовой ветви с четырьмя листами. Рельефный крест опирается на трехступенчатое основание. Надпись повреждена: сохранились лишь два слова и датировка.
Хачкар, 975 г. Находится в селе Даштадем, в юго-восточной части селищ «Кагени». Хачкар изготовлен из местного розового туфа высотой в 1,60 м и шириной в 0,70 м. Особенностью хачкара является то, что рельеф креста занимает всего лишь 1/10 всей поверхности камня, остальная поверхность полностью покрыта надписью. В центральной части всех четырех крыльев равнокрылого креста высечено по одному шару, а крылья завершаются окружностями. Крест опирается на маленькое трехступенчатое основание. Рельеф поверхностный, поэтому и крест с первого взгляда не очень различим на фоне надписи. В верхних углах хачкара высечены круглые выемки. Согласно надписи, хачкар установлен неким Алпихином во благо его сыновей, а также в связи с восстановлением его сыном Сааком церквей Св. Григора и Св. Саркиса.
Хачкар, 986 г. Находится в селе Мугни. Хачкар прислонен к восточной стене трапезной монастырского комплекса Св. Геворга. Хачкар изготовлен из базальтового камня высотой в 1,55 м и шириной в 1,0 м. Хачкар окантован двойной линией, крылья покрыты бороздами. По обе стороны верхнего крыла креста высечено по одному изображению свисающего граната, под горизонтальными крыльями – по шару. Крест опирается на трехступенчатое основание. Трехсторонняя рамка украшена листьями граната. Согласно сохранившейся надписи, хачкар установлен неким Миграном в память о нем самом и его сыновьях.
В 2006-2007 гг. хачкар был привезен в Париже в рамках года Армении во Франции – «Армения мой друг». Он экспонировался в Лувре на выставке «Святая Армения» в качестве культурного наследия.