Դիլիջանը մշտապես աչքի է ընկել հարուստ ու բազմազան մշակութային կյանքով, այդ իմաստով առանձնակի կարևորություն է ներկայացնում թատրոնը: Դեռևս 1880 թվականին՝ Դիլիջանի ծխական դպրոցի ուսուցիչ Արշակ Սիմոնյանը կազմակերպել էր 15 թատերասերներից բաղկացած թատերախումբ: Պիեսների բեմականացման համար անհրաժեշտ զգեստները տրամադրում էին Թիֆլիսի և Ալեքսանդրապոլի թատերախմբերը: Նրանց նախաձեռնությամբ բեմադրվել է «Արշակ Երկրորդ» և «Վարդանանց պատերազմը» պիեսները:
Տարիներ ի վեր Դիլիջանը իր հյուրընկալ գիրկն է ընդունել տարբեր վայրերից ժամանած հազարավոր մարդկանց: Այստեղ էին հանգստանում իշխանուհի Մարիամ Թումանյանը, գործարար և բարեգործ Սամսոն-Բեկ Հարությունյանը, ճարտարապետ Գրիգոր Յարալովը, արվեստի և մշակույթի նշանավոր գործիչներ` Շիրվանզադեն, Պռոշյանը, Թումանյանը, Լևոն Շանթը, Կոմիտասը, Րաֆֆին, Չարենցը և այլք:
Դիլիջանում ելույթներ են ունեցել հայ բեմի երախտավորներ Սիրանույշը, Ազնիվ Հրաչյան, Սաթենիկ Ադամյանը, Վահրամ Փափազյանը, Արուս Ոսկանյանը, Հասմիկը:
19-րդ դարի վերջին դիլիջանցիներն իրենց միջոցներով քաղաքի ամենագեղատեսիլ վայրում կառուցեցին բացօթյա թատրոնի շենք՝ «Ռոտոնդոն»: 1905 թվականին՝ դրամատուրգ Գաբրիել Սունդուկյանի ծննդյան 80-ամյակի առթիվ, առաջին անգամ Դիլիջանում բեմադրվում է նրա «Պեպո» կատակերգությունը, որին ներկա են լինում Շիրվանզադեն, իշխանուհի Մ. Թումանյանը, Պ. Պռոշյանը և այլ հայտնի գործիչներ: Հյուրախաղերով Դիլիջան էին ժամանում Թիֆլիսի, Բաքվի և Ալեքսանդրապոլի թատերախմբերը, որոնք աչքի էին ընկնում դերասանական բարձր վարպետությամբ: Նրանց կողմից բեմադրվել են Լ. Շանթի «Հին աստվածներ» դրաման, Շեքսպիրի «Օթելլո» ողբերգությունը, ինչպես նաև «Աշխարհի դատաստանը», «Պատվի համար», «Խաթաբալա» և «Սայաթ-Նովա» պիեսները: Խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո կազմավորված նոր թատերախմբի ղեկավար է նշանակվում տաղանդավոր դերասանուհի Հասմիկը, որին օժանդակում էին թատերական գործիչներ Սիմոն Ղազարյանը և Գուրգեն Դավթյանը: Առաջին բեմադրությունը «Փարիզի կոմունա»-ն էր, իսկ հաջորդը՝ «Պեպո» կատակերգությունը:
1932թ. Դիլիջանի թատերախմբի հիմքի վրա ստեղծվում է պետական թատրոն, որի տնօրեն է նշանակվում Դավիթ Գուլազյանը, իսկ ռեժիսոր՝ Բագրատ Մուրադյանը:
1938 և 1953 թթ. Հայաստանում անցկացվում են հանրապետական ստուգատեսներ, որոնց մասնակցելու էին եկել Երևանի, Կիրովականի, Ստեփանավանի, Ալավերդու, Ղափանի, Գորիսի, Արթիկի և Դիլիջանի թատերական խմբերը: Այդ ստուգատեսներում Դիլիջանի թատերախուբը զբաղեցրել է առաջին տեղը:
1948թ. արվեստի վարչությունը՝ մի շարք շրջանային թատրոնների հետ միասին, փակեց նաև Դիլիջանի թատրոնը, որից հետո մշակույթի տանը կից ստեղծվեց թատերական խմբակ` գործելով մինչև 1959 թվականը: Կուլտուրայի մինիստրությունը՝ հաշվի առնելով Դիլիջանի թատերական խմբակի անցած ուղին, որոշեց ստեղծել ժողովրդական թատրոն: Թատրոնը ակտիվորեն մասնակցում էր Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և շրջաններում կազմակերպված հյուրախաղերին: Ժողովրդական թատրոնի դերասանների կողմից բեմադրված «Սիրտը կանչում է» պիեսը անտարբեր չթողեց թատերասեր հասարակությանը, ինչպես նաև Հոկտեմբերյան հեղափոխության 50-ամյակին նվիրված ինքնագործ արվեստի փառատոնի ժյուրիի անդամներին: Թատրոնի անձնակազմը պարգևատրվեց համամիութենական դիպլոմով և արծաթե մեդալով: Շնորհալի երիտասարդ դերասանուհի Անահիտ Վարժապետյանին՝ Սուսանի դերը («Նամուս») վարպետորեն մեկնաբանելու և հրաշալի խաղ ցուցաբերելու համար, ժյուրին արժանացրեց համամիութենական առաջին կարգի դիպլոմի և պարգևատրեց արծաթե մեդալով, իսկ դերասան Գյանջի Մովսիսյանն (Միքայելի դերակատար) արժանացավ համամիութենական առաջին կարգի դիպլոմի և բրոնզե մեդալի:
Դիլիջանի ժողովրդական թատրոնի ստեղծագործական կյանքը բուռն վերելք ապրեց նաև 1970-90-ական թվականներին: Ցավոք, 2003 թվականից թատրոնը դադարեցրել է իր գործունեությունը:

Дилижан всегда выделялся богатой и разнообразной культурной жизнью и в этом смысле особую важность представляет собой театр. Еще в 1880 г. учителем приходской школы Аршаком Симоняном была организована театральная труппа из 15 любителей. Театральные костюмы им предоставили театры Тбилиси и Александрополя. По их инициативе были поставлены пьесы «Аршак Второй» и «Война Вартанидов».
В Дилижане отдыхали княгиня Мариам Туманян, предприниматель и меценат Самсон-Бек Арутюнян, архитектор Григорий Яралов, известные театральные и культурные деятели: Ширванзаде, Прошьян, Туманян, Левон Шант, Комитас, Раффи, Чаренц и др. В Дилижане выступали известные представители армянской сцены Сирануйш, Азнив Грачян, Сатеник Адамян, Ваграм Папазян, Арус Восканян, Асмик.
В конце XIX в. дилижанцы на свои средства построили в самом живописном месте города летний театр «Ротонда».
В 1905 г. в связи с 80-летием драматурга Габриэла Сундукяна здесь впервые была поставлена его пьеса «Пепо», на которой присутствовали известные деятели армянской культуры. С гастролями в Дилижане выступали театральные труппы Тбилиси, Баку и Александрополя. Ими были поставлены драма «Старые боги» Шанта, трагедия «Отелло» Шекспира, а также пьесы «Из-за чести», «Хатабала», «Саят-Нова». После установления Советской власти создается новая труппа и директором театра назначается известная талантливая актриса Асмик, которой содействовали театральные деятели Симон Казарян и Гурген Давтян. Первой была поставлена пьеса «Парижская коммуна», второй – «Пепо».
В 1932 г. на основе дилижанской театральной труппы создается государственный театр, директором назначается Давид Гулазян, а режиссером Баграт Мурадян.
На проведенных в 1938 и 1953 гг. республиканских театральных смотрах Дилижанский театр занимал первые места.
В 1948 г. Управлением культуры были закрыты ряд театром, среди которых и дилижанский. После этого при Доме культуры был создан действовавший до 1959 г. театральный кружок. Министерством культуры было решено создать на его основе Народный театр. Театр активно гастролировал по разным городам Армении. За постановку пьесы «Мое сердце в горах» театральная труппа была награждена всесоюзным дипломом и серебряной медалью жюри фестиваля культуры, посвященного 50-летия Октябрьской революции. Всесоюзным дипломом первой степени и серебряной медалью за роль Сусан в пьесе «Намус» была награждена молодая актриса Анаид Варжапетян, а актер Гянджи Мовсисян за роль Микаэла был награжден Всесоюзным дипломом первой степени и бронзовой медалью. достигла В 1970-1990-х гг. труппа переживала творческий подъем. К сожалению, в 2003 г. театр прекратил свою деятельность.