«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Ցուցադրությունների կազմակերպման բաժինը, ս.թ ապրիլի 18-ին` Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կազմակերպում է «Նուռը և խաղողը հայ ճարտարապետության զարդաքանդակներում» ցուցահանդեսը:
Բուսական, մասնավորապես խաղողի որթերի և նռնենու պատկերները միջնադարյան հայ քանդակագործության մեջ լայն տարածում գտած ու սիրված նախշեր են: Նուռը և խաղողը հատուկ տեղ են զբաղեցնում հայկական մշակույթում, ընկալվում որպես ազգային խորհրդանիշ: Նռան ամենավաղ զարդաքանդակների հանդիպում ենք Քասախի բազիլիկ եկեղեցում (IV դ.), Աշտարակի Ծիրանավոր (V դ.), Թալինի Կաթողիկե եկեղեցիներում (VII դ.), Հաղպատավանքում (X դ.), Գեղարդի վանքում (XII դ.) և այլուր:
Խաղողի և նռան զարդաքանդակները մեծ տարածում են ստացել VII դարում և իրենց կատարման արվեստով չկրկնվող կատարելության հասել Զվարթնոցի (VII դ.) տաճարի հարդարանքում:
Ցուցադրությանը կներկայացվեն ՊՈԱԿ-ի չափագրությունների և լուսանկարների ֆոնդերում պահվող նյութեր /25 գծագիր և 15 լուսանկար/: Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի տրամադրած` Ախթամարի ս. Խաչ եկեղեցու լուսանկարները, հնագետ Բ. Գասպարյանի տրամադրած նյութերը:

18 апреля с. г., в Международный день охраны памятников и достопримечательностей, отдел организации экспозиций ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» организует выставку «Гранат и виноград в армянских архитектурных орнаментах».
Изображения растений, особенно виноградной лозы и граната были широко распространены и популярны в средневековой армянской скульптуре. Гранат и виноград занимают особое место в армянской культуре и воспринимаются как национальный символ. Самые ранние орнаменты граната встречаются в базилике Касаха (IV век), в церкви Циранавор Аштарака (V век), в церкви Катогике Талина (VII век), в Ахпатаванке (Х век), в монастыре Гегард (XII век) и в других местах.
Виноградные и гранатовые орнаменты были широко распространены в VII веке и их уникальное исполнительское искусство достигло совершенства в интерьере Звартноца (VII в.).
На выставке будут представлены материалы /25 чертежей и 15 фотоснимков/, хранящиеся в фондах ГНО; фотоснимки Ахтамара и церкви Хач, предоставленные искусствоведом Самвелом Карапетяном; материалы, предоставленные B. Гаспаряном.