«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ և Աբովյան քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցի մասնակցությամբ կրթօջախի մարզադահլիճում տեղի է ունեցել Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվան նվիրված «Սպորտի ժառանգությունը» խորագրով միջոցառում: Մինչ միջոցառման մեկնարկը՝ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Արցախի քառօրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակը:
Այնուհետև՝ դպրոցի տնօրեն Ս. Հովհաննիսյանն ու ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կ. Հակոբյանը խոսել են մատաղ սերնդի կրթության և ֆիզիկական դաստիարակության գործում սպորտի դերի և նշանակության մասին: «Հայ ժողովրդական խաղերը որպես պատանիների սոցիալականացման և ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործոն» թեմայով հետաքրքիր զեկույց է ներկայացրել նաև ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության գիտաշխատող Ա. Սեդրակյանը:
Այնուհետև՝ թիմերի բաժանված դպրոցականներն՝ իրենց մարզիչների գլխավորությամբ, ցուցադրել են հին հայկական ավանդական և ժամանակակից մարզաձևեր և պայքարել հաղթելու համար: Ցուցադրական ելութներ են ունեցել նաև դպրոցի պատանի մարզիկները՝ ներկայացնելով արևելյան ոճի մարզաձևեր: Իսկ դպրոցի պարի խմբակի մասնակիցները ներկայացրել են հայկական ռազմա-հայրենասիրական պարեր:
Միջոցառման ավարտին առավել ակտիվ մասնակիցներն արժանացել են ՊՈԱԿ-ի շնորհակալագրերին: ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հետ տարիների համագործակցության և «Սպորտի ժառանգությունը» խորագրով միջոցառման կազմակերպման համար պատվոգրի է արժանացել նաև դպրոցը՝ պատվոգիրը հանձնվել է կրթօջախի տնօրեն Ս. Հովհաննիսյանին:

СПОРТИВНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ С УЧАСТИЕМ ШКОЛЬНИКОВ МАРЗА КОТАЙК
По инициативе региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране» в спортзале средней школы N2 города Абовяна прошло мероприятие «Наследие спорта», посвященное Международному дню памятников и исторических мест. Перед началом мероприятия присутствующие минутой молчания почтили память погибших в Арцахской четырехдневной войне.
Затем директор школы С. Оганесян и начальник региональной службы ОИС Котайка К. Акопян отметили роль и значение спорта в деле образования и физического развития подрастающего поколения. Научный сотрудник региональной службы ОИС Котайка А. Седракян представил интересный доклад на тему «Армянские народные игры как фактор социализации и патриотического воспитания молодежи».
Затем учащиеся разделились на команды и во главе с их тренерами продемонстрировали старинные армянские традиционные и современные спортивные состязания и боролись за победу. Показательные выступления по восточным видам спорта представили юные спортсмены школы. Участники танцевальной группы школы выступили с патриотическими танцами.
В завершение мероприятия наиболее активные участники были награждены благодарственными грамотами ГНО. За многолетнее сотрудничество школы с региональной службы ОИС Котайка и организацию мероприятия «Наследие спорта» почетной грамотой была присуждена школа. Почетная грамота была вручена директору школы С. Оганесян.