ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում օրերս տեղի է ունեցել «Հնագիտական ուսումնասիրություններն Արցախում 2011-2012թթ.» հոդվածների ժողովածուի շնորհանդեսը և միջգերատեսչական հնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Միջոցառման սկզբում ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ապրիլյան քառօրյա պատերազմի նահատակների հիշատակը:
ԼՂՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը իր խոսքում նշել է, որ հանրապետության ողջ սահմանի երկայնքով թշնամու հարձակման արդյունքում բռնկված քառօրյա պատերազմը վերադասավորումների ու փոփոխությունների անհրաժեշտություն է առաջացրել նախանշված ծրագրերում: Ս. Շահվերդյանը հայտնեց, որ օրերս ԼՂՀ հարավային սահմանները հսկող զինվորները զբոսաշրջության վարչությանն են փոխանցել խրամատներ փորելու ժամանակ հայտնաբերված ծիսական անոթ, ինչն ասես յուրօրինակ ազդակ դարձավ` ծրագրված աշխատանքները հետագայում շարունակելու համար:
Խոսելով հրատարակված ժողովածուի մասին «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիանա Միրիջանյանը նշեց, որ ձեռնարկը հասցեագրված է հանրության` հնագիտական ժառանգության պահպանությամբ մտահոգ հատվածին: Կարևոր է նաև, որ Արցախում տեղի ունեցող հնագիտական պեղումների բացառիկ արդյունքների մասին տեղեկանան ոչ միայն մասնագետները, այլև` հայկական պատմամշակութային արժեքներով հետաքրքրված անձինք:
Գրքում ներկայացված հոդվածները վերաբերում են Արցախի Ազոխի քարանձավում, Կերենի դամբարանադաշտում, Տիգրանակերտում, Կարկառ քաղաքատեղիում, Դադիվանքում, Տողի մելիքական ապարանքում և մի շարք այլ հնագիտական վայրերում 2011-12թթ. իրականացված պեղումների արդյունքներին: Գիտական հոդվածներն համապարփակ տեղեկատվություն են հաղորդում Արցախի նյութական և հոգևոր մշակույթի, տնտեսության, կյանքի ու կենցաղի տարբեր կողմերի մասին: Տողի մելիքական ապարանքի հնագիտական պեղումներին վերաբերող հոդվածը ներառում է 2009-2011թթ. աշխատանքները:
Շնորհանդեսին հաջորդել է արշավախմբերի ղեկավարների` 2015թ. ընթացքում իրականացված հնագիտական աշխատանքների հաշվետվությունը:

На днях, в департаменте по туризму Министерства экономики НКР, состоялась презентация сборника статей «Археологические исследования в Арцахе за 2011-2012 гг.» и очередное заседание межведомственной археологической комиссии. Мероприятие началось с минуты молчания в память о жертвах апрельской четырехдневной войны.
Замминистра экономики НКР Сергей Шахвердян отметил, что начавшаяся четырехдневная война в следствие нападения противника по всей границе республики, вызвала необходимость внесения изменений и перестановок в отмеченной программе. С. Шахвердян рассказал, что недавно солдаты, охранявшие южные границы НКР, во время рытья окопов обнаружили и передали в Департамент по туризму ритуальный горшок, что явилось своеобразным сигналом для дальнейшего продолжения планируемой работы.
Говоря о опубликованной книге, заместитель директора ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Диана Мириджанян отметила, что сборник предназначен для той части общества, которая обеспокоена вопросами охраны археологического наследия. Важно также, чтобы о выдающихся результатах археологических раскопок в Арцахе узнали не только специалисты, но и люди, интересующиеся армянскими историко-культурными ценностями.
В книге представлены статьи по результатам раскопок 2011-12 гг. в пещере Азох, в захоронениях Керена, в Тигранакерте, в городище Каркар, в Дадиванке, в княжеских палатах Тога и в ряде других археологических памятниках. В научных статьях содержится соответствующая информация о различных аспектах материальной и духовной культуры, экономики, о разных сторонах жизни и быта Арцаха. Статья об археологических раскопках в княжеских палатах Тога включает в себя период работ с 2009-2011 гг.
После завершения презентации руководители экспедиций представили отчеты о проведенных археологических работах за 2015 год.