Ապրիլի 28-ից մայիսի 1-ը ՀՀ-ում՝ Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիայի մասնաճյուղում` Տուրիզմի հայկական ինստիտուտում կայացել է «Մշակութային, գիտական և պատմական ասպեկտները՝ որպես ԵՏՄ անդամ պետությունների միասնության գործոն» խորագրով միջազգային գիտաժողով: Միջոցառման կազմակերպիչների թվում են «Պատմություն և միաբանություն» ՀԿ, «Արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը» և Տուրիզմի հայկական ինստիտուտը: Գիտաժողովին մասնակցել են ԵՏՄ անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի մշակույթի, տուրիզմի, կրթության և գիտության ոլորտների ներկայացուցիչներ ու կազմակերպություններ: Գիտաժողովի նպատակը մշակութային, գիտական և հումանիտար բնագավառներում ԵՏՄ անդամ երկրների երիտասարդների միջև երկխոսություն հաստատելն է:
Գիտաժողովի մասնակիցներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են ինչպես իրենց երկրներում, այնպես էլ ԵՏՄ համագործակցության շրջանակներում առկա խնդիրներին, առավելություններին և զարգացման հետագա ուղղություններին: Գիտաժողովի ընթացքում ակտիվ քննարկվել են առաջադրված հարցերը, իսկ ավարտին ամփոփվել են զեկույցները, ապա՝ Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտորը բոլոր զեկուցողներին հանձնել է մասնակցության վկայագրեր:
Գիտաժողովի ընթացքում «ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում տուրիզմի ազդեցության գնահատումը» խորագրով զեկույցով հանդես է եկել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի շուկայաբանության մասնագետ Սրբուհի Իսրայելյանը: Նա իր զեկույցում անդրադարձել է ՀՀ-ում տուրիզմի զարգացման մրցակցային առավելություններին, ոլորտում առկա խնդիրներին և ՀՀ մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանն ու զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանն ուղղված միջոցառումներին ու քայլերին:

СОТРУДНИК ГНО ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
С 28 апреля по 1 мая в Армянском Институте туризма РА /филиале Российской международной академии туризма/ прошла международная конференция под названием «Культурные, научные и исторические аспекты, как факторы единства государств членов ЕЭС». Среди организаторов конференции значились ОО «История и Единство» , «Союз промышленников и предпринимателей (работодателей)» и Армянский институт туризма. В конференции приняли участие представители и организации по туризму, образованию и науке из стран-членов ЕЭС /Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия/. Цель конференции – установить диалог между молодежью стран-членов ЕЭС в культурных, научных и гуманитарных областях.
В своих выступлениях участники конференции затронули текущие проблемы, преимущества и будущие тенденции развития не только в своих странах, но и в рамках Евразийского экономического сотрудничества. В ходе конференции были активно обсуждены затронутые вопросы, а в заключении резюмированы доклады. В завершение, ректор Армянского института туризма вручил всем докладчикам сертификаты об участии в конференции.
На конференции с докладом «Оценка влияния туризма на развитие экономики РА» выступил специалист по маркетингу отдела управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране» Србуи Исраелян. В своем докладе она остановилась на преимуществах конкурентного развитии туризма в РА, о текущих проблемах отрасли, а также о мерах и шагах, направленных на популяризацию культурного наследия и увеличение числа туристов.