ԱՐՑԱԽՈՒՄ ԺԱՄԿԵՏԱՅԻՆ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԸ ՀԻՆԳ ԳՏԱԾՈ ԵՆ ՀԱՅՏՆԱԲԵՐԵԼ
Արցախի արևելյան շրջանում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայողներն անտիկ դարաշրջանի դամբարանադաշտ են հայտնաբերել: ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանի փոխանցմամբ՝ բացվել է անտիկ դարաշրջանի 2 դամբարանադաշտ, որոնցից մեկը ամբողջությամբ է բացված, իսկ մյուսը՝ կիսաբաց է: Դ. Միրիջանյանի տեղեկացմամբ՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնագիտական խումբը համապատասխան աշխատանքներ իրականացնելու նկատառումով մեկնել է տարածք: Տարածքի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ հայտնաբերվել է անտիկ դարաշրջանի 2 դամբարանադաշտ, գտնվել է երկու ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ, ափսեի մի քանի բեկորներ:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են, մաքրման աշխատանքներ են իրականացվում, որից հետո դրանք կհամալրեն մեր ՊՈԱԿ-ի ֆոնդը»,-ասաց Միրջանյանը` հավելելով, որ մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, դրանք կցուցադրվեն Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանում:
Վայրը, որտեղից հայտնաբերվել են գտածոները Տիգրանակերտի ճանապարհին է: Դ. Միրիջանյանը չի բացառում, որ անտիկ շրջանի դամբարանները հետագայում գրավիչ կդառնան զբոսաշրջիկների համար։
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծի երկայնքով ապրիլի սկզբներին ծավալված ռազմական գործողությունների օրերին հայ զինվորները հայտնաբերել են նաև այլ գտածոներ: Ավելի վաղ, հենց առաջնագծում, հայտնաբերվել էր կճուճ (ծիսական անոթ)՝ թվագրված մ.թ.ա. 7-6 հազ.: Սահմանային մեկ այլ վայրից էլ՝ սափոր և դաշույն: Ընդհանուր առմամբ, ապրիլ-մայիս ամիսներին հայտնաբերվել է տարբեր դարաշրջաններին վերաբերող 5 գտածո: «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում դժվարանում են ասել, թե երբ կսկսվեն դամբարանադաշտերի ուսումնասիրությունները` նկատի ունենալով ներկա ռազմաքաղաքական իրավիճակը, սակայն վստահեցնում են, որ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում աշխատանքներ կիրականացվեն:
Հայրենիքին անձնվիրաբար ծառայող մեր զինվորները, փաստորեն, նույն պատասխանատվությամբ պահպանում են նաև մեր մշակութային ժառանգությունը:

Во время проведения инженерных работ в восточной области Арцаха срочные военнослужащие Армии обороны НКР обнаружили гробницу античной эпохи. Со слов заместителя директора ГНО «Государственная служба охраны исторической среды» департамента по туризму Министерства экономики НКР Дианны Мириджанян были открыты 2 гробницы античного периода, одна из которых открыта полностью, а другая полуоткрыта. Д. Мириджанян сообщила, что для проведения соответствующих работ на эту местность была направлена профессиональная группа ГНО «Служба по охране». Исследования данного участка показали, что были обнаружены 2 гробницы античного периода, найдены два целый предмета – трилистный кувшин и чаша, а также несколько фрагментов тарелки.
«На данный момент артефакты находятся в департаменте по туризму Министерства экономики НКР, где проводятся работы по их очистке, после чего предметы пополнят фонд нашего ГНО», ¬ рассказала Мириджанян, добавив, что 18 мая, в Международный день музеев, они будут выставлены в Тигранакертском археологическом музее.
Место, где были обнаружены находки расположено на пути к Тигранакерту. Д. Мириджанян не исключает, что древние гробницы в будущем станут интересными объектами для туризма.
В начале апреля, во время боевых действий по всей линии карабахско-азербайджанской границы, армянские солдаты обнаружили и другие артефакты. Ранее, на линии фронта был найден горшок (ритуальный сосуд), датируемый 7-6 тыс. до н.э. На другом участке фронта были обнаружены кувшин и кинжал.
В целом, в апреле и мае были найдены 5 артефактов, датируемых разными периодами времени. С учетом нынешней политической ситуации, в ГНО «Государственная служба охраны исторической среды» пока не могут назвать дату проведения исследований гробниц, но заверяют, что работы будут начаты при первой возможности.
Солдаты, самоотверженно защищающие нашу родину, по сути, с той же ответственностью защищают и наше культурное наследие.