ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2016» ծրագրի շրջանակում «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կամավորական աշխատանքների ծառայության հանրապետական շտաբի օժանդակությամբ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում գործող ճամբար-կայանատեղիում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի կազմած լուսապատկերների (սլայդների) միջոցով ամփոփվեց կամավորների այցը Հայաստան:
Լուսապատկերային ցուցադրությունը բաղկացած էր երկու մասից` «Աշխատանքների ընթացք» և «Ժամանց, մշակութային ծրագրեր»: Առաջինում ներկայացված էր «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում կամավորների իրականացրած սանիտարական մաքրման աշխատանքները, երկրորդ բաժնում` կրթամշակութային միջոցառումներին իրենց մասնակցությունը, տեսարժան վայրեր այցելությունները, հանգիստը: Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Հարավային Կորեայից, Ռուսաստանից ու Գերմանիայից ժամանած 12 կամավորների համար լուսապատկերներն անակնկալ էին, որոնք նրանց հուզմունք ու դրական զգացողություններ պատճառեցին Հայաստանում անցկացրած անմոռանալի օրերից:
Նախքան սլադ-շնորհանդեսի ներկայացումը՝ ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի շուկայաբանության մասնագետը` Սրբուհի Իսրայելյանը, անգլերենով հակիրճ ներկայացրեց ՊՈԱԿ-ի իրավասություններն ու լիազորություննրը, հուշարձանների պահպանության ու հանրահռչակման ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:
Միջոցառման ավարտին կամավորները կիսվեցին տպավորություններով ու մեր երկիր կրկին այցելելու ցանկություն հայտնեցին:

ВОЛОНТЕРЫ ПОКИДАЮТ АРМЕНИЮ С ЯРКИМИ ВПЕЧАТЛЕНИЯМИ И ЖЕЛАНИЕМ ВЕРНУТЬСЯ ВНОВЬ
В рамках программы ЮНЕСКО «Патримонито 2016» и при поддержке республиканского штаба службы волонтерской работы «Студенческие отряды Армении» в действующем лагере на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц» были подведены итоги визита волонтеров в Армению.
Слайд-шоу, организованное отделом управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране», состояло из двух частей: «Период работ» и «Развлечения, культурные проекты». В первой части были представлены работы волонтеров по санитарной очистки территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц», а во второй части – их участие в культурно-образовательных мероприятиях, посещение достопримечательностей, досуг.
Слайд-шоу о незабываемых днях, проведенных в Армении, стало приятным сюрпризом для 12 волонтеров, прибывших из Испании, Франции, Южной Кореи, России и Германии.
До начала презентации маркетолог отдела управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране» Србуи Исраелян вкратце на английском языке представила права и полномочия ГНО и ее деятельность в области охраны и популяризации памятников.