Արցախի պետական բնապատմական արգելոց «Հունոտի կիրճ»-ում է գտնվում Ալեքսանա Ղուզե քարանձավը կամ քարայրային համալիրը՝ Քարինտակ գյուղի հարավ-արևմուտքում, Զառ գետի ձախ ափին: Այս քարանձավն ունի մոտ 50 մ խորություն և շուրջ 7 առանձնացած սրահներ: Բնակեցված լինելով հելլենիստական դարաշրջանում ՝ Ք.ա. 1-ին դարից մինչև մ.թ. 1-ին դարը, քարանձավը հեթանոսական պաշտամունքի վայր է եղել: Այսօր այն Արցախում բնակվող սպիտակաթև չղջիկների միակ հանգրվանն է, որոնցից պետք է խուսափել, քանի որ մարդկանց պարբերական ներկայությունը կարող է մեծ վնաս հասցնել դրանց բազմացմանը։
Դեռևս 2011թ. ԼՂՀ զբոսաշրջության վարչության առաջարկով Ազոխի հնագիտական արշավախմբի անդամները՝ ուսումնասիրություններ իրականացնելու նպատակով, եղել են համալիրում: Դրանից հետո մասնագետները եկան այն եզրակացության, որ Ալեքսանա Ղուզեն, ամենայն հավանականությամբ, հազարամյակներ շարունակ մարդկանց համար որպես բնակարան է ծառայել։
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայության տնօրենի պաշտոնակատար Մարատ Շահրամանյանի տեղեկատվությամբ՝ հետագա ուսումնասիրությունների համար կազմավորվեց արշավախումբ, որի ղեկավար կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Լևոն Եպիսկոպոսյանի (նաև Ազոխի քարանձավի արշավախմբի ղեկավար) գլխավորությամբ երկու տարի առաջ հնագետներն ավելի լայն հետազոտություններ են սկսել: Այս տարի պեղումները լայնածավալ բնույթ են կրել և իրականացվել են հայ-լեհական արշավախմբի հետ համատեղ: Կատարված աշխատանքների արդյունքում հնագետները կարծում են, որ քարանձավում մշակութային շերտը 4,5 մետր խորություն ունի: Ներկայումս պեղված է 2 մետրը, մանրամասն հետազոտված է կես մետրը: Ըստ մարդաբան-գենետիկ Լևոն Եպիսկոպոսյանի նախնական եզրակացության՝ մշակութային շերտը ժամանակագրական առումով շուրջ 50 հազար տարեկան է, ինչն էլ քարանձավային համալիրն ավելի գրավիչ է դարձնում հետազոտողների համար: Արշավախումբն ապագայում կհամալրվի նոր մասնագետներով, որպեսզի կատարվեն համապարփակ ուսումնասիրություններ։ Դրանք հնարավորություն կտան վերականգնել քարանձավային համալիրի բնակիչների կենցաղին վերաբերող մանրամասներ, որոշակիացնել տարածքի բնապատկերը այդ ժամանակաշրջանում ինչո՞վ են զբաղվել տվյալ տեղանքի բնակիչները, ի՞նչ կենդանիներ են եղել, ի՞նչ բույսեր աճել:
Շոգ ամռանը քարանձավի ներսում ջերմաստիճանը 10 աստիճանից փոքր-ինչ բարձր է, իսկ ձմռանը մնում է դրական։ Այդ պայմանները թույլ են տվել, որ հազարամյակներ առաջ մարդն այստեղ ապաստանի, գոյատևի, ուշագրավ են բնակավայից մնացած հետքերն ու ԴՆԹ-ի պահպանումը: Այն անխաթար պահպանելու նպատակով էլ պեղումների ժամանակ մասնագետներն աշխատել են արտահագուստով, դիմակներով։ Ալեքսանա Ղուզե քարանձավում հայտնաբերվել են օբսիդիանե գործիքներ, իսկ օբսիդիանի ամենամոտ հանքը քարանձավից 30-40 կմ հեռավորության վրա է:
Ալեքսանա Ղուզե հնավայրով հետաքրքրվում են նաև արտասահմանի գիտահետազոտական կենտրոնները։ Ուսումնասիրություններին նոր ընթացք տալու համար վերջերս Արցախ են այցելել Լեհաստանի գիտությունների ակադեմիայից Սլավոմիր Կոզելը և Վրոցլավի համալսարանի պրոֆեսոր, մարդաբան Քշիշտոֆ Շոստեկը: Նրանք մտադիր են հաջորդ տարի քարանձավում ավելի ընդլայնել աշխատանքները։
Ըստ Սլավոմիր Կոզելի սա նոր հուշարձան է ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլև Եվրոպայի համար: Քշիշտոֆ Շոստեկն իր հերթին գտնում է, որ հայտնաբերվելիք նյութը հնարվորություն կտա գտնել կենդանիների և մարդու միգրացիայի հետ կապված մի շարք հարցերի պատասխաններ: Հետագա աշխատանքների համար նախատեսվում է 2017 թվականին կատարել ավելի լայնածավալ պեղումներ։ «Մեր համալսարանը մտադիր է ֆինանսական միջոցներ հայթայթել և նոր մասնագետներ ընդգրկել, ինչը թույլ կտա ավելի համակարգված և հիմնավոր ուսումնասիրել այս քարանձավից գտնված նյութերը»,- կարծում է Քշիշտոֆ Շոստեկը: Օգոստոսի վերջին արշավախումբն ավարտել է աշխատանքները: Մասնագետները նախատեսում են պեղավայր վերադառնալ հոկտեմբերին՝ քարանձավի, հնեաբանական խորշի ստույգ տեղորոշման, կոորդինատների ճշգրտման համար:

СПИТАКАТЕВ – ЕДИНСТВЕННОЕ ПРИСТАНИЩЕ ЛЕТУЧИХ МЫШЕЙ В АРЦАХЕ
В Государственном природно-историческом заповеднике Арцаха «Уноти кирч» находится пещера (или пещерный комплекс) Алексана Гузе, расположенная к юго-западу от деревни Каринтак, на левом берегу реки Зар. Глубина пещеры около 50 метров. Пещера состоит из 7 отдельных комнат. Будучи заселенной еще в эллинистическую эпоху, с 1-ого века до н.э. до 1-ого н.э., пещера была местом языческого поклонения. Сегодня она является единственным пристанищем для белокрылых летучих мышей в Арцахе, а регулярное присутствие людей в пещере может нанести существенный ущерб их популяции.
Еще в 2011 году, по предложению Департамента туризма члены археологической экспедиции Азох провели исследования в пещерном комплексе. Эксперты пришли к выводу, что, вероятно, в течение тысяч лет пещера Алексана Гузе использовалась людьми в качестве жилища.
Согласно информации и.о. директора Государственной службы охраны окружающей среды Департамента туризма Министерства экономики НКР Марата Шахраманяна для проведения дальнейших исследований была создана археологическая экспедиция под руководством доктора биологических наук Левона Епископосяна (он также руководил экспедицией Азох), которая два года назад начала широкомасштабные исследования. В этом году раскопки проводились совместно с армяно-польской экспедицией. Результаты работ археологов указывают, что культурный слой пещеры имеет глубину в 4,5 метра. До настоящего времени раскопки проводились до глубины 2-х метров, а подробно изучены полметра. Согласно предварительному заключению антрополога и генетика Левона Епископосяна хронологический возраст культурного слоя составляет около 50 тысяч лет, что делает пещерный комплекс более привлекательным для исследователей. Для более комплексного исследования экспедиция будет пополняться новыми специалистами. Это позволит восстановить детали быта и занятия жителей пещеры, точнее определить ландшафт этой местности и виды обитающих животных и растений.
Жарким летном температура внутри пещеры чуть выше 10 градусов, а зимой – остается выше нуля. Тысячелетия назад эти условия позволили человеку найти здесь пристанище и выжить. Очень ценны для исследований сохранившиеся следы обитания и ДНК. Для сохранения этих материалов специалисты работали в униформах и масках. В пещере Алексана Гузе были найдены обсидиановые орудия труда, а ближайшая обсидиановая шахты расположена на расстоянии 30-40 км от пещеры. Пещерой Алексана Гузе интересуются также иностранные научно-исследовательские центры. Недавно, для нового толчка в археологических исследованиях, Арцах посетили представитель Польской академии наук Славомир Козел и профессор Вроцлавского университета, антрополог Кшиштоф Шостек. В будущем году они собираются расширить объем работ в пещере.
По словам Славомира Козела это новый памятник не только для нашего региона, но и для Европы в целом. В свою очередь, Кшиштоф Шостек считает, что найденные материалы позволят дать ответы на целый ряд вопросов, связанных с миграцией животных и человека. В 2017 году планируются более широкомасштабные раскопки. «Наш университет намерен найти средства и включить в исследования новых специалистов, что поможет более систематизировано и тщательно изучить материалы, найденные в этой пещере», – отметил Кшиштоф Шостек. В конце августа экспедиция закончила свою работу. В октябре специалисты планируют вернуться в пещеру для точного определения координат археологического исследования.