«Եվրոպական մշակութային ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայությունը, Սյունիքի մարզային գրադարանը և Կապանի երկրագիտական թանգարանը համատեղ կազմակերպել էին «Ինքնատիպ մի մշակույթ, որ պահպանվեց բազում արհավիրքներից» խորագիրը կրող համաժողով:
Երկրագիտական թանգարանում անցկացված միոջոցառմանը «Սյունիքի պատմամշակութային ժառանգությունը, Բեխի անապատ» զեկուցումով հանդես է եկել ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանը: Խոսելով միջնադարյան անապատների մասին նա նշել է, որ ի տարբերություն վանքերի, անապատները կառուցվել են բնակավայրերից հեռու, մեկուսի վայրերում և ունեցել են մեկ եկեղեցի:
«Բեխի կամ Տանձափարախի անապատը գտնվում է Կապան քաղաքի Բեխ թաղամասից 4 կմ հվ-արևմուտք, բարձր լեռան արևելյան լանջին, անտառի բացատում: Անապատի եկեղեցու և սեղանատան պատերի մեջ ագուցված են տարբեր դարաշրջանների պատկանող բազմաթիվ ճարտարապետական բեկորներ: Բոլոր շինությունները կառուցված են կիսամշակ բազալտից և որձաքարից՝ 17-րդ դարին բնորոշ շինարարական տեխնիկայով: Օգտագործված բեկորները դեղին, կարմրավուն, սև երանգավորում ունեցող տուֆից են: Բեկորներում հանդիպում են ատամնավոր քիվի, քանդակազարդ զարդագոտիների հատվածներ, հավասարաթև խաչաքանդակներով հարդարված քարեր: Եկեղեցու արևմտյան ճակատին՝ արտաքուստ ագուցված քարի վրա պահպանվել է ուռուցիկ գրված արձանագրության մի կտոր: Փորագրության ձևը հատուկ է 12-14-րդ դարերին: Ակնհայտ է, որ անապատի տեղում եղել է ավելի հին հուշարձան, որը լրիվ քանդվել է և, ինչպես բնորոշ է միջնադարյան մեր բոլոր հուշարձաններին, նախկին կառույցի քարերը օգտագործվել են նոր շինարարության ժամանակ», – իր զեկույցում նշել է Ա. Հակոբյանը:
Նրա խոսքով Սյունիքի միջնադարյան ճարտարապետության գիտակ Մուրադ Հասրաթյանը՝ հաշվի առնելով քանդակազարդ բեկորների և արձանագրության ոճական առանձնահատկությունները, մարզի հուշարձաններին նվիրված իր գրքում նշել է, որ անապատի նախնական հուշարձանը կառուցված է եղել 7-րդ դարից ոչ ուշ և կանգուն է եղել մոտավորապես մինչև 14-րդ դարը, որից հետո քանդվել է կամ երկրաշարժից, կամ թշնամիների կողմից:
Կապանի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանի զեկույցը վերաբերում էր Սյունիքի մարզի հնագիտական գտածոներին: «Հնագույն գտածոների առկայությունը Կապանի երկրագիտական թանգարանում» խորագրով զեկուցման ընթացքում ներկայացվել են թանգարանում պահվող հնագիտական իրերը: Գ. Սմբատյանն անդրադարձել է նաև վերջին մի քանի տարիներին մարզում իրականացված հնագիտական պեղումների արդյունքում հայտնաբերված ու արդեն թանգարանում իրենց տեղը զբաղեցրած գտածոներին:

В рамках программы «Дни Европейского наследия» региональная служба ОИС Сюника ГНО «Служба по охране», областная библиотека Сюника и Капанский геологический музей организовали конференцию под названием «Уникальная культура, сохранившаяся несмотря на все испытания».
На мероприятии в геологическом музее с докладом «Культурное наследие Сюника, скит Беха» выступила начальник региональной службы ОИС Астгик Акопян. Говоря о средневековом ските, она отметила, что в отличие от монастырей, скиты строились достаточно далеко от населенных пунктов, в изолированных частях, и имели одну церковь.
«Скит Беха, или Тандзапараха, расположен на расстоянии 4 км к юго-западу от района Бех города Капана, на восточном склоне высокой горы, на поляне. В стенах церкви и трапезной скита расположены многочисленные архитектурные фрагменты, принадлежащие к разным эпохам. Все постройки выполнены из полуобработанного базальта и гранита, по типичной строительной технике 17-го века. Архитектурные фрагменты сделаны из желтого, красного и черного туфа. Из фрагментов можно встретить зубчатый карниз и резные орнаментированные пассажи, камни, украшенные симметричными резными крестами. На выпуклом камне, расположенном на западном фасаде церкви, сохранилась часть надписи. Гравировка соответствует 12-14 вв. Очевидно, что на месте скита был более древний памятник, который полностью разрушился, и, как характерно для всех наших средневековых памятников, камни разрушенного построения были использованы для нового строительства», -отметила в своем докладе А. Акопян.
Со слов Акопян, знаток Сюникской средневековой архитектуры Мурад Асатрян в своей книге, посвященной памятникам региона, отметил, что, учитывая резные орнаментированные фрагменты и стилистические особенности надписи на камне, первоначальный памятник скита был построен не позднее 7-го века и сохранился, примерно до 14-го века, после чего был разрушен землетрясением или врагами.
Доклад директора Капанского геологического музея Гриши Смбатяна был посвящен археологическим находкам марза Сюник. В ходе доклада «Коллекция древних артефактов в Капанском геологическом музее» были представлены археологические предметы, хранящиеся в музее. Г. Смбатян отметил также археологические материалы, которые были найдены за последние нескольких лет раскопок в марзе и уже нашли свое место в музее.