Երևան համայնք, պետ․ ցուցիչ` 1.6.137:
«Ես իմ անուշ Հայաստանի»-ն․․․ մեր այսօրվա աղոթքն է։ Աղոթք, որը կարելի է թե՛ մտքում հյուսել, թե՛ մրմնջալ շշուկով, թե՛ արտասանել բարձրաձայն։ Դա անհիշելի ժամանակներից եկող Հայասա-Ուրարտու-Արմենիա երկրի կենսագրության և վարքի արտացոլումն է, մեր կրած տառապանքների ու վերելքների, արհավիրքների ենթակա մեր ճակատագրի ու անմեռ մնալու մեր ձգտման գեղարվեստական սինթեզն ու բյուրեղացումն է»։
Մ․ Սարյան
Եղիշե Չարենցը (Սողոմոնյան) ծնվել է Մակուից Կարս գաղթած գորգավաճառ Աբգար աղայի ընտանիքում: Սովորել է Կարսի հայկական, ապա՝ ռուսական ռեալական դպրոցներում (1908-1912թթ․)։ 1916–1917թթ․ ուսումը շարունակել է Մոսկվայի Շանյավսկու անվան ժողովրդական համալսարանում։ 1922թ. իբրև ունկնդիր ընդունվել է Մոսկվայի Վալերի Բրյուսովի ղեկավարած բարձրագույն գրական-գեղարվեստական ինստիտուտը, սակայն ուսումը կիսատ է թողել: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին (1915թ.) անդամագրվել է կամավորական ջոկատին և մասնակցելով ռազմական գործողություններին՝ հասել մինչև Վանի մատույցներ։ Ռազմական գործողությունների անմիջական տպավորությունների ծնունդ է «Դանթեական առասպել» պոեմը (1916թ.): 1921թ․ իր մարտական մկրտությունը շարունակել է Ղամարլուի ճակատում: 1920թ. աշխատանքի է անցել Խորհրդային Հայաստանի լուսժողկոմատում՝ զբաղեցնելով արվեստի բաժնի վարիչի պաշտոնը:
1922թ․ Գևորգ Աբովի և Ազատ Վշտունու մասնակցությամբ «Երեքի դեկլարացիան» հրապարակելուց հետո սկսվել է Չարենցի բուռն գրական-կազմակերպչական գործունեությունը:
1928-1935թթ․ աշխատանքի է անցել Հայպետհրատում։ Հեղինակի գեղարվեստական մտքի անկրկնելիությունն առավել ցայտուն է դրսևորվել պոեմի ժանրում՝ «Դանթեական առասպել» (1915-1916թթ․), «Ամբոխները խելագարված» (1918թ․), «Դեպի լյառը Մասիս» (1933թ․)։ Չարենցի ստեղծագործական ներշնչանքի արգասիքն էր «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունը, ինչպես նաև մեծանուն երգահան Կոմիտասի հիշատակին նվիրված «Հավերժական հանգիստ» պոեմը։
1935-1937թթ.-ին Չարենցն ապրել է ստեղծագործական գործունեության ամենաբարդ փուլը` ենթարկվելով քաղաքական հալածանքների։ 1937թ. հուլիսին անհիմն բռնադատվել է և նույն թվականի նոյեմբերի 27-ին մահացել Երևանի բանտի հիվանդանոցում: Հետագայում մեծանուն գրողը արդարացվել է:
Չարենցի հուշարձանի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 1985թ․ հոկտեմբերի 9-ին Օղակաձև զբոսայգում «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության ժամանակ։ Հուշարձանը բազմակերպար կառույց է, որի մի կողմից բխում է 40 աղբյուր (Չարենցի ապրած տարիները), իսկ մյուս կողմից վեր է խոյանում հավերժական կրակով հուշասյունը, որի վրա փորագրված է հեղինակի հրաշունչ բանաստեղծության հետևյալ տողը. «Ես եկել եմ դարերից ու գնում եմ հաղթական…»։
Չարենցի բրոնզաձույլ արձանի բարձրությունը կազմում է 18,5մ, որի ճարտարապետը Ջիմ Թորոսյանն է, քանդակագործը՝ Նիկողայոս Նիկողոսյանը։

ЕГИШЕ ЧАРЕНЦ (1897-1937)
«Я привкус солнца в языке Армении родной люблю…» –это как бы наша сегодняшняя молитва. Молитва, которую можно или произносить в уме, или тихо бормотать, или громко декламировать. Это и жизненный путь пришедших с незапамятных времен Айяса-Урарту-Армения и отражение жизни, наших страданий и подъема, нашей судьбы и претерпевших нами бедствий, наше вечное стремление к художественному синтезу и кристаллизации».
Егише Чаренц (Согомонян) родился в Карсе в семье ковроторговца Абгара. Вначале учился в армянской школе, потом в русском реальном училище (1908-1912). В годы Первой мировой войны записался в добровольческий отряд, с которым дошел до Вана. Непосредственным отражением военных действий явилась его поэма «Дантова легенда» (1915-1916).
В 1916-1917 гг. продолжил учебу в народном университете им. Шанявского в Москве. В 1920 г. он поступил на работу в качестве заведующего отделом в Народный комиссариат просвещения Армении. В 1922 г. в качестве слушателя поступил на высшие литературно-художественные курсы, руководимые Валерием Брюсовым, однако не завершил учебу.
В 1922 г. после опубликования совместной с Геворгом Абовом и Азатом Вштуни «Декларации трех” развил бурную литературно-организационную деятельность. В 1928-1935 гг. перешел на работу в «Айпетрат». Особенно ярко проявился его талант в созданных им поэмах: «Дантова легенда» (1915-1916), «Неистовые толпы» (1918), «К горе Масис» (1933). Наивысшим проявлением его поэтического таланта являются его стихотворение «Я привкус солнца в языке Армении родной люблю…» и поэма «Вечный покой», посвященная памяти знаменитого армянского композитора Комитаса. Самый сложный период в жизни Чаренца это 1935-1937 годы, когда он подвергался политическому преследованию. В июле 1937 г. он по необоснованному обвинению был арестован и 27 ноября скончался в тюремной больнице Еревана. Позднее Е. Чаренц был реабилитирован.
В 1985 г. в Ереване, на кольцевом бульваре в дни празднования «Эребуни-Ереван» в торжественной обстановке был открыт памятник знаменитому поэту. Памятник представляет собой стелу с горящим вечным огнем и 40 (по числу прожитых поэтом лет) бьющих родников. На стеле высечены слова поэта: «Я пришел из веков и ухожу в вечность».
Высота бронзового памятника Чаренца достигает 18,5 м. Его создатели: архитектор Дж. Торосян и скульптор Н. Никогосян.