ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայությունը՝ ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի հետ համատեղ, Վեդի քաղաքի Գեղարվեստի դպրոցում կազմակերպել է «Նուռը և խաղողը հայ միջնադարյան ճարտարապետության զարդաքանդակներում» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն: Այն պատմում է միջնադարյան հայ ճարտարապետության մեջ նռան և խաղողի խորհրդանշական ներկայության մասին:
Ցուցադրությունում ընդգրկվել են ՊՈԱԿ-ի չափագրությունների և լուսանկարների ֆոնդերում պահվող նյութեր (25 գծագիր և 15 լուսանկար), հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի տրամադրած Ախթամարի ս. Խաչ եկեղեցու լուսանկարները, հնագետ Բորիս Գասպարյանի տրամադրած նյութերը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել Գեղարվեստի դպրոցի նկարչական և քանդակագործական խմբակների սաները, կրթօջախի տնօրեն Հրայր Գորգոյանը, ուսուցիչներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը: Նա խոսել է Հայաստանի ու մասնավորապես Արարատի մարզի հարուստ մշակութային ժառանգության ներկա վիճակի ու պահպանության մասին։ Ռոման Կարապետյանը պատանիներին հորդորել է առավել սրտացավ լինել հայրենի հուշարձանների պահպանության գործում։
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը հանդես է եկել «Նուռը և խաղողը հայ միջնադարյան ճարտարապետության զարդաքանդակներում» թեմայով դասախոսությամբ։ «Խաղողի որթերի և նռենու պատկերները, միջնադարյան հայ քանդակագործության մեջ և, ընդհանրապես, հայկական մշակույթի մեջ լայն տարածում գտած ու սիրված զարդանախշեր են և ընկալվում են որպես ազգային խորհրդանիշ», -իր խոսքում նշել է Անահիտ Դալլաքյանը։
«Նուռը և խաղողը հայ միջնադարյան ճարտարապետության զարդաքանդակներում» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև հոկտեմբերի 21-ը։

ВЫСТАВКА ФОТОГРАФИЙ В МАРЗЕ АРАРАТ на тему “ИЗОБРАЖЕНИЕ ГРАНАТА И ВИНОГРАДА В ОРНАМЕНТАХ СРЕДНЕВЕКОВОЙ АРМЯНСКОЙ АРХИТЕКТУРЫ”
2018-03-29T15:53:45+00:00 19/10/2016|Арарат, Новостная лента|
“Служба по охране памятников” марза Арарат совместно с сотрудниками методологического и экспозиционного отделов “Службы по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников “ ГНО организовала в Школе искусств города Веди выставку фотографий на тему “Изображение граната и винограда в орнаментах средневековой армянской архитектуры”. Она рассказывает о символичном присутствии изображений граната и винограда в средневековой армянской архитектуре.
В экспозиции были использованы материалы (25 обмеров и 15 фотографий), хранящиеся в фондах “Службы…” ГНО, фотографии церкви Сурб хач на острове Ахтамар, представленные памятниковедом Самвелом Карапетяном, материалы, представленные Борисом Гаспаряном.
На открытии выставки присутствовали воспитанники кружков рисования и скульптуры Школы художеств, директор культурногозаведения Грайр Горгоян, учителя. С вступительным словом выступил начальник районной “Службы по охране памятников” РоманКарапетян. Он говорил о состоянии и сохранении богатого культурного наследия Армении, в частности, марза Арарат. Роман Карапетянпоучал, наставлял юношей сердобольно относиться к сохранению унаследованных от предков памятников.
Зам. начальника “Службы по охране памятников” марза Арарат Анаид Даллакян прочитала лекцию на тему “Изображение граната и винограда в орнаментах средневековой армянской архитектуры”. “Изображения виноградной лозы и граната в средневековом армянском ваянии и, вообще, в армянской культуре одни из любимых орнаментов, нашедших широкое распространение, и воспринимаются как национальный символ”, – отметила она в своем выступлении.
Выставка фотографий на тему “Изображение граната и винограда в орнаментах средневековой армянской архитектуры” продлится до 21 октября сего года.