«Թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման հիմունքներ» աշխատությունը (հեղինակ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ ֆոնդերի գծով տեղակալ, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս Լիաննա Գևորգյան) առաջին քայլն է հայերենով թանգարանների աշխատողներին և թանգարանային գործում մասնագիտացող ուսանողներին ներկայացնելու ժամանակակից թանգարանագիտության կարևոր բնագավառներից մեկի հիմնախնդիրները։ «Էքսկուրսավարության հիմունքներ» ձեռնարկն էլ (հեղինակներ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ ֆոնդերի գծով տեղակալ, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս Լիաննա Գևորգյան և նույն բուհի դասախոս, թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյան) վերաբերում է թանգարանագիտության մեկ այլ կարևոր և շատ քննարկվող ոլորտներից մեկին՝ էքսկուրսավարությանը։
«Երկուսն էլ բուհական ձեռնարկներ են, երկուսն էլ մշակված են ժամանակակից գրականության հենքի վրա, մեկը ներկայացնում է ցուցադրությունների կազմակերպման մեթոդները, այդ թվում բացօթյա թանգարանների ցուցադրությունների առանձնահատկությունները, մյուսը՝ էքսկուրսիա վարելու նրբությունները։ Սրանք այն ձեռնարկներն են, որոնք այսօր անհրաժեշտ են բուհական լսարանում, դասագրքեր են բոլոր այն հումանիտար բուհերի ուսանողների համար, ովքեր այս կամ այն կերպ առնչվում են թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպմանը և տուրիզմին»,- ձեռնարկների կարևորությունն այսպես է ներկայացնում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ Աշոտ Փիլիպոսյանը։
Լիաննա Գևորգյանը վստահ է, որ ներկայացված գրքերը ուսումնամեթոդական հրաշալի ձեռնարկներ են նաև դասավանդող մասնագետների համար․ «Եթե մինչև այսօր մենք դասավանդում էինք ռուսական գրականությամբ, որի դեպքում ուսանողները հսկայական ժամանակ էին ծախսում թարգմանության վրա, ապա այժմ նրանց սեղանին են դրվում մասնագիտկան տարբեր ձեռնարկների հիման վրա ստեղծված հայերեն դասագրքեր: Այստեղ անդրադարձ կա նաև ցուցադրության կազմակերպման և էքսկուրսիաների անցկացման Հայաստանի մասնագետների փորձին»։
ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանության թանգարանում ներկայացված ձեռնարկները հրատարակվել են «Պահպանության ձառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ:

УЧЕБНО-МЕТОДИЧЕСКИЕ РУКОВОДСТВА, КАК СПЕЦИАЛЬНАЯ УЧЕБНАЯ ЛИТЕРАТУРА
Работа «Основы организации музейных выставок» (автор – заместитель директора ГНО «Служба по охране» по фондам, преподаватель Ереванского Государственного Педагогического Университета Лианна Геворкян) является первой среди публикаций на армянском языке, которая знакомит музейных специалистов и студентов, изучающих музейное дело, с основными задачами современного музееведения. Руководство «Основы проведения экскурсий» (автор – преподаватель Ереванского Государственного Педагогического Университета, директор музея Алвард Григорян) предназначено для другой, не менее важной отрасли – экскурсоведение.
«Оба являются университетскими руководствами, оба разработаны на основе современной научной литературы, одно руководство представляет способы организации выставок, в том числе особенности выставок под открытым небом, а другое – нюансы ведения экскурсий. Они относятся к тем руководствам, которые сегодня необходимы в университетах, являются учебниками для студентов гуманитарных университетов, изучающих организацию музейных выставок и туризм», – так представил значение руководств заместитель директора ГНО «Служба по охране» по научной части, доктор исторических наук, профессор, заведующий кафедрой истории армянского народа Ереванского Государственного Педагогического Университета им. Х. Абовяна Ашот Пилипосян.
Лианна Геворкян уверена, что представленные книги являются также замечательными учебно-методическими пособиями для преподавателей. «Если до сегодняшнего дня мы пользовались литературой на русском языке, которая отнимала у студентов огромное количество времени на перевод, то сейчас они смогут использовать учебники на родном языке, созданными на основе разных пособий. Здесь также есть ссылки на опыт в организации выставок и экскурсий в Армении».
Представленные в Музее геологии НАН РА руководства опубликованы по инициативе ГНО «Служба по охране».