«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ այս տարի մի շարք հետաքրքիր ցուցահանդեսներ կկազմակերպվեն: Մասնավորապես` ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների բաժնի աշխատակիցների ջանքերով և ԿԳ նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող ՊՈԱԿ-ի ենթակառուցվածքի պահպանման ու զարգացման ծրագրի գիտաշխատողների օժանդակությամբ` «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կբացվի «Օտարները հայ ճարտարապետության մասին» ցուցադրությունը:
Կներկայացվեն հայկական հոյակերտ ճարտարապետական կառույցներից պահպանված մասունքներն ու այդ հուշարձաններն ուսումնասիրած յոթ հայտնի երախտավորների հայանպաստ գործունեությունը: Նրանք ուսումնասիրել ու աշխարհին են ներկայացրել մեր ճարտարապետական գոհարները:
Երախտավորներին անդրադարձը սկսենք Ժան Շարդենի ճանապարհորդությունից. 1671 թվականի օգոստոսին ֆրանսիացի ճանապարհորդ Ժան Շարդենը ճանապարհ է ընկնում դեպի Արևելք` Կոստանդնուպոլսից Սև Ծովով Վրաստան, ապա` Արևելյան Հայաստան և Իրան (1672-1673 թվականներին)։ Նրան ուղեկցող նկարիչ Ժոզեֆ Գրելոն այդ ընթացքում արժեքավոր նկարներ է ստեղծել, որոնք հետագայում արտատպվել են որպես գրավյուրներ՝ փորագրանկարներ, այդ թվում` Էջմիածնի և Երևանի մասին: Էջմիածին կատարած այցելությունից հետո ֆրանսիացի ճանապարհորդն իր ուղեգրություններում գրում է. «Երևանից երեք մղոն հեռավորության վրա է գտնվում երեք եկեղեցիների նշանավոր վանքը՝ հայ քրիստոնյաների սրբություն սրբոցը, եթե ես համարձակվեմ այսպես կոչել այն, որին նրանք վերաբերվում են առանձնակի բարեպաշտությամբ»:
Այդ ճանապարհորդության մասին պատմող ուշագրավ տեղեկություններով հարուստ, ինչպես նաև Գրելոյի՝ պատմական մեծ արժեք ներկայացնող փորագրանկարներով գիրքը տպագրվեց 1686 թվականին Լոնդոնում, ֆրանսերենով։ Գրքի լրացված և ամբողջական տարբերակը լույս տեսավ 1711 թվականին՝ Ամստերդամում: Այն ռուսերեն թարգմանվեց և հրատարակվեց 1902 թվականին՝ Թիֆլիսում, Մ. Մարտիրոսյանցի տպարանում։
Ժան-Միշել Թիերին ծնվել է 1916 թ.-ին Ֆրանսիայում, մասնագիտական կրթությունը ստացել Փարիզում։ Նա նաև ավարտել է Փարիզի հայկական կաթոլիկ ինստիտուտը: Ֆրանսիացի բժիշկ և արվեստաբան Ժ. Թիերին ուսումնասիրել է բյուզանդական և հայկական արվեստը։ Եղել է հայագիտական հետազոտությունների միջազգային ասոցիացիայի անդամ։ 1977-1989 թթ. Փարիզում՝ Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների պետական ինստիտուտում դասավանդել է հայկական մշակույթ և արվեստ։ 1989 թ.-ին Նյու Յորքում հրատարակված «Հայկական արվեստ» գրքի համահեղինակն է, գրել է բազմաթիվ գիտական հոդվածներ հայկական արվեստի՝ հատկապես ճարտարապետության վերաբերյալ: 2000 թ․-ին Թիերին գրել է «Հայաստանը միջնադարում», իսկ 2005 թվականին՝ «Հայկական հուշարձանները Բարձր Հայքում» գրքերը։
Արվեստի ավստրիացի պատմաբան, պրոֆեսոր Յոզեֆ Ստրժիգովսկու, ռուս հնագետ, արվեստագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր Անատոլի Յակոբսոնի, իտալացի ճարտարապետ, արվեստաբան, ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր Պաոլո Կունեոյի, ճարտարապետության պատմաբան, արվեստագիտության դոկտոր ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Նիկոլայ Տոկարսկու, իտալացի ճարտարապետ, արվեստի պատմաբան և պրոֆեսոր Ադրիանո Ալպագո Նովելոյի հայանպաստ գործունեությանը կանդրադառնանք առանձին:

АРМЯНСКАЯ АРХИТЕКТУРА ГЛАЗАМИ ЧУЖЕЗЕМЦЕВ
В этом году по инициативе ГНО “Службы по охране” будут организованы ряд интересных выставок. В частности, по инициативе сотрудников Отдела экспозиций ГНО и при финансовом обеспечении Государственным комитетом по науке Министерства образования и науки РА программы охраны и развития и при содействии научных сотрудников филиала ГНО в историко-культурном музее-заповеднике “Звартноц” откроется выставка на тему “Иностранцы об армянской архитектуре”.
В экспозиции будут представлены сохранившиеся от величественных армянских архитектурных сооружений реликвии и арменофильская деятельность семи известных исследователей, представивших миру эти архитектурные жемчужины.
Начнем с Жана Шардена. В августе 1671 г. французский путешественник Жан Шарден отправился в путешествие на Восток: из Константинополя Черным морем в Грузию, далее в Восточную Армению и Иран (1672-1673). Сопровождавший его художник Жозеф Грело запечатлел увиденное, в том числе в Эчмиадзине и Ереване, и позднее издал в качестве гравюр.
После посещения Эчмиадзина французский путешественник записал в путевых заметках: “В трех милях от Еревана находится известный монастырь трех церквей – святая святых армянских христиан, если я осмелюсь так назвать то, к чему они относятся с особой почтительностью”.
Книга, рассказывающая об этом путешествии, богатая заслуживающими внимание сведениями, а также исторически ценными гравюрами Грело, была опубликована в 1686 г. в Лондоне на французском языке. Полное, дополненное издание книги вышло в свет в 1711 г. в Амстердаме. Русский перевод книги был издан в 1902 г. типографией Мартиросянца в Тифлисе.
Жан-Мишель Тьерри родился в 1916 г. во Франции, получил специальное образование в Париже, а также окончил в Париже армянский католический институт. Французский врач и искусствовед Ж.-М. Тьерри изучал византийское и армянское искусство, был членом Международной ассоциации арменоведческих исследований. В 1977-1989 гг. он преподавал армянскую культуру и искусство в Институте восточных языков и цивилизаций в Париже. Соавтор опубликованной в 1989 г. в Нью-Йорке книги “Армянское искусство”, им написано множество статей посвященных армянскому искусству, особенно, архитектуре. В 2000 г. им была написана книга “Армения в средневековье”, а в 2005 г. – “Армянские памятники в Высокой Армении”.
К арменофильской деятельности австрийского искусствоведа, профессора Йозефа Стржиговского, русского археолога, искусствоведа, доктора искусствоведения Анатолия Якобсона, итальянского архитектора, искусствоведа, доктора архитектуры Паоло Кунео, историка архитектуры, доктора архитектуры, арменоведа, заслуженного деятеля искусств Арм. ССР Николая Токарского, итальянского архитектора, историка искусств, профессора Адриано Альпаго Новелло мы обратимся отдельно.