Արցախի հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գործառույթներից մեկը պահպանվող հնավայրերի տարածքներում պեղումներ իրականացնելն է։ 2005 թ.-ից հնագիտական մեծածավալ պեղումներ են իրականացվում Տիգրանակերտում, ավելի վաղ սկսվել են Հադրութի շրջանի Ազոխի քարանձավի պեղումները։ Վերջին տարիներին, ըստ անհրաժեշտության, հնագիտական պեղումներ են իրականացվում նաև Կարկառում, Քաշաթաղի շրջանի Արծվաշեն համայնքի մոտակայքում, Մարտակերտի շրջանի Նոր Հայկաջուր համայնքի և Ամարասի վանքի տարածքներում։
Արցախի հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանը համառոտ ներկայացնում է Տիգրանակետի պեղումների արդյունքը: «Քանի որ հուշարձանը բազմաշերտ է, հետևաբար ամենահին գտածոները անտիկ շրջանի են, հայտնաբերվում են նաև միջնադարին վերաբերող առարկաներ` խեցեղեն, հնամարդաբանական նյութեր, մետաղադրամներ, տարբեր գործիքներ։ Գտածոների մեծ մասն ուսումնասիրվում է Երևանում, եվրոպական երկրներ է տեղափոխվում մարդաբանական նյութը։ Ուսումնասիրումից և վերականգնումից հետո պատմական Տիգրանակերտի գտածոների մի մասը մշտապես ցուցադրվում է հենց Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանում, մյուսները՝ պահվում են ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում և ներկայացվում են ժամանակավոր ցուցադրությունների ընթացքում»։
Ազոխի քարանձավում պեղումներ են իրականացվել դեռևս խորհրդային տարիներին։ Այն տարածաշրջանի հնագիտության և հնէաբանության կարևոր հնավայրերից է, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել հնագույն ժամանակներում մարդկանց տեղաշարժերը Հայկական լեռնաշխարհով։
2002 թվականից Թանիա Քինգի ղեկավարությամբ հնագետների միջազգային արշավախումբը ծավալուն պեղումներ է կատարել Ազոխի քարանձավում։ Հայտնաբերվել են չխաթարված մուտքեր, ինչպես նաև նախնադարյան դարաշրջանի բազմաթիվ գտածոներ, որոնց թվում կան գործիքներ և կենդանիների մնացորդներ։ Ազոխի քարանձավի գտածոները Եվրոպայում ուսումնասիրվելուց հետո վերադարձվում և համալրում են Արցախի հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերը։ Այդ գտածոների ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ պատմական այս տարածքում մարդիկ ապրել են շուրջ երկու միլիոն տարի առաջ։ Ազոխի քարանձավի գտածոները ցուցադրվում են արցախյան տարբեր թանգարաններում, ժամանակավոր ցուցադրությամբ՝ նաև ՊՈԱԿ-ի շենքում։
Ըստ Նժդեհ Երանյանի Արցախի տարածքում հնագիտական պեղումներն իրականացվում են Արցախի հանրապետության կառավարության ֆինանսավորմամբ։ Այս տարի ևս պեղումները շարունակվելու են Տիգրանակերտում, Մարտակերտի շրջանի Նոր Կարմիրավան գյուղում։ 2016թ.-ի վերջին Նոր Կարմիրավանում հայտնաբերվել են մ.թ.ա. I հազարամյակով թվագրվող մարդակերպ կոթողներ։
«Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրենը հույս հայտնեց, որ այս տարի կկարողանան շարունակել նաև Ազոխի քարանձավի ուսումնասիրությունը։
Տիգրանակերտում և Նոր Կարմիրավանում կաշխատեն տեղական, իսկ Ազոխի քարանձավում` միջազգային արշավախմբերը:

АРЦАХ. РАСКОПКИ ПРОДОЛЖАЮТСЯ
Одной из областей деятельности “Государственной службы охраны исторической среды” ГНО при Министерстве экономики Республики Арцах является осуществление раскопок на территориях сохранившихся древних поселений. С 2005 г. на территории исторического Тигранакерта проводятся крупномасштабные археологические раскопки, ранее раскопки велись в Адрудском районе в пещере Азох. В последние годы, по мере необходимости, археологические раскопки осуществлялись также в Каркаре, в окрестностях общины Арцвашен Карашамбского района, на территориях общины Нор Айкаджур Мартакертского района и монастыря Амарас.
Нжде Еранян, зам. директора по науке “Государственной службы охраны исторической среды” ГНО, кратко ознакомил с результатами раскопок Тигранакерта: “Поскольку памятник многослойный, следовательно, самые древние артефакты датируются античным периодом, обнаружены и средневековые предметы: керамика, антропологический материал, монеты, различные орудия труда. Большая часть находок изучается в Ереване, антропологический материал был отправлен в европейские страны. После изучения и реставрации часть находок с территории исторического Тигранакерта будет постоянно экспонироваться в археологическом музее Тигранакерта, остальная часть будет храниться в фондах ГНО и выставляться во временных экспозициях”.
В пещере Азох раскопки велись еще в советское время. Это одно из важных древних поселений региона, которое позволяет изучать передвижения людей по территории Армянского нагорья в древнейшие времена.
С 2002 г. международная археологическая экспедиция под руководством Тании Кинга произвела развернутые раскопки в пещере Азох. Были обнаружены неповрежденные входы, а также многочисленные артефакты доисторического периода, в числе которых орудия труда и останки животных. Находки из пещеры Азох после изучения в Европе возвращены и пополнили фонды “Государственной службы охраны исторической среды” ГНО. Изучение артефактов позволяет предположить, что на этой исторической территории люди жили еще около двух миллионов лет назад. Находки из пещеры Азох экспонируются в различных музеях Арцаха, а также в здании ГНО, в качестве временной экспозиции.
По словам Нжде Ераняна, археологические раскопки на территории Арцаха финансируются Правительством Республики Арцах.
В этом году раскопки продолжатся в Тигранакерте, в селе Нор Кармираван Мартакертского района.
В конце 2016 г. в селе Нор Кармираван были обнаружены датируемые I тыс. до н.э. антропоморфные стелы.
Зам. директора по науке “Государственной службы охраны исторической среды” ГНО выразил надежду, что в этом году удастся продолжить раскопки в пещере Азох.
Кроме Тигранакерта раскопки будут вестись международными экспедициями и на территориях двух вышеупомянутых древних поселений.