Արցախի հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գործառույթներից մեկը պահպանվող հնավայրերի տարածքներում պեղումներ իրականացնելն է։ 2005 թ.-ից հնագիտական մեծածավալ պեղումներ են իրականացվում Տիգրանակերտում, ավելի վաղ սկսվել են Հադրութի շրջանի Ազոխի քարանձավի պեղումները։ Վերջին տարիներին, ըստ անհրաժեշտության, հնագիտական պեղումներ են իրականացվում նաև Կարկառում, Քաշաթաղի շրջանի Արծվաշեն համայնքի մոտակայքում, Մարտակերտի շրջանի Նոր Հայկաջուր համայնքի և Ամարասի վանքի տարածքներում։
Արցախի հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանը համառոտ ներկայացնում է Տիգրանակետի պեղումների արդյունքը: «Քանի որ հուշարձանը բազմաշերտ է, հետևաբար ամենահին գտածոները անտիկ շրջանի են, հայտնաբերվում են նաև միջնադարին վերաբերող առարկաներ` խեցեղեն, հնամարդաբանական նյութեր, մետաղադրամներ, տարբեր գործիքներ։ Գտածոների մեծ մասն ուսումնասիրվում է Երևանում, եվրոպական երկրներ է տեղափոխվում մարդաբանական նյութը։ Ուսումնասիրումից և վերականգնումից հետո պատմական Տիգրանակերտի գտածոների մի մասը մշտապես ցուցադրվում է հենց Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանում, մյուսները՝ պահվում են ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում և ներկայացվում են ժամանակավոր ցուցադրությունների ընթացքում»։
Ազոխի քարանձավում պեղումներ են իրականացվել դեռևս խորհրդային տարիներին։ Այն տարածաշրջանի հնագիտության և հնէաբանության կարևոր հնավայրերից է, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել հնագույն ժամանակներում մարդկանց տեղաշարժերը Հայկական լեռնաշխարհով։
2002 թվականից Թանիա Քինգի ղեկավարությամբ հնագետների միջազգային արշավախումբը ծավալուն պեղումներ է կատարել Ազոխի քարանձավում։ Հայտնաբերվել են չխաթարված մուտքեր, ինչպես նաև նախնադարյան դարաշրջանի բազմաթիվ գտածոներ, որոնց թվում կան գործիքներ և կենդանիների մնացորդներ։ Ազոխի քարանձավի գտածոները Եվրոպայում ուսումնասիրվելուց հետո վերադարձվում և համալրում են Արցախի հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերը։ Այդ գտածոների ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ պատմական այս տարածքում մարդիկ ապրել են շուրջ երկու միլիոն տարի առաջ։ Ազոխի քարանձավի գտածոները ցուցադրվում են արցախյան տարբեր թանգարաններում, ժամանակավոր ցուցադրությամբ՝ նաև ՊՈԱԿ-ի շենքում։
Ըստ Նժդեհ Երանյանի Արցախի տարածքում հնագիտական պեղումներն իրականացվում են Արցախի հանրապետության կառավարության ֆինանսավորմամբ։ Այս տարի ևս պեղումները շարունակվելու են Տիգրանակերտում, Մարտակերտի շրջանի Նոր Կարմիրավան գյուղում։ 2016թ.-ի վերջին Նոր Կարմիրավանում հայտնաբերվել են մ.թ.ա. I հազարամյակով թվագրվող մարդակերպ կոթողներ։
«Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրենը հույս հայտնեց, որ այս տարի կկարողանան շարունակել նաև Ազոխի քարանձավի ուսումնասիրությունը։
Տիգրանակերտում և Նոր Կարմիրավանում կաշխատեն տեղական, իսկ Ազոխի քարանձավում` միջազգային արշավախմբերը:

EXCAVATIONS STILL CONTINUE IN ARTSAKH
One of the functions of ” Preservation of Historical envirenment ” NSCO of Ministry of Economy of Artsakh is to conduct excavations in the area of protected sites. Large-scale archaeological excavations were carried out from 2005in Dikranagerd earlier in Azokh cave, excavations began in Hadrut region. In recent years, as required, archaeological excavations were carried out from the walls, near Artsvashen community of Kashatagh, Martakert region Amaras monastery New Haykajour and community areas.
Artsakh Republic on “State Service of Historical Environment Protection Department” s deputy director for scientific work briefly Nzhdeh Yeranyan presents a result of Tigranaketi excavations. “Since the monument has multiple layers, the oldest of the ancient artifacts are detected by the medieval objects, ceramics, hnamardabanakan items, coins, various tools. Judging by the majority of the studied European countries to move anthropological material. After studying and restoration of historic Tigranakert archeological artifacts permanently displayed in the museum, while others are stored at the Center’s funds and are presented in the temporary exhibitions. ”
Azokh excavations were made in Soviet times. The archeology and anthropology are important archaeological sites in the region, which allows us to study the movements of ancient Armenian Highland.
Tanya King led the 2002 expedition extensive international archaeologists excavating in Azokh. Chkhatarvats entries are found, as well as numerous artifacts, including tools and animal remains from the prehistoric era. Azokh findings after studying the cave in Europe and returned to join the “State Service of Historical Environment Protection Department” s funds in Artsakh Republic. The study findings suggest that people lived in this historical area of about two million years ago. Azokh cave finds are on display in various museums of Artsakh, temporary exhibition, in NSCO`s building.
According to Njdeh Yeranyan archaeological excavations are done funded by the Government of the Republic of Artsakh. This year the excavations continue in Dikranagerd, New Karmiravan village of Martakert region.In 2016 were found in the New Karmiravan BC I millennium anthropomorphic steles.
” Service for Protection of Historical Environment ” NSCO`s director expressed hope that this year will be able to continue the excavations in Azokh cave.